Nie żyje Józef Skotnicki
Źródło: unsplash/David Tomaseti

Z ostatniej chwili: tragiczna wieść obiegła media. Kraków pogrążony w żałobie, nie żyje wielki przyjaciel zwierząt

21 Października 2020

Nie żyje zasłużony działacz i miłośnik dzikich zwierząt. Wieloletni dyrektor Miejskiego Parku i Ogrodu Zoologicznego w Krakowie odszedł w wieku 80 lat, pełniąc funkcję do ostatnich chwil. Był najdłużej urzędującym dyrektorem ogrodu zoologicznego w Polsce. O tragicznej wieści poinformował sekretariat krakowskiego zoo.

Nie żyje jeden z najbardziej szanowanych polskich działaczy na rzecz ochrony i polepszenia dobrostanu zwierząt w ogrodach zoologicznych. Nagła śmierć dyrektora krakowskiego ZOO jest nieodżałowaną stratą nie tylko dla bliskich, środowiska naukowego, pracowników czy zwiedzających, ale też wszystkich zwierząt, których doglądał nieprzerwanie od 45 lat. Poświęcił im całe swoje serce.

Wyszedł na spacer ze stadem owczarków niemieckich. Kiedy spuścił je ze smyczy, ludziom zaparło dech w piersiachWyszedł na spacer ze stadem owczarków niemieckich. Kiedy spuścił je ze smyczy, ludziom zaparło dech w piersiachCzytaj dalej

Nie żyje Józef Skotnicki

Dzisiaj 21 października tuż po godzinie 12 sekretariat krakowskiego ogrodu zoologicznego poinformował o śmierci Józefa Skotnickiego. Wieloletni dyrektor Miejskiego Parku i Ogrodu Zoologicznego w Krakowie zmarł w wieku 80 lat.

Józef Skotnicki, zanim objął stanowisko dyrektora krakowskiego zoo, był studentem, a następnie doktorantem na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego między 1959 a 1964 rokiem. Następnie pracował w Zakładzie Żywienia Zwierząt Instytutu Zootechniki w Krakowie. W 1970 roku po uzyskaniu tytułu doktora odbył roczny staż naukowy w Instytucie Maxa Plancka w Republice Federalnej Niemiec. W 1975 roku objął funkcję dyrektora Miejskiego Parku i Ogrodu Zoologicznego w Krakowie.

W 1991 roku został przyjęty do elitarnego grona Światowej Unii Dyrektorów Ogrodów Zoologicznych, przekształconej w 2004 roku w Światową Organizację Ogrodów Zoologicznych i Akwariów WAZA. W 1992 roku wprowadził krakowski ogród zoologiczny do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów EAZA, w ramach którego aktywnie działał na rzecz ochrony zwierząt.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Czy pies może zapomnieć swojego właściciela? Eksperci zdradzają niewiarygodne tajemnice psiej pamięci

2. Fani oniemieli po wyznaniu. Szczena z "Chłopaków do wzięcia" zdradził wstydliwy sekret

Nieoceniona strata dla krakowskiego ZOO

Józef Skotnicki był głównym inicjatorem ekspansji i modernizacji krakowskiego zoo. To właśnie dzięki jego staraniom małopolski ogród zoologiczny rozwinął infrastrukturę pomieszczeń dla zwierząt. Pomysł o ściągnięciu do zoo przedstawicieli gatunków zagrożonych wyginięciem również narodził się w jego głowie. Od 1978 roku był aktywnie zaangażowany w nadzór remontu Kopca Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego, który sprawował do ostatnich dni życia.

Za swoją wybitną działalność zawodową i społeczną dyrektor Skotnicki został uhonorowany brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i brązowym Medalem Cracoviae Merenti. Gdyby nie jego ciężka praca, dziś Ogród Zoologiczny w Krakowie byłby zupełnie innym miejscem.

Historia krakowskiego ogrodu zoologicznego

Pierwszym ogrodem zoologicznym w Krakowie był mały zwierzyniec, który został założony w 1895 roku w Parku Krakowskim. Niestety działalność placówki nie trwała długo, zaledwie po kilku latach zwierzyniec został zlikwidowany.

Przed oficjalnym otwarciem Krakowskiego ZOO w Lesie Wolskim, od roku 1926 istniała tam tzw. Bażantarnia. Jak sama nazwa wskazuje, było to miejsce hodowli bażantów, przy której jakiś czas trzymano także inne zwierzęta. Idea utworzenia ogrodu zoologicznego zrodziła się dopiero w 1927 roku. Miejsce pod przyszłe ZOO wybrano na polanie w środkowej części Lasu Wolskiego. W 1928 roku teren został przygotowany pod budowę. Przygotowano klatki i woliery, do których wprowadzili się pierwsi skrzydlaci i czworonożni mieszkańcy.

Uroczyste otwarcie Ogrodu Zoologicznego odbyło się 6 lipca 1929 roku. W dniu otwarcia zwierzostan został oszacowany na 94 sztuki ssaków, 98 sztuk ptaków i 12 sztuk gadów. Były to głównie zwierzęta fauny rodzimej, ale eksponowano również okazy znacznie bardziej egzotyczne, takie jak małpy. Od początku założenia ogrodu bardzo zasłużony dla jego rozwoju był Antoni Koziarz, który pełnił funkcję kierownika ZOO aż do roku 1966.

Dzisiaj w Ogrodzie Zoologicznym w Krakowie żyje już ponad 100 gatunków zwierząt, które można oglądać w ogrodzie. Większość z nich została zaklasyfikowana jako stworzenia ginące i zagrożone wyginięciem. Należą do nich między innymi: żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, panda mała i pantera śnieżna. Ku uciesze najmłodszych odwiedzających w ogrodzie znajduje się Mini ZOO, w którym dzieci mogą nie tylko obejrzeć, ale także pooglądać, dotknąć, a nawet nakarmić zwierzęta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ukryta kamera nagrała, co chłopiec robi z kotem sąsiadów, gdy nikt nie patrzy
  2. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  3. Z ostatniej chwili: Dariusz Gnatowski nie żyje. Wybitny aktor i miłośnik zwierząt spędził ostatnie chwile w szpitalu
  4. Labrador wrobił siostrę w wielkie kłopoty. Właściciel o mało nie pękł ze śmiechu, gdy zrozumiał powód
  5. Brakuje 2 tysiące podpisów. Chodzi o Piątkę dla Zwierząt, ratujmy rewolucyjną ustawę
  6. Bank proponuje rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było. Chętnie skorzystasz, jeśli chcesz być eko
  7. Makłowicz dodał do farszu na ruskie pierogi 1 nietypowy składnik. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania

Źródła: rmf24, zoo-krakow.pl

Następny artykuł