orangtuan z córką
Źródło: Facebook/Denver ZOO

Orangutan w piękny sposób zaopiekował się 2-letnim dzieckiem. Jego matka niespodziewanie zmarła

14 Stycznia 2021

Orangutan z zoo w Denver zachwycił wszystkich swoim zachowaniem wobec 2-letniej córki, po śmierci jej matki. Berani przejął praktycznie wszystkie obowiązki po zmarłej samicy. Sytuacja wprawiła wszystkich w osłupienie, samce tego gatunku praktycznie nigdy nie zajmują się swoim potomstwem.

Orangutany to jedne z ssaków naczelnych. Zwierzęta należące do tej gromady słyną z tego, że w ich społecznościach istnieją złożone relacje społeczne. W wypadku tego gatunku istnieje jednak ścisły podział ról w rodzinie. Samce zajmują się ochroną stada i zdobywaniem pożywienia, podczas gdy matki zajmują się dziećmi. Z tego względu zachowanie podopiecznego amerykańskiego zoo wprawiło wszystkich w osłupienie.

Orangutan zaopiekował się 2-letnim maluchem

Dwa miesiące wcześniej niespodziewanie, w wieku 32 lat zmarła Naisa, matka 2-letniej Cerah i 10-letniej Hesty. Samica była jedną z ulubienic gości odwiedzających ogród zoologiczny. Szczególnie urzekał ich sposób, w jaki bawiła się ze swoją córką.

Jej nagła śmierć stanowiła dla wszystkich wielbicieli tych zwierząt ogromny szok. Wiele osób zastanawiało się, jak poradzą sobie jej dzieci. Choć starsza z jej córek była już praktycznie samodzielna, Cerah wymagała stałej opieki.

Berani zrobił coś, co w wypadku jego gatunku wydawało się niemożliwe. To jeden z pierwszych przypadków orangutana, który po śmierci samicy zaczął opiekować się swoim dzieckiem. Zdaniem opiekunów z zoo w Denver, świetnie odnajduje się w nowej roli.

- Berani cały czas się nią zajmuje, jest opiekuńczy, dba o wszystkie jej potrzeby. Nosi ją, przytula ją gdy zaczyna płakać, a nawet pozwala jej ze sobą spać. Jeśli chodzi o jej starszą siostrę, Hesty także włączyła się w jej wychowanie, bawiąc się z nią całymi dniami. Tragedia mocno połączyła całą trójkę - napisali na Facebooku.

Orangutan łamie stereotypy na temat swojego gatunku

W wypadku większości gatunków ssaków matki zajmują się potomstwem, a ojcowie zdobywaniem pokarmu czy ochroną stada. Jak wspomnieliśmy wyżej, orangutany nie stanowią w tej kwestii wyjątku. Zazwyczaj żyją w stadach liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu zwierząt.

Na wolności, samce nie zajmują się wychowywaniem swojego potomstwa. Do osiągnięcia przez nie dojrzałości, nie nawiązują z nimi praktycznie żadnych relacji, później traktują je jak innych członków swojej społeczności.

- Widok Beraniego z łatwością przejmującego rolę matki malucha stanowi niezwykle rzadką sytuację. Cerah nie mogła trafić na lepszego ojca - dodali pracownicy Zoo w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: Dailymail.com

Następny artykuł