pieskie małe i duże
Źródło: pixabay.com/Peggy_Marco

Sejm uchwalił "piątkę dla zwierząt". Będą zmiany, "miliony zwierząt, przestaną dzisiaj cierpieć"

18 Września 2020

Piątka dla zwierząt, czyli nowelizacja ustawy o ich ochronie została przegłosowana przez Sejm. Większość klubów parlamentarnych przychyliła się do zmian zaproponowanych przez Jarosława Kaczyńskiego. Nie stanowi to dużego zaskoczenia, już przed głosowaniem deklarowano poparcie dla zmian oraz zapowiadano przyjęcie dyscypliny partyjnej w większości z nich.

Piątka dla zwierząt to pakiet zmian opracowany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Na jego wprowadzenie wpływ miał między innymi reportaż dziennikarza onetu o warunkach panujących na fermach futrzarskich. W nowelizacji znalazł się między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra, chowu na uwięzi i uboju rytualnego. Nielegalne będzie także trzymanie ich w kojcach i klatkach, jak i stosowanie kolczatek. To kwestie podnoszone przez osoby zaangażowane w ochronę zwierząt od lat. Fundacje i wolontariusz pozytywnie opiniowali projekt ustawy.

Myśleli, że ratują szczeniaki labradora. Kiedy lekarz powiedział im prawdę, odebrało im mowęMyśleli, że ratują szczeniaki labradora. Kiedy lekarz powiedział im prawdę, odebrało im mowęCzytaj dalej

Piątka dla zwierząt wpłynie na poprawę losu milionów z nich

Propozycję wsparła większość partii obecnych w parlamencie. Posłowie Lewicy chwalą się, że jako jedyny klub w całości poparli propozycję. Wszyscy zagłosowali za przyjęciem ustawy. Podobnie głosowała większość członków Koalicji Obywatelskiej. Jedynie 4 z nich zagłosowało przeciw zmianom. Borys Budka, szef tego klubu wprowadził w tym głosowaniu dyscyplinę partyjną, zapowiada, że przeprowadzi z tymi osobami rozmowy, oczekuje wyjaśnień co do tego, czemu złamali zasady klubu. Za odrzuceniem projektu w całości głosowała Konfederacja oraz 22 z 30 posłów PSL i Kukiza.

-Jesteśmy dumni z tego, że te zmiany przeszły. Jesteśmy dumni, że przeszedł zakaz uboju rytualnego, że przeszedł zakaz hodowli zwierząt na futra, że przeszło także wiele innych zmian, które sprawią że setki tysięcy, miliony zwierząt, przestaną dzisiaj cierpieć - stwierdziła Beata Maciejewska z Lewicy.

DZISIAJ GRZEJE:1. Myśleli, że ratują szczeniaki labradora. Kiedy lekarz powiedział im prawdę, odebrało im mowę
2. Psy zakradły się do pokoiku niemowlaka. Ukryta kamera uchwyciła, co zrobiły, rodzice nie mogli się otrząsnać
3. Owczarek niemiecki próbuje zdać egzamin na psa przewodnika. Oblał w spektakularny sposób, można się popłakać ze śmiechu

Rolnicy krytykują piątkę dla zwierząt

Przy okazji głosowania nad ustawą odbyły się protesty rolników. Wielu z nich poniesie w związku z wprowadzonymi zmianami większe koszty. Będą musieli zapewnić zwierzętom gospodarskim warunki nie powodujące u nich cierpienia. Na wsi wciąż powszechnym zjawiskiem jest trzymanie zwierząt na łańcuchu, zgodnie z nową wersją ustawy będzie to nielegalne. Z zakazu hodowli zwierząt na futra wyłączony został królik. Istnieją także wyjątki od zakazu uboju rytualnego, krajowe związki wyznaniowe wciąż będą mogli korzystać z ich usług. Posłowie PSL i Kukiz 15, Konfederacji i Solidarnej Polski zagłosowali za odrzuceniem zmian. Przeciw nim było także wielu posłów Prawa i Sprawiedliwości. Opozycja mówi o tarciach w obozie władzy.

ZOBACZ JAK GŁOSOWAŁY KLUBY:

Głosowanie nad Głosowanie nad "piątką dla zwierząt"
Sejm

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Normalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechę
  2. 3 śliczne pieski odwiedziły dom królowej Elżbiety. Chwilę później zwijały się w niewyobrażalnych cierpieniach
  3. Czy powinniśmy całować psy? Odpowiedź może zasmucić wielu właścicieli
  4. Jak obliczyć wiek kota? Większość właścicieli mruczków nie ma pojęcia
  5. Słodki szczeniak nie rozumiał, co dzieje się w lustrze. Bezcenna reakcja zwierzaka na swoje odbicie
  6. Weszli do opuszczonego domu w środku lasu. Wewnątrz znaleźli rzeczy, o których nawet im się nie śniło

Źródło: tvn24.pl, polsatnews.pl

Następny artykuł