zwierzę
Źródło: swiatzwierzat

Nie będzie "Piątki dla zwierząt"? Wiceminister wszystko potwierdził

31 Października 2020

"Piątka dla zwierząt" od dłuższego czasu stała pod znakiem zapytania. Projekt nowelizacji ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości nazywany także "piątką Kaczyńskiego" wywołał wiele kontrowersji i doprowadził do masowych strajków rolników w Warszawie. Po długim okresie oczekiwania na decyzję nareszcie wiemy, co stanie się z projektem.

"Piątka dla zwierząt", czyli projekt ustawy zapowiedzianej przez prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego przewidywał wprowadzenie diametralnych zmian w polskich prawie, które przyczyniłyby się do polepszenia dobrostanu zarówno zwierząt hodowlanych, jak i domowych. Pomysł tak radykalnej metamorfozy dotychczasowej ustawy został poddany politycznej debacie. Dziś nareszcie wiadomo, czy "piątka Kaczyńskiego" wejdzie w życie.

Wielka radość w domu Marty Kaczyńskiej. Jej córka nie mogła dłużej milczeć, wkrótce ich rodzina się powiększyWielka radość w domu Marty Kaczyńskiej. Jej córka nie mogła dłużej milczeć, wkrótce ich rodzina się powiększyCzytaj dalej

Koniec z "Piątką dla zwierząt". Projekt nowelizacji przepisów idzie do kosza?

Pomimo ogromnego entuzjazmu ze strony organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, niesłabnący sprzeciw środowisk rolniczych oraz właścicieli ferm futrzarskich wobec nowej ustawy sprawiły, że przyszłość polskich zwierząt od dłuższego czasu pozostawała nieznana. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wreszcie przerwał milczenie w sprawie tzw. piątki Kaczyńskiego.

Przedstawiciel rządzącej obecnie partii zdradził los projektu na antenie Radia Poznań w audycji "Wielkopolskie Popołudnie z Radiem Poznań". Jak wynika z wypowiedzi wiceministra rolnictwa Ryszarda Bartosika, PIS oficjalnie wycofał się z dotychczasowej propozycji nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt.

- Ma być to projekt poselski. W jakim kształcie i jakie tam będą zapisy - na dzień dzisiejszy nie potrafię odpowiedzieć. Ale ta ustawa, która wróciła z Senatu, nie będzie dalej procedowana - poinformował.

DZISIAJ GRZEJE 1. Jak wygląda ostatnie pożegnanie z pupilem? Odwiedziłam najstarszy cmentarz dla zwierząt w Polsce
Pilna konferencja Ministerstwa Rolnictwa: wiadomo, ile wyniesie pomoc dla sprzedawców kwiatów
3. Czy twój szczeniak może pochodzić z pseudohodowli? 10 znaków, które powinny cię zaniepokoić

Będzie nowa ustawa

Pomysł "Piątki dla zwierząt" od samego początku był potępiany przez polskich rolników, którzy kilkakrotnie protestowali w stolicy, całkowicie blokując ulice Warszawy. Przyjęta przez Senat wraz z poprawkami nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt miała wprowadzić między innymi zakaz prowadzenia hodowli zwierząt na futra oraz znaczne ograniczenia w uboju rytualnym. To głównie te podpunkty projektu wywołały największy sprzeciw wśród protestujących.

W ubiegły czwartek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Zasugerował, że w ewentualnym nowym projekcie znajdzie się część przyjętych w Senacie poprawek do noweli, nad którą parlament pracował od poprzedniego miesiąca.

- Prace nad ustawą przecież cały czas trwają - dodał wiceminister rolnictwa.

Dodatkowo źródła Polskiej Agencji Prasowej sugerują, że nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt ma ujrzeć światło dzienne w ciągu 2-3 tygodni.

Agnieszka Woźniak-Starak pogrążona w żałobie. Właśnie pożegnała bliskiego przyjacielaAgnieszka Woźniak-Starak pogrążona w żałobie. Właśnie pożegnała bliskiego przyjacielaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek niemiecki zaatakowany przez właścicieli. Nie spodziewali się, że zapukają do ich drzwi
  2. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił swoje decyzje. Pilna wiadomość do wszystkich Polaków
  3. Psi staruszek utknął na dobre. Strażnicy miejscy od razu rzucili się na pomoc
  4. Miał świętować swój wieczór kawalerski. Nagle na imprezie pojawiła się suczka, miała ważną wiadomość
  5. Porzucił owczarka niemieckiego, bo urodził się z bardzo rzadką wadą. Na świecie jest tylko 14 takich psów
  6. "Rząd nie ma prawa zmuszać kobiety do rodzenia". Jane Fonda popiera polski Strajk Kobiet
  7. Większość je racuchy z jabłkami, tymczasem śliwki podkręcają ich smak do maksimum. Dodaj 1 łyżeczkę złocistej przyprawy i zachwyć się smakiem

źródło: radiopoznan.pl, wiadomosci.radiozet.pl

Następny artykuł