pies czeka na wprowadzeni piątki dla zwierząt
Źródło: pixabay.com/MirellaST

Piątka dla zwierząt: Koalicja zbiera podpisy pod apelem do Andrzeja Dudy o zablokowanie ustawy

29 Września 2020

"Piątka dla zwierząt" to potoczna nazwa nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Wprowadzano ona wiele radykalnych zmian prawnych. Projekt ustawy od początku budził duże kontrowersje. Obecnie posłowie Koalicji Polskiej zbierają podpisy pod apelem do Andrzeja Dudy o jej zawetowanie. Twierdzą, że na jej wprowadzeniu stracą polscy rolnicy.

"Piątka dla zwierząt" zawiera pakiet przepisów, które wymuszą na rolnikach przeprowadzenie gruntownych reform w swoich gospodarstwach. Wiejskiemu elektoratowi nie odpowiada przede wszystkim zakaz uboju rytualnego, który mocno odbije się na ich dochodach. Kontrowersje budzą także zmiany dotyczące warunków trzymania zwierząt gospodarskich, w tym zakaz chowu na uwięzi. Koalicja Polska przychyliła się do ich głosów, apelując o prezydenckie weto poprawek. Na razie nad nowelizacją debatują senatorowie.

Zobaczyła kota z kolorowymi łapkami. Nie czekała, natychmiast zawiadomiła policjęZobaczyła kota z kolorowymi łapkami. Nie czekała, natychmiast zawiadomiła policjęCzytaj dalej

Piątka dla zwierząt wywołuje wiele kontrowersji

Choć na pierwszy rzut oka nie znajdziemy w nich szokujących zapisów, wiele środowisk zgłasza do niej swoje zastrzeżenia. Rolnicy, hodujący trzodę, której mięso ma zostać wyeksportowane poza granice kraju, sprzeciwiają się przede wszystkim zakazowi uboju rytualnego. Tylko ten sposób szlachtowania zwierząt sprawia, że może być ono spożywane przez żydów i muzułmanów. Ze względy na obowiązujące ich prawa religijne, nie dopuszczają oni ogłuszania zwierząt przed ich zabiciem. Krytyce tej metody wskazują, że wiąże się ona z niepotrzebnym cierpieniem i stresem. Sprzeciw rolników wywołuje także zakaz chowu zwierząt na uwięzi, metody bardzo powszechnej w Polsce, szczególnie w przemyśle mleczarskim. Mimo że część z nich chętnie dostosowałaby się do nowych przepisów, twierdzą, że brakuje im na to środków i czasu. Niektórzy musieliby przebudować swoje hodowle.

-To my, polscy gospodarze, najlepiej wiemy, jak dbać o swoje zwierzęta i jak poprawiać ich dobrostan. Nie potrzebujemy do tego zakazów i ukazów z Nowogrodzkiej. Nie będą nas pouczać politycy, którzy nie wiedzą, ile sił i czasu wkładamy w rozwój naszych gospodarstw - piszą rolnicy w swoim apelu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jakie rasy psów nadają się do życia w bloku? Warto wiedzieć przed adopcją, znamy idealnych kandydatów
2. Koszmarne sceny w polskim mieście. Pies pogryzł 12-latka, lekarze walczą o życie chłopca
3. Niekończący się dramat nad polskim morzem. Setki zwierząt cierpi, eksperci biją na alarm

Koalicja Polska chce by prezydent zawetował Piątkę dla zwierząt

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz'15 poparli apel rolników o zawetowanie ustawy przez Andrzeja Dudę. Ich zdaniem polska wieś straci na konkurencyjności względem innych państw.

-Ta ustawa to jest absolutny groch z kapustą. Niewielkim elementem tej ustawy jest kwestia likwidacji produkcji zwierząt futerkowych. My nie jesteśmy przeciwko temu, aby tę branżę zlikwidować, ale jeśli miałoby się to stać, musi być to zrobione w sposób cywilizowany - stwierdził Krzysztof Hetman, europoseł PSL, który poparł inicjatywę.

Warto zaznaczyć, że projekt nowelizacji zakłada, że właściciele ferm będą mieć rok na zakończenie produkcji. Otrzymają także rekompensaty za poniesione straty.

Co zmienia Piątka dla Zwierząt?

Nowelizacja ustawy poza zakazem hodowli zwierząt na futra (z którego wyłączono królika), zakazem uboju rytualnego (z wyjątkiem tego prowadzonego na potrzeby krajowych związków wyznaniowych) i zakazem trzymania psów na krótkim łańcuchu wprowadza szereg zmian związanych między innymi funkcjonowaniem schronisk, czy działaniem fundacji zajmujących się ochroną zwierząt. Ich wolontariusze nie będą mogli już odbierać psa, bez opinii weterynarza lub policjanta, co mocno utrudni ich funkcjonowanie. Obecnie projekt procedowany jest w senackiej komisji do spraw rolnictwa. Senatorowie zagłosują nad nim przed 13 października. Wiele ugrupowań zapowiada zgłoszenie poprawek. Senackie koło PiS postuluje między innymi usunięcie ograniczeń uboju rytualnego.

O czym myśli kot? Japoński O czym myśli kot? Japoński "zaklinacz kotów" zdradza tajemnice mruczkówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nikt nie wierzył w powodzenie pary karłów. Jak wyglądają teraz ich dzieci?
  2. Wierny pies nie chciał opuścić nieprzytomnego pana na krok. Zdjęcia rozczulają do łez
  3. Dobra nowina dla mieszkańców Radomia. Od teraz nie zapłacisz za kastrację zwierzęcia, ruszyła ważna akcja
  4. Wiewiórka pojawiała się przed domem rodziny przez 8 lat. Nie mogli opanować łez, gdy zrozumieli powód
  5. 17-letnia suczka miała zostać uśpiona. Jej ostatnie pożegnanie z chłopcem ściska za serce
  6. W TVN zdradzili wszystko. Wyszła cała prawda na temat zamknięcia kraju i granic. Straszne

Źródło: swiatrolnika.info

Następny artykuł