Swiatzwierzat.pl
Akcja ratunkowa

facebook/KTOZ Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Nie tylko ludzie cierpią na skutek powodzi. Nagrano niezwykłą akcję ratunkową psa

16 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Po intensywnych opadach deszczu z podtopieniami zmaga się spora część Małopolski i Podkarpacia. Służby były zmuszone ewakuować mieszkańców z najbardziej zagrożonych obszarów. Ze skutkami podnoszącej się wody muszą się mierzyć także zwierzęta. Wiele z nich zostało uwięzionych w domach, ogródkach działkowych czy schroniskach.

Żywioł, który w tym tygodniu przetoczył się przez południe Polski, zniszczył wszystko na swojej drodze, pozostawiając mieszkańców bez prądu, ciepłej wody oraz możliwości wyjścia. W opałach znalazły się także domowe pupile, mieszkańcy lasów i parków oraz wolno żyjące stworzenia.

Policjanci ratują zwierzęta przed utonięciem

Ulewy wywołały katastrofalne skutki. Na nagraniach i zdjęciach publikowanych w sieci widać, że m.in. w Krakowie czy Nowym Sączu zalaniu uległy domy i posesje. Ulicami płyną rwące strumienie, a na wielu skrzyżowaniach nie działa sygnalizacja świetlna.

Służby pracują w pocie czoła, niosąc ratunek poszkodowanym mieszkańcom oraz ich czworonogom. Jak dowiadujemy się z wpisu na mediach społecznościowych, w pomoc ofiarom powodzi zaangażowało się Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (KTOZ).

- Zostaliśmy wezwani do przerażonego pieska, który przed powodzią schronił się na stole, na jednej z krakowskich działek. Na miejscu czekała już na inspektorów Policja oraz Straż Pożarna. Psiak został bezpiecznie przetransportowany w suche miejsce i przewieziony do Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie - informuje KTOZ.

Zobacz nagranie z ewakuacji:

Zdjęcie ilustracyjne

Policyjny pies nie zawiódł w potrzebie. W ostatniej chwili wytropił niedoszłego samobójcę

CZYTAJ DALEJ

Co ze zwierzętami podczas powodzi?

Zwierzęta uratowane przed utopieniem zostają przetransportowane do schroniska bądź przekazane w ręce opiekunów. Niestety, nie każde stworzenie ma tyle szczęścia, co psiak uwieczniony na krótkim filmie.

Ulewne opady powodują przede wszystkim masową śmierć zwierząt gospodarskich. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującą procedurą, w wypadku padnięcia zwierzęcia rolnik musi każdorazowo zgłosić ten fakt do zakładu utylizacyjnego, który ma podpisaną umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jednakże, nie zawsze jest możliwość ustalenia właściciela lub innej osoby, pod opieką której znajdowało się takie zwierzę. W przypadku niemożności ustalenia posiadacza zwierzęcia, utylizacja niezidentyfikowanych zwłok należy do zadań gminy. Zwierzęta padłe w wyniku powodzi mogą być zbierane, transportowane i przetwarzane przez specjalnie uprawnione zakłada.

Kiedy akcje ratunkowe dobiegną końca, funkcjonariuszom pozostaje tylko porządkowanie terenu i osuszanie domów.

Źródło: gazetakrakowska.pl, facebook/KTOZ

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >

Aktualności

Dzieci poszły szukać bydła, czekał je przerażający los. Najstarsze miało ledwie 11 lat

Czytaj więcej >
podatek od psa

Aktualności

Ogłoszono nową kwotę podatku od posiadania psa. Ile wynosi "opłata za przyjaciela"?

Czytaj więcej >

Aktualności

Tragedia w Chrzanowie. Piesek zagryziony przez rottweilera, karą tylko mandat

Czytaj więcej >