panda min-min
Źródło: youtube.com/ BBC Earth

Panda nie chciała przyjąć swojego dziecka. Wszyscy wstrzymali oddech, kiedy zobaczyli, co robi

9 Października 2020

Panda Min-Min od lat żyła w ogrodzie zoologicznym. Pracownicy placówki nie mogli uwierzyć w swoje szczęście, gdy dotarło do nich, że samica spodziewa się potomstwa. Ich radość nie trwała jednak długo. Krótko po jego narodzinach stanęli przed poważnym dylematem. Musieli upewnić się, że noworodek jest zdrowy, jednak wiedzieli, że jeśli go dotkną, matka może odrzucić dziecko.

Pandy, podobnie jak inne dzikie zwierzęta porzucają swoje młode z różnych powodów. Jeśli brakuje im pokarmu, są smutne, lub dziecko ma nikłe szanse na przeżycie, nie będą się nim zajmować. Często też wystarczy, by niemowlę zostało dotknięte przez człowieka, który zostawia na nim swój zapach. Pracownicy zoo zdecydowali się mimo wszystko zaryzykować. Przy podejmowaniu decyzji udział brali opiekunowie niedźwiedzi, władze placówki oraz lekarze weterynarii, którzy mieli poważne obawy co do stanu malucha.

Rasy psów przyjazne dzieciom. Jaki czworonóg będzie odpowiedni dla najmłodszych?Rasy psów przyjazne dzieciom. Jaki czworonóg będzie odpowiedni dla najmłodszych?Czytaj dalej

Panda nie chciała opiekować się swoim dzieckiem

Ich najgorsze obawy się potwierdziły. Choć stan zdrowia malucha okazał się być bardzo dobry, matka nie chciała się do niego zbliżyć, po tym jak go jej oddano. Panda była wobec niego bardzo nieufna. Zniknięcie dziecka stanowiło dla niej ogromny cios. Nie chciała nawet na nie spojrzeć, zachowywała się, jakby w ogóle nie istniało.

- Byliśmy bardzo zdenerwowani. Baliśmy się, że Min-Min nie będzie chciała opiekować się tym maleństwem. Ona na początku nawet nie chciała na nie spojrzeć. Obawialiśmy się, że życie małej pandy stanie pod znakiem zapytania. W końcu w pierwszych dniach życia dzieci bardzo potrzebują swoich matek – opowiadają pracownicy zoo w filmie BBC Earth.

Młode dowolnego gatunku ssaka nie są w stanie przeżyć bez matki. Nie potrafią przyjmować normalnych pokarmów. Są w pełni zależne od jej mleka. Oczywiście, pracownicy zoo byli gotowi zainterweniować i karmić małą pandę jego zamiennikami, jednak nie wszystkie maluchy dobrze reagują na takie rozwiązania.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ważne: Weterynarz zdradził 8 wskazówek, aby zwierzęta mogły żyć dłużej
2. Pies załatwił się w domu. Mężczyzna zrobił wstrząsającą rzecz, nie mieści się w głowie
3. Nauczyli go straszyć niedźwiedzie. Pies zrobił psikusa, spotkał sarenkę i zapomniał o całym świecie

Panda w końcu się przełamała

Maleństwo leżało na środku boksu i głośno płakało. Choć matka z początku je ignorowała, nagle wydarzyło się coś niesamowitego. Zaczęła iść w jego kierunku. Pracownicy zoo wstrzymali oddech, oczekując na rozwój wypadków.

- Bardzo nam ulżyło, kiedy Min-Min w końcu zaczęła opiekować się swoim dzieckiem. To uczucie było wręcz nie do opisania. Jesteśmy pewni, że Min-Min będzie naprawdę wspaniałą matką, która da swojemu dziecko wszystko, czego potrzebuje. – skomentowali tę doniosłą chwilę.

Panda przeniosła malucha w zaciszny kąt wybiegu i przytuliła. Od tej pory otaczała go miłością i najlepszą możliwą opieką. Personel był dumny ze swojej podopiecznej.

ZOBACZ WIDEO:

Skandal na Dolnym Śląsku. Rozbito nielegalną pseudohodowlę psów, lokalny weterynarz maczał w niej palceSkandal na Dolnym Śląsku. Rozbito nielegalną pseudohodowlę psów, lokalny weterynarz maczał w niej palceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odkryli skarb sprzed milionów lat. Znalezisko zbiło z tropu naukowców badających teorię ewolucji
  2. Maleńki pies utknął w dziurze. Właściciel nie mógł opanować łez gdy go ratował, wzruszające nagranie
  3. Obcy kot ciągle hałasował pod drzwiami mężczyzny. W końcu wpuścił go do środka, ale finału nie przewidział
  4. Najbardziej samotny słoń na świecie w końcu będzie miał towarzystwo. Po 35 latach zerwą mu łańcuchy i przewiozą do nowego zoo
  5. Co robi kot sam w domu? Wzruszające nagranie ujawnia niewiarygodną prawdę
  6. Ujawnił ostatniego SMSa Anny Przybylskiej. Łzy same cisną się do oczu. "Ilekroć widzę na mapie Gdynię, to wtedy zawsze myślę o Ani"

źródło: youtube

Następny artykuł