Piątka dla zwierząt czipowanie słusznie?
Źródło: pixabay/RevsReels

Piątka dla zwierząt. Nie będzie obowiązku czipowania psów. Słusznie?

17 Września 2020

Komisja rolnictwa zajmuje się projektem tzw. Piątki dla Zwierząt. W czwartek rano ponownie wznowiono obrady, politycy dyskutują nad dalszym losem zwierząt. Jak już wiadomo nie będzie ograniczenia uboju rytualnego oraz nic nie zmieni się w sprawie koni w Tatrach. Zwierzęta wciąż będą wozić turystów na przykład do Morskiego Oka. Istniał cień nadziei na zakończenie nieszczęsnej tradycji, jednak politycy szybko przypomnieli nam jak wygląda rzeczywistość. Głosowaniu poddano także problem czipowania zwierząt. Co zdecydowano?

Prace sejmowej komisji rolnictwa ze środy na czwartek trwały około 11 godzin. Posłowie byli przeciwni wielu poprawkom, w tym m.in. tej zgłoszonej przez Solidarną Polskę i Porozumienie dot. odroczenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych o 10 lat. Według obserwatorów prace szły "wolno i chaotycznie", pozostaje zadać pytanie, jak będzie dzisiaj? Niestety, głosami Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji odrzucono również poprawkę o czipowanie zwierząt. Problem bezdomności zwierząt będzie w Polsce wciąż aktualny.

Konie nie przestaną jeździć trasą do Morskiego Oka. Poprawka upadła, skandaliczne uzasadnienieKonie nie przestaną jeździć trasą do Morskiego Oka. Poprawka upadła, skandaliczne uzasadnienieCzytaj dalej

Czipowanie zwierząt. Piątka dla Zwierząt, projekt

- Uważam, że należy czipować nie tylko psy, ale również i koty. Trzeba zerwać z bezdomnością zwierząt. PiS nie chciało przyjąć tej poprawki. Będziemy składać oddzielną ustawę, aby problem bezdomności rozwiązać - wyznał polsatnews.pl po głosowaniu wiceprzewodniczący komisji, Jarosław Sachajka.

Sprawę skomentowała również na Twitterze Dorota Niedziela.

- Ust o ochronie zwierząt. 11 godzin pracy w komisji rolnictwa, PIS odrzucił poprawkę o obowiązkowym czipowaniu psów, to najlepszy sposób na walkę z bezdomnością psów #HipokryzjaPIS - napisała posłanka z PO.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Konie nie przestaną jeździć trasą do Morskiego Oka. Poprawka upadła, skandaliczne uzasadnienie
2. Wiewiórka znieruchomiała, kiedy zobaczyła ogrom orzeszków. Zabawne nagranie podbija internet
3. Co czują psy, gdy wyznajemy im miłość? Naukowcy wreszcie rozwiązali zagadkę

Do sprawy odniósł się również Dariusz Joński, który nie krył swojego oburzenia i rozczarowania.

– Muszę wam powiedzieć, że oprócz tego, że czuję się zmęczony, to taki jestem wkurzony i rozczarowany, dlatego że dobre poprawki, które składaliśmy m.in. o obligatoryjnym czipowaniu zwierząt zostały odrzucone głosami PiS-u i Konfederacji. Moja poprawka dotycząca zakazu wykorzystywania koni na drodze do Morskiego Oka – głosami PiS-u i Konfederacji została odrzucona. Szkoda, bo te konie mogłyby się nie męczyć. Moglibyśmy pozostawić te miejsca pracy, wprowadzając pojazdy elektryczne, (...) ochronić te zwierzęta. Niestety będą znowu na naszych oczach padały konie na drodze do Morskiego Oka i szkoda, ale nie poddajemy się. Dzisiaj jeszcze drugie czytanie. Trzymajcie kciuki, będziemy walczyć do końca – zapowiedział polityk KO.

Piątka dla zwierząt

Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakładał m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów. Projekt KO zakłada, oprócz zakazu wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, także rozwiązania na rzecz godnej egzystencji zwierząt wycofanych ze służby (np. psów policyjnych lub ratowniczych).

ZOBACZ FILMIK:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jerzy Stuhr z synem i wnukiem wybrali się na górską wycieczkę. Fani są pod wrażeniem ich wspólnego zdjęcia
  2. Kot bawi się gumką do włosów. Po chwili ucieka w panice, wszystko nagrano
  3. Stado małych pand zbuntowało się przeciwko opiekunce. Nagrano ich uroczą potyczkę
  4. 10-latek wyszedł na spacer z psem, wrócił do domu z granatem. Szybka reakcja matki i babci
  5. Wyszła z psem na spacer, znalazła ogromnego grzyba. Zdjęcia kani wprawiają w osłupienie
  6. Szykuje się skandal? Tajemnicza posada Kingi Dudy przy ojcu. Zwiedziła niemal cały świat i wróciła do Polski

Źródło: polsatnews, twitter

Następny artykuł