nietoperze w kolonii
Źródło: youtube.com/ BBC Earth

Chore nietoperze mądrzejsze od niektórych Polaków. Utrzymują dystans społeczny, by chronić kolonię

28 Października 2020

Nietoperze radzą sobie z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się chorób lepiej niż większość osób. Choć ich układ odpornościowy jest w wielu wypadkach wydajniejszy od ludzkiego, stosują zasady, których społeczeństwa większości państw dopiero się uczą. Choć nie można wymagać od nich noszenia maseczek ochronnych, świetnie radzą sobie z utrzymywaniem społecznego dystansu.

Nietoperze żyją w koloniach liczących od kilkunastu do nawet kilkuset osobników. Wśród zwierząt, zarówno dzikich jak i hodowlanych zdarzają się epidemie, które potrafią dosłowni zdziesiątkować stado. Choroby zakaźne dotykają praktycznie wszystkich gatunków zwierząt. Za przykład mogą posłużyć tutaj na przykład świńska czy ptasia grypa, afrykański pomór świń czy nosówka, dotykająca między innymi psy. By ograniczyć śmiertelność wśród swoich pobratymców, różne gatunki wypracowały mechanizmy, mające utrudniać rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii.

Cieszyła się, że jej kotka nauczyła się sztuczki. Nie przewidziała jednej katastrofyCieszyła się, że jej kotka nauczyła się sztuczki. Nie przewidziała jednej katastrofyCzytaj dalej

Nietoperze stosują zasadę dystansu społecznego

Wiele gatunków zwierząt prowadzi stadny tryb życia. Na zdjęciu artykuły przedstawiono zdrową kolonię nietoperzy, poniżej znajdziecie film obrazujący jej funkcjonowanie. W ich społecznościach kwitną często rozbudowane relacje społeczne, wykształca się hierarchia, czasem nawet pojawiają się wyspecjalizowane do pełnienia różnych funkcji podgrupy. Dr Simon Rippergera postanowił sprawdzić, jak nietoperze wampiry radzą sobie z epidemiami. Jej badania są o tyle istotne, że dręczą je podobne do ludzkich patogeny. Chorują na przykład za sprawą różnych odmian i szczepów koronawirusów.

W ostatnim czasie wiele się mówi o tych organizmach. Część osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że patogeny z tej grupy towarzyszą nam od lat. Swoją nazwę zawdzięczają temu jak są zbudowane. Jądro otoczone jest szeregiem zwartych wypustek, które obserwowane pod mikroskopem przypominają koronę.

Większość wirusów z tej grupy nie wywołuje groźnych dla zdrowia chorób. Część z nich nie wywołuje u ludzi i zwierząt żadnych objawów, są szybko usuwane z organizmu. Najwięcej z nich skutkuje pojawieniem się kataru, czy charakterystycznych dla jesiennego okresu przeziębień. SARS-Cov 19 wyróżnia się na ich tle. Osiąga śmiertelność kilkakrotnie przewyższającą niszczycielskie skutki, jakie wyrządza ludzkości sezonowa grypa.

Nietoperze także zapadają na wywoływane przez nie choroby. Badacze z zespołu dr Rippergera zaobserwowali u nich ciekawe zachowania, odpowiadające ludzkim metodom radzenia sobie z pandemią. Naukowcy przeprowadzali badania na żyjących w niewoli wampirach zwyczajnych.

Okazało się, że zarażone zakaźną chorobą osobniki zaczynały dystansować się od pozostałych członków grupy. Normalnym u tych zwierząt zachowaniem jest dzielenie się pokarmem. Jeśli jednemu osobnikowi nie powiodą się łowy, inne częstują go krwią upolowanych przez siebie zwierząt. Zakażone nietoperze nie prosiły o pokarm i trzymały się z daleka od innych.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Właściciel nagrał psa w nietypowej sytuacji. Jeden drobny szczegół przykuł uwagę wszystkich
2. Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym
3. Monitoring nagrał, co sprzątacz robi psu. Nagranie dostało się do sieci

Ludzie się uczyć od nietoperzy

Od początku pandemii koronawirusa lekarze, naukowcy i władze państw apelują do obywateli o ograniczenie kontaktów społecznych, zachowywanie dystansu co najmniej półtora metra i dobrowolną izolację osób, które podejrzewają, że mogły zostać zarażone.

Na ulicach polskich miast, w sklepach i środkach transportu publicznego widzimy jednak wiele przypadków łamania tych prostych zasad. Okazuje się, że radzimy sobie z nimi dużo gorzej od nietoperzy. Zwierzęta zarażone na potrzeby badania niegroźną bakterią, wywołującą szereg lekkich objawów związanych z reakcją układu immunologicznego, radziły sobie znacznie lepiej.

Chore osobniki izolowały się od reszty kolonii. Nie chciały zbliżać się do siebie nawzajem, a tym bardziej do zdrowych nietoperzy. Polowały samotnie lub w niewielkich grupach składających się wyłącznie z zarażonych zwierząt.

- Zaobserwowaliśmy, że na wolności nietoperze wampiry, które zazwyczaj są bardzo towarzyskimi zwierzętami, zachowują dystans, gdy są chore - powiedział Ripperger. - Można się spodziewać, że w rezultacie ograniczają one w ten sposób rozprzestrzenianie się chorób – podsumował wyniki badanie naukowiec.

ZOBACZ FILMIK.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczeniak był w okropnym stanie. Nie mógł uwierzyć, kto przyszedł go adoptować
  2. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  3. Twój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczka
  4. 90% osób nie jest w stanie znaleźć lamparta na tym zdjęciu. Błyskawiczny test na spostrzegawczość
  5. Mężczyzna przyłapał żonę w łóżku z kimś innym. Myślała, że nikt ich nie nakryje, grubo się myliła
  6. Wspaniały czyn 19-letniej strażaczki. Mało osób zdecydowałoby się na taki gest

Następny artykuł