norka
Źródło: pixabay.com/jandenouden

Zabiją niemal 100 tysięcy norek. Władze mówią o "środku zapobiegawczym"

20 Lipca 2020

Norki zdaniem hiszpańskich władz zostaną uśmiercone po to, by zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Mimo, że nie dostrzeżono wśród zwierząt większej śmiertelności i nie ma dowodów na to, by ludzie mogli zarażać się chorobom od zwierząt, departament rolnictwa podjął decyzję o zabiciu zwierząt, w ramach "środka zapobiegawczego."

Norki przebadano na obecność wirusa. 78 z 90 zwierząt uzyskało pozytywny wynik testu. W rezultacie prawie 100 tys zwierząt z fermy w hiszpańskim Teruel straci życie. Wcześniej COVID-19 znaleziono u siedmiorga pracowników fermy. Wciąż brak dowodów na to, by możliwe było zarażenie się człowieka od innego gatunku, jak i przekonujących podstaw by sądzić, że możliwa jest odwrotna sytuacja. Władze wolą jednak profilaktycznie pozbyć się problemu, choć zwierzęta przechodzą chorobę bezobjawowo lub dużo łagodniej od ludzi.

Poruszający apel starszego psa. Ciężko nie płakać, czytając historięPoruszający apel starszego psa. Ciężko nie płakać, czytając historięCzytaj dalej

Norki uśmiercane są także w innych krajach

Blisko miliona tych łasicowatych uśmiercono w Holandii. Koronawirus obecny był na co najmniej 24 holenderskich fermach. Całą populację żyjących na nich norek postanowiono uśpić. Rząd stwierdził, że norki mogą przenosić wirusa na ludzi, jednak same przechodzą go bezobjawowo. Z badań laboratoryjnych wynika jednak, że o ile możliwe jest by zwierzę zaraziło się od człowieka to prawdopodobnie nie jest w stanie przekazać mu mikroba. W wypadku kotów i fretek zaobserwowano jedynie transmisję zarazków na inne osobniki tego samego gatunku. WHO komentując sprawę norek hodowanych w różnych krajach na futro, stwierdza, że zwierzęta prawdopodobnie zaraziły się od ludzi, po czym mogły przekazać chorobę innym osobom z którymi miały kontakt.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Czy puma Nubia może tęsknić za właścicielem? Słowa eksperta rzucają światło na sprawę
2. Labrador postanowił przygarnąć bezpańskiego kotka. Teraz nie opuszcza go nawet na moment

Co ze zwierzętami domowymi?

Światowa Organizacja Zdrowia odradza kontakty z przypadkowo napotkanymi zwierzętami. Jest to środek ostrożności zalecany przez większość lekarzy. Zalecenia utrzymane zostaną do momentu definitywnego rozstrzygnięcia kwestii transmisji międzygatunkowej. W wypadku naszych pupili, zalecane są te same środki ostrożności, jak w wypadku kontaktów z ludźmi. Częste mycie rąk, utrzymywanie niezbędnego dystansu i nieprzytulanie się do pyska zwierzęcia. Brak wytycznych odnośnie kontaktu z innymi czworonogami. W internecie roi się od sprzecznych informacji na temat tego, czy zwierzęta mogą zarazić człowieka chorobami. Po wstępnej fali paniki, kiedy ludzi pozbywali się swoich pupili domowych w obawie o własne zdrowie, którą dopiero niedawno udało się opanować, działania rządów niektórych państw mogą wydawać się równie pochopne, co osób porzucających zwierzaki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W parku pełno jest dorosłych psów. Między nimi chowa się szczeniaczek, umiesz go znaleźć?
  2. "Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny polityka
  3. Niesamowite. Wyłowili rybę, która ma część twarzy jak człowiek. Zdjęcia robią wrażenie
  4. Skandal w Lublinie. 7-letnia dziewczynka znęcała się nad szczeniakiem
  5. Kiedy należy wykastrować psa? Wszystko zależy od rasy
  6. Tragedia na Pomorzu. Pociągi zablokowane. Widok był druzgocący. Na miejscu są służby

Źródło: polsatnews.pl

Następny artykuł