nie żyje tygrysica wala
Źródło: Facebook/Zoo Łódź

Bójka zakończyła się tragedią. Nie żyje tygrysica z łódzkiego zoo

26 Grudnia 2020

Nie żyje tygrysica Wala z łódzkiego ogrodu zoologicznego. Do tragedii doszło w trakcie bójki pomiędzy trójką zwierząt. 13-letnia zmarła wdała się w brutalną walkę z matką i siostrą. Mimo wysiłków weterynarzy zmarła w wyniku otrzymanych obrażeń.

Nie żyje najmłodsza z tygrysic przebywających na terenie łódzkiego ogrodu zoologicznego. Wala urodziła się na terenie placówki w maju 2007 roku. Całe życie spędziła w Łodzi. Jak na razie przyczyny walki trójki wielkich kotów nie zostały opublikowane. Wiadomo jedynie, że zmarły drapieżnik otrzymał ogromną ranę w brzuchu. Nie obudził się po operacji pod narkozą.

Nie żyje Wala, tygrysica z łódzkiego zoo

W stanie naturalnym tygrysy podobnie jak lwy walczą o hierarchię w stadzie. Takie sytuacje zdarzają się także w ogrodach zoologicznych.Choć obsługa stara się robić wszystko, by zapobiegać dramatycznym bójkom, nie mogą pilnować tych drapieżników 24 godziny na dobę.

- Wala przyszła na świat w naszym ogrodzie 18 maja 2007 roku. Od początku była jednak najniżej w rodzinnej hierarchii. Jak to w naturze, między tygrysicami dochodziło czasem do niegroźnych utarczek.

Między zwierzętami już wcześniej dochodziło do sporów, nigdy jednak żadne z nich nie zostało poważnie ranne. Tygrysy nie przywiązują dużej wagi do rodzinnych powiązań. Matka, po tym jak jej dzieci staną się samodzielne, traktuje je jak każdego innego członka stada.

Kłusownicy rozstawili sidła. Schwytali biednego wilka, który błagał o pomocKłusownicy rozstawili sidła. Schwytali biednego wilka, który błagał o pomocCzytaj dalej

- Nasi pracownicy nie widzieli samego momentu bójki. Zauważyli natomiast groźnie wyglądającą ranę szarpaną brzucha, która mogła prowadzić do zapalenia otrzewnej, co stanowiło zagrożenie życia Wali. Trzeba było ją zszyć w znieczuleniu ogólnym. Niestety tygrysica nie wybudziła się po operacji - poinfromowała Super Express Paulina Klimas – Stasiak, rzeczniczka prasowa ogrodu.

Jak czytamy w komunikacie zoo, w wypadku starszych tygrysów podanie narkozy ogólnej wiąże się z dużym ryzykiem. Wiele zwierząt nie wybudza się po operacji. Taki los spotkał 13-letnią Walę.

Bójki są naturalne w świecie tygrysów

Tygrysy nie zawsze żyją ze sobą w zgodzie. W stanie naturalnym, gdy samica przychodzi na świat, przez jakiś czas pozostaje obok swojej matki. Samce oddalają się od niej, jak tylko osiągną dojrzałość.

Zazwyczaj tygrysice w pewnym momencie także opuszczają swoją opiekunkę i osiedlają się na terytorium położonym niedaleko od miejsca, w którym przyszły na świat. W niewoli zapewnienie im takich warunków jest niemożliwe.

Z tego względu w ogrodach zoologicznych czasem dochodzi do bójek. Niestety efektem ostatniej z nich jest to, że Wala nie żyje. Łączymy się w smutku i żalu ze wszystkimi, których dotknęła śmierć tygrysicy.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: se.pl

Następny artykuł