Zdzisiek z opiekunem
Źródło: policja.pl

2-letni owczarek rozpoczął pracę w policji. Jego imię oznacza gotowość do poświęceń

11 Stycznia 2021

Owczarek o wdzięcznym imieniu wstąpił w szeregi suwalskiej policji. 2-letni zwierzak ukończył właśnie szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Psem zajął się doświadczony policyjny przewodnik.

Owczarek niemiecki o imieniu Zdzisiek, który niedawno ukończył swoje szkolenie będzie pełnił obowiązki psa patrolowo-tropiącego. Trening takiego czworonoga trwa ponad 5 miesięcy. Odbywany jest w towarzystwie przewodnika, pod którego opieką zwierzak pozostanie przez całą swoją służbę. Mł. asp. Piotr Dembiński od 9 lat pracuje z policyjnymi zwierzętami. Jego poprzedni podopieczny, Tazer rok temu przeszedł na emeryturę po 8 latach pracy.

Owczarek niemiecki przeszedł wnikliwe szkolenie

- Kilka tygodni temu dwuletni owczarek niemiecki, wspólnie ze swoim przewodnikiem, ukończył szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Przez ponad pięć miesięcy ćwiczył między innymi posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika oraz zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy i tropienie śladów ludzkich - czytamy w policyjnym komunikacie.

Psy policyjne muszą być gotowe do wykonywania różnorodnych zadań, często w ekstremalnych warunkach i stresie. Ich szkolenie ma je do tego przygotować, jak i pomóc im nawiązać relacje z przewodnikiem.

- Przewodnik i jego czworonożny partner nauczyli się współpracy, aby móc stworzyć zgrany duet. Zdobyte na szkoleniu wzajemne zaufanie i umiejętności wykorzystują teraz w codziennej służbie. Zdzisiek, to pies patrolowo- tropiący. Jego zadania skupiają się głównie na patrolowaniu zagrożonych miejsc, tropieniu sprawców przestępstw, monitorowaniu i patrolowaniu imprez masowych oraz poszukiwaniu zaginionych osób - dodają mundurowi.

Owczarki niemieckie świetnie sprawdzają się w roli psów pracujących w służbach, zarówno ratowniczych, jak i policji czy armii. Wśród innych czworonogów odznaczają się niebywałą siłą, jak i inteligencją, posłuszeństwem i lojalnością wobec swoich opiekunów.

Jego imię wybrano nie bez przyczyny. Imię Zdzisław, jak i jego zdrobnienie mają oznaczać osobę, która zdobędzie sławę, ze względu na to, czego dokona. Mamy nadzieję, że w tym wypadku tak właśnie będzie.

Piękny dzięcioł padł ofiarą sylwestrowej nocy. Tak fajerwerki wykańczają ptakiPiękny dzięcioł padł ofiarą sylwestrowej nocy. Tak fajerwerki wykańczają ptakiCzytaj dalej

Owczarek niemiecki trafił do doświadczonego przewodnika

Każdy policyjny pies odbywa szkolenie pod okiem funkcjonariusza, który sprawuje nad nim opiekę przez całą służbę. Poprzedni podopieczny młodszego aspiranta, który zajmie się Zdziśkiem, trafił na emeryturę po 8 latach wiernej służby.

Nie oznacza to jednak, że musiał rozstać się z człowiekiem, do którego tak bardzo się przywiązał. Mężczyzna postanowił przygarnąć swojego wiernego towarzysza pod swój dach. Adoptowanie odchodzącego na emeryturę psa policyjnego jest częstą praktyką w jednostkach wykorzystujących te zwierzęta.

Choć w trakcie służby psy policyjne nie mogą być rozpieszczane przez swoich opiekunów, obecnie nic nie stoi na przeszkodzie temu, by zażywał odrobiny luksusu.

Zobacz zdjęcie:

Zdzisiek na służbie

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: policja.pl

Następny artykuł