Piątka dla zwierząt zagwarantuje świadczenia finansowe dla czworonogów
Źródło: unsplash/Amy Baugess, pixabay/adnovak

"Piątka dla zwierząt" wprowadzi nowe świadczenia. Niektóre czworonogi dostaną emeryturę, ile wyniesie?

21 Września 2020

"Piątka dla zwierząt" została przegłosowana w nocy z czwartku na piątek, wywołując ogromne poruszenie w kraju. Nowa ustawa podzieliła głosujących polityków w bardzo nieoczywisty sposób i zachwiała rządem Zjednoczonej Prawicy. Konieczne zmiany w polskim prawie obejmą wiele gatunków zwierząt, w tym czworonożnych przyjaciół człowieka. Wśród szeregu nowych przepisów znalazł się podpunkt dotyczący pomocy finansowej dla właścicieli zwierząt. Ile będzie wynosiła emerytura pupili i czy każdy opiekun dostanie pieniądze od państwa?

"Piątka dla zwierząt", czyli projekt ustawy autorstwa partii Prawo i Sprawiedliwość, ma wprowadzić m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach i rozrywkowych i widowiskowych, częstsze kontrole dla schronisk, zakaz trzymania zwierząt na uwięzi oraz stosowania kolczatek, a także utworzenie rady do spraw zwierząt przy ministerstwie rolnictwa. Wśród podpunktów nowej ustawy pojawił się także zapisek przewidujący wypłacanie emerytur dla zwierząt. Właściciele których zwierzęta będą uprawnieni do pobierania świadczeń?

Przykre wieści z rana. Nie żyje jeden z najbardziej znanych kotów na świeciePrzykre wieści z rana. Nie żyje jeden z najbardziej znanych kotów na świecieCzytaj dalej

"Piątka dla zwierząt" zagwarantuje pomoc finansową dla czworonogów, ale tylko niektórych

Nowe przepisy prawne przewidują bardzo interesujące rozwiązania ku poprawie dobrostanu zwierząt domowych i hodowlanych w Polsce. Okazuje się, że już wkrótce emerytura może przestać być wyłączną domeną człowieka. Ustawa przewiduje możliwość skorzystania z dożywotniego świadczenia wypłacanego na utrzymanie czworonogów. Jednakże, "piątka Kaczyńskiego" nie będzie obowiązywać wszystkich pupili. Do państwowej emerytury będą kwalifikować się jedynie zwierzęta wykorzystywane przez służby mundurowe.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Krowa tonęła we łzach. Myślała, że jedzie na rzeź, niespodziewanie kierowca ciężarówki obrał inny kurs
2. Rodzice zainstalowali kamerkę w pokoju syna. Gdy włączyli nagranie, zaniemówili widząc, co w nocy robi dziecko
3. Głodny niedźwiedź napadł 84-latkę w lesie. Zwierzak nie wiedział, że zadarł z niewłaściwą osobą

Emerytura ureguluje kwestię zwierząt po służbie

Psy czy konie wykorzystywane w policji, wojsku czy Straży Granicznej po zakończonej służbie są często zdane na łaskę ludzi dobrej woli, gdyż państwo nie refunduje ich leczenia. Właściciele muszą z własnej kieszeni opłacić kosztowne leczenie oraz zapewnić schorowanym, rannym lub niepełnosprawnym zwierzakom godny byt. Jeśli "Piątka dla zwierząt" wejdzie w życie to już niedługo zwierzęta pracujące u boku funkcjonariuszy będą miały zapewnioną spokojną starość.

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt posłanka Katarzyna Piekarska zajęła się przygotowaniem zapisu w nowej ustawie, który gwarantuje, żezwierzę po odejściu ze służby będzie mogło skorzystać z bezpłatnej opieki weterynaryjnej, a jego właściciel dostanie dodatek na wyżywienie zwierzaka. Dokładna kwota wypłacana z kasy państwa jeszcze nie została określona. Ma o niej zadecydować minister spraw wewnętrznych. Jaka jest szacowana wysokość świadczenia? Straż Graniczna, która ostatnimi czasy domagała się wprowadzenie takich dodatków, zażądała, aby „dożywotnia emerytura dla psa” wynosiła pomiędzy 100 a 150 zł miesięcznie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pamiętacie Bronkę z “Daleko od szosy”? Aktorka wreszcie zdradziła jedną z największych tajemnic serialu
  2. Kot z ludzką twarzą. Kobieta pokazała zdjęcie swojego pupila, ludzie są poruszeni
  3. Rudy kotek chciał udowodnić mamie, że jest groźny jak król lew. Nie wszystko poszło po jego myśli
  4. Corgiemu nagle zrzedła mina. Powód był wielkim zaskoczeniem, właściciel padł ze śmiechu
  5. Kociak pochwalił się obłędnymi umiejętnościami kulinarnymi. Kto nie chciałby mieć go w kuchni?
  6. Niestety, koniec dla córki Adama Małysza. Jeszcze niedawno bawiła się na wakacjach w Chorwacji

źródło: fakt.pl, nszzp.pl

Następny artykuł