Listonosz i owczarek
Źródło: youtube/Eric Andersson

Listonosz myślał, że nikt na niego nie patrzy. Właściciel nagrał, co wyprawiał z jego owczarkiem niemieckim

20 Stycznia 2021

Listonosz został przyłapany przez właścicieli owczarka niemieckiego na niebywałym zachowaniu. Michael Collins wychylił się za drzwi z kamerą dokładnie w momencie, gdy mężczyzna wjechał rowerem na jego podjazd. Chociaż 9-miesięczny pies wzbudzał lęk w większości sąsiadów, okazuje się, że listonosz Steve nawet przez chwilę nie wahał się wyciągnąć ręki w jego stronę. Nagranie z ich spotkania stało się absolutnym hitem.

Przysłowia jako „mądrość wieków“, wykładnik „zdrowego rozsądku" oraz niekwestionowane, powszechnie uznawane prawdy są skarbnicą wskazówek i porad na różne okazje. Weźmy dla przykładu znane przysłowie „nie ocenia się książki po okładce". Stosowanie się do niego z pewnością oszczędziłoby wielu osobom, ale i zwierzętom niepotrzebnego cierpienia wynikającego z krzywdzącego osądu wyłącznie na podstawie ich wyglądu.

Sąsiedzi bali się owczarka niemieckiego zza płotu

Kierowanie się w życiu stereotypami nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Co gorsza, rozpowszechnianie powierzchownych opinii na tematy, o których nie ma się wystarczającej wiedzy, może powielać szkodliwe przekonanie wśród kolejnych osób.

Dla przykładu wiele osób uważa, że owczarki niemieckie są rasą psów ze szczególną tendencją do przejawiania agresywnych zachowań. Wizerunek tych zwierząt na łańcuchach, które zawzięcie strzegą posesji, na stałe zakorzenił się w społecznej świadomości.

Nie inaczej było w przypadku 9-miesięcznej suczki imieniem Kyza, która mieszka razem ze swoim panem w Nowej Zelandii. Jej opiekun, Michael Collins, wyznał, że sąsiedzi boją się jego pupila, choć ten nigdy nie dawał im powodów do strachu.

Gdy tylko ktoś przechodzący obok płotu dostrzegał psa, od razu odsuwał się na bezpieczną odległość i przyspieszał kroku. Ponadto, Kyza prawie nigdy nie szczeka na obcych. Jest bardzo zdyscyplinowana, a potrzeba przesiadywania przy bramie wynika najprawdopodobniej z wrodzonej ciekawości, niżby chęci zaatakowania nieproszonych gości.

Postanowili adoptować najsmutniejszego psa w schronisku. Wszyscy ich ostrzegali, ale oni nie mieli zamiaru słuchaćPostanowili adoptować najsmutniejszego psa w schronisku. Wszyscy ich ostrzegali, ale oni nie mieli zamiaru słuchaćCzytaj dalej

Niezapomniane przywitanie

Pewnego razu Michael dostrzegł, że w stronę jego posesji na rowerze jedzie listonosz. Opiekun Kyzy zastanawiał się, czy Steve nie przestraszy się jego młodego psiaka, lecz to, co zobaczył, całkowicie zbiło go z pantałyku.

Okazało się, że listonosz rozwożący listy i paczki po okolicy pod nieobecność właściciela zdążył się zaprzyjaźnić z suczką. Zwierzak każdego dnia wita się z nim w uroczy sposób, stając łapami na płocie i nadstawiając łebek, by mężczyzna go pogłaskał. Po reakcji Kyzy i Steve'a widać, że muszą się darzyć wzajemną sympatią.

- Niezależnie od tego, czy ma dla nas pocztę, czy nie, listonosz zatrzymuje się na chwilę, aby przywitać się z moim psem – napisał Michael na Facebooku. - Ten facet zawsze schodzi z roweru, aby choć na chwilę pogłaskać Kyzę! Nie jestem pewien, kto oznaczył listonosza tagiem na Facebook’u, aby mógł to zobaczyć. Ale dziękuję Ci za dobrze wykonywaną pracę i pamiętaj o swoim przyjacielu, który na Ciebie czeka.

Próżno szukać tutaj dowodów na napięte stosunki między psami i listonoszami, czy wrodzoną agresję u owczarków. Film, który znajdziecie poniżej, został odtworzony już ponad 6 milionów rasy, co pokazuje dobitnie, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce.

Zobacz nagranie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: kochamyzwierzaki.pl

Następny artykuł