pies w plecaku
Źródło: unsplash.com/Chiang Henry

Będą zmiany w transporcie zwierząt samolotem. Nowe prawo wejdzie w życie w 2021 roku

18 Września 2020

Nowe prawo dotyczy osób, które chciałby dostać się do Wielkiej Brytanii, lub osób wracających z tego kraju. Poprzednio obowiązujące zasady były efektem umów międzynarodowych zawieranych w ramach struktur Unii Europejskiej. Po wystąpieniu z niej obowiązują inne procedury. Nie mamy dobrych wiadomości dla osób lubiących podróżować z pupilem. Nowe regulacje mocno utrudnią im życie.

Nowe prawo wywołało duże kontrowersję. Osoby, które chciałyby zabrać ze sobą zwierzę, niezależnie od tego czy mówimy o kocie, psie, myszce, chomiku czy papudze, będą musiały dokładnie planować swoje podróże. Niezbędne będzie skontaktowanie się z weterynarzem minimum 4 miesiące przed wylotem. Do tej pory podróże odbywały się na podstawie paszportu zwierzaka, dokumentu zawierającego dane stworzenia oraz zaświadczenie o szczepieniach wydawane przez organ rządowy. Teraz się to zmieni.

Najpiękniejszy kot na świecie. Jest jedyny w swoim rodzajuNajpiękniejszy kot na świecie. Jest jedyny w swoim rodzajuCzytaj dalej

Nowe prawo wejdzie w życie w 2021 roku

Do końca obecnego roku obowiązują przepisy "okresu przejściowego". Reguluje je umowa, którą rząd Wielkiej Brytanii zawarł z Unia Europejską. Zawiera ona między innymi zasady dotyczące podróż z i na jej teren, jak i przepisy celne czy regulujące wzajemne uznawanie dokumentów. Czas ten miał służyć wypracowaniu rozwiązań satysfakcjonujących obie strony. Ilość kwestii związanych z wystąpieniem ze wspólnoty okazała się jednak większa niż się spodziewano. Prawo unijne regulowało większość aspektów relacji Zjednoczonego Królestwa z innymi państwami. Obecnie traci ono moc i każdy z nich musi zostać uregulowany konkretną umową podpisaną ze wspólnotą, lub każdym państwem z osobna. Jak na razie brakuje takich rozwiązań transportu zwierząt na kontynent.

DZISIAJ GRZEJE:1. Myśleli, że ratują szczeniaki labradora. Kiedy lekarz powiedział im prawdę, odebrało im mowę
2. Psy zakradły się do pokoiku niemowlaka. Ukryta kamera uchwyciła, co zrobiły, rodzice nie mogli się otrząsnać
3. Owczarek niemiecki próbuje zdać egzamin na psa przewodnika. Oblał w spektakularny sposób, można się popłakać ze śmiechu

Nowe prawo utrudni życie podróżnych

Przewóz zwierzaka obwarowany jest wieloma ograniczeniami. Podróż musimy zaplanować z 4 miesięcznym wyprzedzeniem. Nie uda się nam zabrać w nią psa, młodszego niż 12 tygodni. Poniżej prezentujemy listę wymogów stawianych właścicielom:

1. Twoje zwierzę musi posiadać mikroczip
2. Zaszczep je przeciwko wściekliźnie (zwierzę musi mieć co najmniej 12 tygodni by przyjąć szczepionkę)
3. Twój pupil musi przejść badanie krwi, wykonane przynajmniej 30 dni po zaszczepieniu go przeciwko wściekliźnie. Weterynarz może zaproponować dawkę pomocniczą szczepionki
4. Krew twojego zwierzaka musi trafić do zatwierdzonej przez UE placówki wykonującej testy.
5. Możesz wyjechać trzy miesiące po tym, jak przejdzie badanie krwi.
6. Weterynarz musi przekazać ci kopię wyników testu, oraz wpisać datę wykonania badania do Certyfikatu Zdrowia Zwierzęcia (AHC)

Jeśli więc jesteś osobą, która nie lubi planować swoich wyjazdów z wyprzedzeniem, będziesz musiał zrezygnować z podróży z pupilem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Normalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechę
  2. 3 śliczne pieski odwiedziły dom królowej Elżbiety. Chwilę później zwijały się w niewyobrażalnych cierpieniach
  3. Czy powinniśmy całować psy? Odpowiedź może zasmucić wielu właścicieli
  4. Jak obliczyć wiek kota? Większość właścicieli mruczków nie ma pojęcia
  5. Słodki szczeniak nie rozumiał, co dzieje się w lustrze. Bezcenna reakcja zwierzaka na swoje odbicie
  6. Popełnił kolosalny błąd na grzybobraniu. Nigdy nie rób jak on, trafił do szpitala

Źródło: youtube.com

Następny artykuł