Aktywiści
Źródło: facebook/Adwokat Katarzyna Topczewska

"Piątka dla zwierząt" odrzucona. Aktywiści mówią stanowcze "dość!", padły mocne słowa

3 Listopada 2020

"Piątka dla Zwierząt" w zaproponowanej formie trafiła do kosza. Politycy Prawa i Sprawiedliwości poinformowali o swojej decyzji, jednocześnie zapewniając, że w ciągu najbliższych tygodni zostanie przedstawiony zmieniony projekt nowelizacji ustawy. Rozczarowane środowiska prozwierzęce nie potrafiły milczeć w zaistniałej sytuacji. Aktywiści zabrali głos, mówiąc wprost, co sądzą o postawie polityków PiS.

"Piątka dla zwierząt" nie wejdzie w życie w zaproponowanej formie. Wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik poinformował o decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości. Politycy zdecydowali się wycofać z dotychczasowej propozycji nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt. Wkrótce ma powstać nowy projekt.

W ułamku sekundy rodzinne święta zmieniły się w tragedię. Powód? Pitbull nie chciał chodzić w sweterkuW ułamku sekundy rodzinne święta zmieniły się w tragedię. Powód? Pitbull nie chciał chodzić w sweterkuCzytaj dalej

Koniec "Piątki dla zwierząt", jaką znamy. Greenpeace zawiedziony decyzją

Organizacje prozwierzece wyraziły duże zaniepokojenie, jak i zawód nagłą decyzją obecnie rządzących polityków z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem zaproponowany projekt "Piątki dla zwierząt" doprowadziłby do drastycznych zmian, jakie są konieczne w polskim prawie w celu zapobiegnięcia dalszemu cierpieniu niewinnych zwierząt.

Aktywiści należący do głównych organizacji na rzecz ochrony i pomocy zwierzętom zabrali głos w sprawie odrzucenia proponowanej formy "Piątki dla zwierząt". Obszerną wypowiedź zamieścili między innymi działacze międzynarodowej organizacji Greenpeace, którzy za pomocą mediów społecznościowych wyrazili ogromny żal postawą polityków oraz strajkujących rolników.

Przyczyn decyzji dopatrują się w działaniach hodowców zwierząt futerkowych oraz klatkowych, którzy od początku wyrażali sprzeciw wobec tzw. piątki Kaczyńskiego. Z ich wypowiedzi wynika, że politycy PiS ulegli ich protestom i dlatego postanowili stworzyć nową wersję ustawy.

- ,,Piątka dla zwierząt”, która zakładała m.in. zakaz chowu zwierząt futerkowych i eksportu mięsa z uboju rytualnego nie będzie dalej procedowana, a na jej miejsce ma się pojawić inny projekt. ,,Piątka’’ wywołała ostrą reakcję przedsiębiorców zajmujących się hodowlą zwierząt na futra. Przedstawiali oni projekt ustawy jako atak PiS na rolników, ignorując fakt, że również na polskiej wsi poparcie dla zakazu hodowli zwierząt futerkowych jest wysokie. W wyniku protestów w Senacie wprowadzono szereg poprawek do ustawy, a teraz PiS zapowiada zatrzymanie prac nad ustawą i wprowadzenie nowej, zawierającej jedynie część proponowanych wcześniej rozwiązań. Obecny sposób funkcjonowania polskiego rolnictwa potrzebuje zmian, dla dobra ludzi i przyrody, jednak nie mogą to być zmiany chaotyczne.

Potrzebujemy zdecydowanych działań rządzących, by zakończyć wspieranie wąskiego grona baronów chowu przemysłowego, a skupić się na realnym wsparciu dla rolników i rolniczek produkujących żywność w sposób przyjazny ludziom, zwierzętom i przyrodzie. Alarmują o tym naukowcy, chce tego społeczeństwo, mówią o tym też sami rolnicy, w których uderza niekontrolowana ekspansja ferm przemysłowych. Piątka dla zwierząt była pierwszym krokiem w dobrym kierunku. Tego nie można zaprzepaścić" – apelują aktywiści.

DZISIAJ GRZEJE:1. Piesek mieszkający w schronisku co noc ścielił swoje posłanie. Wolontariuszom zabiło mocniej serce, gdy zrozumieli, dlaczego tak robił
2. Ojciec Rydzyk zarabia na rolnikach? Niebotyczne kwoty, tego świat nie widział
3. Józef znów naraża się na krytykę ze strony widzów Rolnik szuka Żony. Chodzi o randkę z Grażyną

Środowiska prozwierzęce nie kryją rozczarowania

Podobnego zdania są członkowie stowarzyszenia Otwarte Klatki, którzy również wykorzystali własną platformę do wygłoszenia krytyki poczynań polityków PiS. Zapowiedzieli, że to nie koniec ich walki o poprawę dobrostanu zwierząt w Polsce.

- Pomimo wcześniejszych zapewnień polityków, że nie wycofają się z Piątki dla zwierząt. Wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik ogłosił, że projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt nie będzie dalej procedowany. Zapowiedziane zostało powstanie nowego projektu ustawy, ale na ten moment nie ma informacji na temat zapisów, jakie by się tam znalazły. Z nieoficjalnych informacji wynika, że projekt zostanie przygotowany w ciągu 2-3 tygodni. Mamy nadzieje, że nowy projekt również będzie zakładał ochronę jak największej liczby zwierząt i zostanie w nim uwzględniony zakaz hodowli zwierząt na futro. Niezależnie od tego, co się dalej wydarzy, my nie przestaniemy walczyć – deklarują.

- Rząd PiS oficjalnie wycofał się z Piątki dla zwierząt. Prace nad obecną ustawą nie będą̨ kontynuowane w Sejmie. Wiceminister rolnictwa zapowiedział prace nad nowym projektem ustawy, ale nie wiadomo w jakim kształcie i kiedy zostanie złożony. Miliony zwierząt rocznie nadal będą̨ obdzierane z futer i mordowane rytualnie? Tyle pracy, tyle zawiedzionych nadziei... Przepraszam Was wszystkie, że dalej będziecie żyć́ i umierać w cierpieniu. Przepraszam, że znowu się nie udało.

Kilka tygodni temu ja i miliony osób w Polsce zaufaliśmy i uwierzyliśmy, że to jest ten moment, że godne traktowanie zwierząt ma wyższą wartość́ niż partykularne interesy wąskiej grupy interesu. Jak pokazują̨ ostatnie dni – w tym kraju niestety każdą̨ obietnicę i każdy kompromis można wyrzucić́ do kosza. Władza powinna realizować́ wolę narodu. Dziś́ wolą narodu są̨ zmiany zgodne z nauką, etyką i postępem cywilizacyjnym. Nie zgadzam się̨ na ignorowanie woli suwerena i suweren, jak widać́, również̇ się̨ na to nie zgadza. I tylko zwierzęta, których ta wyrzucona do kosza nowelizacja dotyczy, nie mogą̨ wyjść́ na ulice i krzyczeć́ w swojej obronie – napisała w mediach społecznościowych adwokat Katarzyna Topczewska związana z Fundacją Viva.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Józef znów naraża się na krytykę ze strony widzów Rolnik szuka Żony. Chodzi o randkę z GrażynąJózef znów naraża się na krytykę ze strony widzów Rolnik szuka Żony. Chodzi o randkę z GrażynąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maleńki buldog złości się na swoją mamę. Właścicielka nagrała najbardziej uroczy napad gniewu
  2. Słowa grzęzną w gardle. Mąż zostawił przed zamkniętym cmentarzem wiadomość do zmarłej żony
  3. Wyszło na jaw. Wiadomo, która z kandydatek rolnika poszła z nim na wesele. Zdradził ich zespół muzyczny
  4. Horror w supermarkecie. Zwierzęta obwinęli folią, wystawili na sprzedaż, wyglądały jakby umierały w cierpieniach
  5. Pitbull rzucił się na ziemię i udawał martwego. Nie uwierzysz, dlaczego
  6. Siostra Chmielewska znowu mocno komentuje wyrok TK. Padły piękne słowa o wartościach chrześcijańskich
  7. Kucharze łapią się za głowy, gdy widzą błędy popełniane przez Polaków podczas gotowania makaronu. Na pewno robisz przynajmniej 2 niedozwolone rzeczy

Źródło: cenyrolnicze.pl

Następny artykuł