Życie misiów polarnych wisi na włosku
Źródło: pexels/mali maeder

Niedźwiedzie polarne wyginą do 2021 roku? Eksperci ostrzegają

23 Lipca 2020

Niedźwiedzie polarne może czekać bardzo tragiczna przyszłość. Według opinii ekspertów zmiany klimatyczne na Ziemi mogą doprowadzić do nieodwracalnego wyginięcia tego gatunku. Naukowcy podnoszą alarm, to już nie przestroga, a kwestia czasu.

Niedźwiedź polarny to gatunek dużego ssaka drapieżnego, zamieszkującego Arktykę. Stoi na samym szczycie łańcucha pokarmowego w zasięgu swojego występowania, dlatego żaden inny gatunek nie stanowi dla nich bezpośredniego zagrożenia. Wyjątkiem są ludzie, którzy na przestrzeni ostatnich lat przyczynili się w znacznym stopniu do tego, że populacja niedźwiedzi polarnych kurczy się w zatrważającym tempie. Przyszłość niedźwiedzi polarnych stoi pod znakiem zapytania.

Tarnów. Wpuszczał kury i koguty do domu, ubierał im pieluszki. Mężczyzna stanął przed SądemTarnów. Wpuszczał kury i koguty do domu, ubierał im pieluszki. Mężczyzna stanął przed SądemCzytaj dalej

Czy obecny wiek będzie ostatnim dla niedźwiedzi polarnych?

Niedźwiedzie polarne są przyzwyczajone do ciężkich warunków pogodowych, które występują w Arktyce. Długie okresy bez możliwości zdobycia pożywienia nauczyły je korzystać z gromadzonych rezerw energetycznych, jednak w obliczu gwałtownie zmieniającego się klimatu te umiejętności mogą okazać się niewystarczające. Szanse na przetrwanie niedźwiedzi polarnych są uzależnione od ilości pokrywy lodowcowej, która z każdym dniem redukuje się na skutek wzmożonej emisji gazów cieplarnianych produkowanych na całym świecie. Drapieżniki te wycinają w lodzie otwory, przez które oddychają foki i zabijają je, kiedy te podpływają, żeby zaczerpnąć powietrza. Niestety, zmniejszanie się powierzchni pokrywy lodowej może doprowadzić do tego, że niedźwiedzie będą miały coraz większy problem z upolowaniem pożywienia i przetrwaniem.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Nagły zwrot akcji, od jutra znika zakaz. Ministerstwo Zdrowia właśnie potwierdziło
2. Szczęśliwy finał dla jednej z suczek z Radys. Znalazła kochający dom, choć adopcja była wymagająca
3. Labrador czekał cały tydzień na pana przed szpitalem. Nie wiedział, że już nigdy nie wróci

Cierpienie zwierząt efektem nieodwracalnych zmian klimatycznych

Szacuje się, że obecnie na świecie żyje około 26 tys. niedźwiedzi polarnych. Badania przeprowadzone przez grupę naukowców wykazały, że do 2040 r. zajdą nieodwracalne zmiany klimatyczne, które mogą mieć bezpośredni wpływ na szanse przetrwania niedźwiedzi polarnych. Globalna emisja CO2 wciąż rośnie, dlatego jeśli kraje świata jej nie ograniczą to już za 20 lat zdolności reprodukcyjne niedźwiedzi polarnych mogą spaść do zera!

- Nawet gdyby jutro udało nam się całkowicie zatrzymać ocieplenie klimatu, co jest oczywiście zupełnym science-fiction, to wiele lodowców i tak zniknie. Jest zbyt gorąco, by lodowce mogły osiągnąć równowagę. Musimy się pogodzić z utratą wielu z nich, pytanie tylko w jakim tempie i jak dużych - powiedział dla portalu Noizz dr Jakub Małecki, glacjolog UAM, który od dekady prowadzi badania lodowców na Svalbardzie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Byli przekonani, że uratowali szczeniaczki labradora. Kiedy lekarz powiedział im, co to za zwierzęta, zaparło im dech w piersiach
  3. Urodziło im się siwe dziecko. Myśleli, że jest chore. Okazało się wyjątkowe
  4. Kradli i sprzedawali psy na mięso. Spotkała ich surowa kara
  5. Nie widać końca historii z pumą Nubią. Porozumienie z zoo w Poznaniu zostało zerwane?
  6. Pokazała zdjęcie syna z pierwszego i ostatniego dnia szkoły. Lata minęły, a przyjaciel pozostał
  7. Niepokojące wieści z południa Polski. Grał na weselu. Miał koronawirusa. Sytuacja jest poważna

Źródło: noizz.pl

Następny artykuł