chow chow z niebieskim językiem
Źródło: unsplash.com/Łukasz Rawa

Dlaczego psy rasy chow chow mają niebieskie języki? Legenda głosi, że stoi za tym klątwa

7 Października 2020

Niebieski język u czworonoga wcale nie musi oznaczać, że pupil zjadł coś niejadalnego lub jest chory. Dla niektórych ras jego niecodzienny kolor stanowi znak rozpoznawczy. Jest cechą szczególną psów chow-chow i shar pei. Zdaniem większości ekspertów wywołuje go rzadka mutacja genowa, jednak nie jest to jedyne możliwe wytłumaczenie. Kiedyś sądzono, że jego barwa jest wynikiem rzuconej na nie klątwy.

Niebieski język zawdzięczają sposobowi, w jaki ułożone są ich naczynia krwionośne w tym organie. Większość psów ma miękkie, różowe albo czerwonawe mięciutkie języki. Ich barwa pochodzi od przepływającej przez nie natlenowanej krwi. W wypadku wymienionych wyżej ras, znajdująca się w nich ciecz jest ciemniejsza. Nie wiemy jednak, czemu taka mutacja miała miejsce. Jak do tej pory nie dowiedziono, że taka cecha mogłaby w jakikolwiek sposób sprawiać zwiększać ich przystosowanie do życia w ich naturalnym środowisku. Możliwe więc, że mamy do czynienia z mutacją zupełnie losową, nie przynoszącą jednak psu żadnej szkody ani korzyści.

Jak pokazać właścicielowi, że jest się głodnym? Pitbull znalazł genialny na to sposóbJak pokazać właścicielowi, że jest się głodnym? Pitbull znalazł genialny na to sposóbCzytaj dalej

Niebieski język w chińskiej mitologii

Psy rasy chow chow i shar pei pochodzą z Chin. Te czworonogi były hodowane na terenie państwa środka od setek lat. Już starożytni miłośnicy czworonogów zastanawiali się, dlaczego ich języki różnią się od reszty ich gatunku. Powstała nawet legenda wyjaśniająca występowanie tej cechy. Ich zdaniem chow chow pochodzą od ogromnego smoka-psa, który kochał dzień, a nienawidził nocy. W ciemnościach nudził się i nie mógł podróżować, chciał więc by słońce nie znikało z nieboskłonu. Zdaniem starożytnych chińczyków nocne ciemności wywołane są przez przesłonę, która zakrywa niebo. Smok zlizał z niej całą ciemność. Nie spodobało się to bogom, którzy stworzyli cykl dobowy. Rzucili na niego klątwę, pozbawiającą go ogromnych rozmiarów i zmieniając kolor jego języka na ciemny. Przeglądając się w misce wody pies ma odczuwać wstyd z powodu próby zakwestionowania boskiego porządku świata.

DZISIAJ GRZEJE:1. Świnki morskie mają uszy jak płatki róż? Właściciele odpowiedzieli, nie ma wątpliwości
2. Pies załatwił się w domu. Mężczyzna zrobił wstrząsającą rzecz, nie mieści się w głowie
3. Kot patrzył na niemowlę śpiące w łóżeczku. Niewiarygodne, co stało się po chwili

Psy z niebieskimi językami

Rasa chow chow wykorzystywana była przede wszystkim jako psy strażnicze. Pilnowały domów i świątyń. Towarzyszyły także swoim opiekunom w trakcie polowań, gdzie także dobrze sobie radziły. Poza niebieskim językiem na tle reszty czworonogów wyróżnia je bujna, ruda lub płowa sierść. Zwierzęta rodzą się z różowym języczkiem, jednak około 8-10 tygodnia życia zaczyna on ciemnieć. U starszych pupili może nawet przybrać barwę fioletu wpadającego w czerń lub stać się granatowy.

Shar pei to z kolei rasa psa pasterskiego. Zwierzaki pomagały rolnikom w wypasaniu stad i ochronie ich przed drapieżnikami. Istnieją dowody na ich hodowlę już od III wieku przed naszą erą. Długo nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Ze względu na ich historie, oraz oryginalny wygląd, uznawane były za zwierzęta dla chińskiej biedoty. Dopiero około 100 lat temu ich wizerunek zmienił się diametralnie, a ceny wzrosły. Obecnie w Polsce za szczeniaka tej rasy pochodzącego z licencjonowanej hodowli zapłacimy około 3 tysięcy złotych.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Szczeniak shar peiSzczeniak shar pei
unsplash.com/Tiago Vasconcelos

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dzieciństwo Joanny było piekłem. Nie wiedziała, że bezdomni zmienią jej życie o 180 stopni
  2. Najdroższy kot świata. Kosztuje nawet do 40 tysięcy złotych, jest niewiarygodny
  3. Niewidomy i głuchy szczeniak wita swojego opiekuna. Wzruszające nagranie
  4. Oddali go do schroniska, bo wyglądał jak "potwór". Szczeniak otrzymał szansę, niewiarygodne, jak się zmienił
  5. Właściciele psów mogą pójść na urlop. Znana firma wprowadziła urlop psacierzyński. Ile wynosi?
  6. Wielki dramat u Martyniuków. Teraz wiele się zmieni w życiu Zenka Martyniuka. "Pakuję walizki i wyjeżdżam"

Źródła: myanimals.com

Następny artykuł