owczarek skacze na spadochronie
Źródło: youtube.com/CCTV Video News Agency

Kontrowersyjny pomysł armii. Szkolą owczarka niemieckiego do skoków ze spadochronem

15 Listopada 2020

Owczarek niemiecki służący w chińskiej armii osiągnął coś, co nie udało się dotąd żadnemu przedstawicielowi jego gatunku. Agencja rządowa pochwaliła się filmem, na którym widać skok psa na spadochronie. Nie wszyscy są zachwyceni tym pomysłem.

Owczarki niemieckie od dziesięcioleci wykorzystywane są przez służby ratunkowe, policję oraz wojsko. Jak dotąd nie widzieliśmy jednak zwierzaka, który realizowałby tak ambitne zadania. Chińskie wojska powietrzno-desantowe wyszkoliły go do skoków ze spadochronem. W założeniu pies, po wylądowaniu, ma pomagać żołnierzom w tropieniu i wykrywaniu przeciwników.

Mały chłopiec otwiera prezent. W środku jest szczeniaczek, reakcja dziecka bezcennaMały chłopiec otwiera prezent. W środku jest szczeniaczek, reakcja dziecka bezcennaCzytaj dalej

Owczarek niemiecki odbył skok ze spadochronem

Pomysł wykorzystania tej rasy na polu bitwy nie jest niczym nowym. Psy służyły w różnych jednostkach wielu armii świata. Na naszym podwórku do najbardziej znanych czworonożnych żołnierzy należy Szarik, owczarek niemiecki, który towarzyszył "czterem pancernym".

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza zaprezentowała nagranie ze skoku ze spadochronem psa o imieniu Ding Dang. Czworonóg ma własny, specjalnie przygotowany rynsztunek, składający się z uprzęży i specjalnej maski.

Widoczny na nagraniu owczarek niemiecki wydaje się bardzo, jak na realia, w jakich się znajduje spokojny. Ciężko powiedzieć, czy to zasługa treningu, jaki odbył pod okiem trenera, dyscypliny czy maski zasłaniającej jego oczy.

Pies skakał wraz ze swoim opiekunem. Jego uprząż przypięta była do spadochronu żołnierza, który w odpowiednim momencie miał otworzyć spadochron. Na pysku miał kaganiec, by w razie ataku paniki lub strachu nie skrzywdził opiekuna.

Krytycy tej koncepcji twierdzą, że na nowoczesnym polu bitwy nie ma miejsca dla zwierząt. O ile psy przydatne są przy ochronie obiektów o kluczowym znaczeniu, wykorzystanie ich w jednostce ofensywnej wydaje się im bezzasadnym narażaniem życia psa.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Rolnik z polskiej wsi chciał zagłodzić krowę na śmierć. Absurdalny powód, nie mieści się w głowie
2. Ma 70 lat i schudła blisko 60 kilogramów. Teraz przeszła kolejną spektakularną metamorfozę
3. Szympansy zaczęły chorować. Pierwszy przypadek w historii, eksperci dociekają źródła

Owczarki niemieckie od lat towarzyszom żołnierzom i policji

Owczarki niemieckie są tak chętnie zatrudniane przez różne służby, ze względu na swoje cechy fizyczne i psychiczne. To silne, zwinne i dość duże zwierzęta, nie mają problemu z długotrwałym wysiłkiem.

Na dodatek są jednocześnie bardzo inteligentne jak i posłuszne. Świetnie reagują na trening i szkolenie. Sprawdzają się zarówno przy wyciąganiu spod gruzów ofiar zawaleń czy trzęsień ziemi, jak i obezwładnianiem przestępców.

Doskonale radzą sobie także jako tropiciele. Przy wykonywaniu takich zadań istotny jest nie tylko świetny węch, ale i dyscyplina. Zwierzak nie może być nadpobudliwy czy rozpraszać się innymi bodźcami.

Choć dyskusja na temat tego, czy wykorzystanie psów na polu walki w obecnych czasach jest uzasadnione dalej trwa, Chińczycy wydają się nie przejmować głosami krytyki.

ZOBACZ WIDEO:

Były pewne, że lis jest martwy. Po chwili na nagraniu widać, jak bardzo się pomyliłyByły pewne, że lis jest martwy. Po chwili na nagraniu widać, jak bardzo się pomyliłyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  2. Polak mieszkający w Szwecji zdradził zaskakującą prawdę na temat skandynawskiego kraju. Czy turyści są bezpieczni w północnoeuropejskim kraju?
  3. Maine coon inny niż myślisz. 5 faktów, których nie powie ci hodowca
  4. W Szczecinie powstanie nowoczesne schronisko. Będzie ogromne, rusza budowa
  5. Niewidomy pies po operacji pierwszy raz widzi panią. Niesamowita reakcja wzrusza do łez
  6. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  7. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

źródło: o2.pl

Następny artykuł