norki hodowlane w klatce
Źródło: unsplash.com/Jo-Anne McArthur

Pierwszy przypadek w Polsce. Norki hodowlane zakażone koronawirusem

24 Listopada 2020

Norki hodowlane z Polski są zakażone koronawirusem, jak poinformował Polsat. Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego wraz z weterynarzami wykryli 8 zwierzaków z pozytywnym wynikiem na obecność SARS-CoV-2.

O norkach zakażonych koronawirusem słyszeliśmy wcześniej w kontekście Francji, Holandii i Danii. Duński rząd kilka dni temu podjął kontrowersyjną decyzję o wybiciu wszystkich norek hodowlanych w państwie, czyli prawie 15 milionów zwierząt. Wycofano się z tego pomysłu i ostatecznie uśmiercone mają zostać tylko norki z zainfekowanych ferm. Teraz poinformowano o pierwszych przypadkach chorych zwierząt w Polsce.

Bohaterski jamnik uratował swoją przyjaciółkę. Bez niego bernardyn mógłby nie przeżyćBohaterski jamnik uratował swoją przyjaciółkę. Bez niego bernardyn mógłby nie przeżyćCzytaj dalej

Zakażone norki z Polsce

Jak informuje Polsat, dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Uniwersytetu Gdańskiego przy pomocy weterynarzy zbadał 91 norek na polskich fermach.

Zwierzęta pochodziły z fermy hodowlanej w województwie pomorskim. Wymazy z gardła norek potwierdziły zakażenie u 8 osobników. To pierwszy przypadek zakażenia zwierząt w Polsce.

- Materiał poddano badaniu RT-PCR przy użyciu testu dwugenowego opartego na protokole stosowanym w diagnostyce człowieka. Stwierdzono obecność RNA wirusa SARS-CoV-2 u ośmiu spośród badanych zwierząt - informuje Gdański Uniwersytet Medyczny.

Wyniki wskazują, że być może możliwe jest przenoszenie się wirusa z ludzi na norki. Rozmaite badania wykonywane na terenie Europy wykazały, że możliwe jest również zakażenie jeszcze kilku innych gatunków, między innymi nietoperzy, chomików, królików i makaków.

- Aktualnie prowadzone są pogłębione badania genetyczne, które pozwolą na określenie prawdopodobnego pochodzenia wirusa oraz umożliwią porównanie ze znanymi sekwencjami genetycznymi SARS-CoV-2 - poinformował Gdański Uniwersytet Medyczny.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rodzina z Chin myślała, że wychowuje psa. Po 2 latach prawda ich przeraziła, jak można się tak pomylić?
2. Podobnego porodu w Lublinie jeszcze nie było, pani Karolina jest szczęściarą. W całej Polsce odnotowano zaledwie kilka przypadków
3. Buldożek francuski bardzo chce jeść. Urządził pani przezabawną awanturę

Pierwszy przypadek zakażenia u norek w Polsce

Uzyskane wyniki potwierdzają konieczność monitorowania sytuacji i zależności między zakażeniem koronawirusem u ludzi i zwierząt. Na razie nie wiadomo, jakie zostaną podjęte dalsze kroki.

Przypominamy, że pomysł wybicia norek w Danii spotkał się z ogromnym sprzeciwem rządowej opozycji. Ostatecznie postanowiono, że uśmiercone zostaną tylko te z zakażonych hodowli.

Jednak na tym nie skończyły się kontrowersje - duńskie media niedawno informowały o "zgubionych" przez transport martwych norkach, które leżały na ulicach przez kilka godzin.

Czekamy na rozwój sytuacji w Polsce, jako że póki co zakażeń wśród zwierząt jest stosunkowo niewiele.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Porażający materiał w Uwaga TVN. 60 skrajnie zaniedbanych psów odebrane lekarce weterynariiPorażający materiał w Uwaga TVN. 60 skrajnie zaniedbanych psów odebrane lekarce weterynariiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Wiemy, gdzie wpuszczają Polaków bez testów. Lista jest bardzo krótka
  3. Bohaterski jamnik uratował swoją przyjaciółkę. Bez niego bernardyn mógłby nie przeżyć
  4. Porażający materiał w Uwaga TVN. 60 skrajnie zaniedbanych psów odebrane lekarce weterynarii
  5. Brak słów, wyrzucili psa z 8 piętra. Nie przeżył, kara dla właściciela brzmi jak ponury żart
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Uwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Jedno kliknięcie i można stracić pieniądze

źródło: polsat.pl

Następny artykuł