piatka
Źródło: unsplash/Hossein Ghaem

Czy Andrzej Duda powinien podpisać "Piątkę dla zwierząt?" Polacy odpowiedzieli

16 Października 2020

Ponad połowa społeczeństwa popiera "Piątkę dla zwierząt" i chce, aby prezydent Andrzej Duda ją podpisał. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Otwartych Klatek i Fundacji Viva!. Co ciekawe, wśród zwolenników ustawy znajdują się wyborcy wszystkich partii politycznych.

Piątka dla zwierząt - Ankietowani mieli odpowiedzieć na jedno pytanie: "Czy, Pana(i) zdaniem, Prezydent Andrzej Duda powinien podpisać nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, nazywaną potocznie w mediach "piątka dla zwierząt", której celem jest poprawa ochrony zwierząt w Polsce?" 56,6 proc. badanych odpowiedziało twierdząco, natomiast sprzeciw wyraziło 18,7 proc. ankietowanych, 8,1 proc. badanych nie miało zdania w tej kwestii, ponieważ nie słyszało o tej ustawie. Zawahało się 14,8 proc., natomiast 1,7 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie.

Ma tylko 1,5 roku, a już jest gigantyczny. Mastif Balto z Polski podbija sercaMa tylko 1,5 roku, a już jest gigantyczny. Mastif Balto z Polski podbija sercaCzytaj dale

Piątka dla zwierząt - co o niej myślą Polacy?

Z badania wynika, że "Piątkę dla Zwierząt" popierają zarówno mieszkańcy dużych miast - 64,5 proc., jak i wsi - 55,5 proc.

– Producenci mięsa i futer twierdzą, że są głosem społeczeństwa i bronią jego interesów. Kolejne badania pokazują jednak, że polskie społeczeństwo pragnie lepszej ochrony prawnej zwierząt, a jedyne interesy, jakich bronią hodowcy, są ich własne – mówi Paweł Rawicki, prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Badanie CBOS potwierdza, że troska o dobro zwierząt nie ma barw politycznych, a zwolennicy “piątki dla zwierząt” są liczni wśród wyborców wszystkich partii – dodaje Rawicki.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kot z Bydgoszczy został cudem uratowany. Teraz jest pielęgniarzem dla innych zwierzą
2.Golden retriever za nic nie chce się ruszyć z kanapy. Właściciele nagrali przezabawny opór psa
3. Zaskakująca kryjówka teściowej, która rabowała pola pietruszki. Aż pies nie mógł uwierzyć, co ona zrobiła

– Warto zauważyć, że wyniki badań przemawiają jednoznacznie za rozwiązaniami zawartymi w nowelizacji, pomimo trwającej od kilku tygodni kampanii dezinformacji zorganizowanej przez hodowców zwierząt na futra – mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!. Jak dodaje: – Jeśli prezydent się wahał a chce uszanować wolę większości społeczeństwa to powinien tę podpisać ustawę i wesprzeć zmiany, dzięki którym nasz kraj znajdzie się w czołówce państw chroniących zwierzęta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od dzisiaj w Lidlu jeden z ulubionych produktów Polaków za darmo. Warto zdążyć przed weekendem
  2. 4-latka po śmierci ukochanego psa napisała list do Boga. Kilka dni później stało się coś zaskakującego
  3. Ma tylko 1,5 roku, a już jest gigantyczny. Mastif Balto z Polski podbija serca
  4. Pieniądze z wygranego turnieju wydała na niecodzienne zwierzęta. Iga Świątek zaskoczyła zakupem
  5. Mężczyzna przygarnął do domu 300 psów. Nie mógł przejść obok nich obojętnie
  6. Ogromne zmiany w PKO BP i innych bankach. Mają związek z pandemią

źródło: viva!

Następny artykuł