Senat
Źródło: Piotr Molecki/East News

Piątka dla zwierząt odrzucona w Senacie. Co dalej ze zwierzętami?

13 Października 2020

W poniedziałek wieczorem Senat odrzucił "Piątkę dla Zwierząt". Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają w komisji większość nie dali się przekonać do nowelizacji. Teraz projekt trafi na plenarne obrady Senatu.

O dalszych losach "Piątki dla Zwierząt" zdecyduje we wtorek cała izba Senatu. Wniosek o odrzucenie noweli ustawy o ochronie zwierząt złożył senator Ryszard Bober z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Poparło go pięciu senatorów PiS oraz dwóch z Koalicji Obywatelskiej. Dwóch senatorów PiS wstrzymało się od głosu. Żaden z członków senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie był przeciw wnioskowi o odrzucenie nowelizacji.

Będą zmiany w Piątce dla Zwierząt. Właściciele firm futrzarskich się uciesząBędą zmiany w Piątce dla Zwierząt. Właściciele firm futrzarskich się uciesząCzytaj dalej

Piątka dla Zwierząt odrzucona w Senacie

W poniedziałek poprawki do nowelizacji ogłaszał premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Grzegorz Puda. Wśród nowych propozycji rząd dopuszcza ubój rytualny w przypadku drobiu, system odszkodowań dla branży rolniczej czy powstanie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. Przesunięty ma zostać również termin wejścia w życie przepisów dot. ferm futerkowych. Poprawki ogłoszone przez premiera i ministra rolnictwa przedstawił na posiedzeniu komisji wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). Wobec decyzji komisji będą wniesione na posiedzeniu plenarnym Senatu jako wnioski mniejszości.

Zgodnie z nową wersją "piątki dla zwierząt" przepisy dot. uboju i farm futerkowych wejdą w życie w 1 stycznia 2020.

DZISIAJ GRZEJE:1. Przyprowadził kota do biura, by łapał myszy. Nagle znikąd zaczęły pojawiać się pieniądze, odkrył niebywałą przyczynę
2.Fatalne informacje dla właścicieli psów. Nikt nie spodziewał się przykrych wiadomośc
3. Mężczyzna natknął się w lesie na maleńki nagrobek. Przeczytał, co na nim wyryto i zaniemówił

- Chcemy to uczynić, aby producenci, przedsiębiorcy rolni, hodowcy - zarówno zwierząt futerkowych jak i w związku z ubojem rytualnym - mogli się lepiej przygotować. Tu vacatio legis będzie wydłużone względem pierwotnie proponowanego - mówił premier Morawiecki. Wcześniejsze poprawki zakładały wejście ww. przepisów w rok po ogłoszeniu ustawy, jednak w ustawie pojawił się błąd dotyczący wejścia w życie zmian dot. uboju rytualnego, który wyniósł 30 dni.

- Te propozycje mają charakter kompromisowy i odnoszą się do uwag, które się pojawiły w przestrzeni publicznej – mówił poseł wnioskodawca Waldemar Buda, który przekonywał, że zgłoszone poprawki poprawiają projekt, ponieważ dopuszcza się eksport drobiu w systemie halal/koszer a ten eksport jest znacznie większy niż eksport wołowiny w tych systemach.

Przyprowadził kota do biura, by łapał myszy. Nagle znikąd zaczęły pojawiać się pieniądze, odkrył niebywałą przyczynęPrzyprowadził kota do biura, by łapał myszy. Nagle znikąd zaczęły pojawiać się pieniądze, odkrył niebywałą przyczynęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od 10 lat ciągle jest w ciąży. Pragnie mieć jeszcze więcej dzieci, jak dziś wygląda rodzina?
  2. Kotek próbuje wejść do góry po ślizgawce. W końcu na ratunek przychodzi jego mama
  3. Golden retriever miał olbrzymią nadwagę. Ledwo chodził, jego metamorfoza po roku jest niewiarygodna
  4. Uratowano 11 malutkich maltańczyków. Mieszkały w klatkach dla królików, są w ciężkim stanie4
  5. Suczka przez kilka dni była uwięziona we wraku samochodu. Obrażenia są poważne, potrzebna pomoc
  6. Weszli do domu nad Jeziorem Gopło. Nie mogli uwierzyć, policja w akcji

Źródła: rolnik.info, wp.pl, onet.pl

Następny artykuł