Twój piesek może przeżywać teraz okres buntu
Źródło: pexels/Steshka Willems

Czy Twój pies jest buntownikiem? Naukowcy już wiedzą, dlaczego pupile stroją fochy

14 Sierpnia 2020

Naukowcy upublicznili wyjątkowo interesujące wyniki badań. Chodzi o niechęć czworonogów do wykonywania naszych poleceń. Badacze dowodzą, że nasze zwierzaki także przechodzą okres buntu, który jest nieodłącznym elementem dorastania.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania, których wyniki mogą zdumieć niejednego właściciela czworonoga. Pracownicy Uniwersytetu z Newcastle, Nottingham i Edynburgu dowodzą, że bunt u psów jest naturalnym zjawiskiem, które występuje w okresie dojrzewania. Jeśli Twojemu szczeniakowi zdarza się obrażać i nie wykonywać komend to prawdopodobnie masz do czynienia z nastoletnim awanturnikiem! Badacze podpowiadają, jak skutecznie poradzić sobie z nieposłuszeństwem buntującego się psiaka.

Chciał adoptować psa, nie przyjechał. Okropny powód, tak się nie robiChciał adoptować psa, nie przyjechał. Okropny powód, tak się nie robiCzytaj dalej

Naukowcy badali zachowanie szczeniąt

Uczeni biorący udział w badaniu przetestowali zachowanie 69 labradorów, golden retrieverów i ich krzyżówek. Sprawdzali, jak często zwierzaki będą posłusznie słuchać poleceń swoich opiekunów oraz osób im nieznanych. Rezultaty badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Biology Letters". Naukowcy twierdzą, że nasi pupile w okresie dojrzewania tj. około 8 miesiąca życia reagują rzadziej i mniej chętnie na komendy niż kiedy osiągną 5 miesięcy. Młode zwierzęta mogą zachowywać się opornie w stosunku do swoich właścicieli, jeśli ich wzajemna więź nie jest zbudowana na poczuciu bezpieczeństwa. Psiaki wykazywały jeszcze mniejsze posłuszeństwo wobec obcych i treserów zwierząt.

DZISIAJ GRZEJE:1.Dog niemiecki zrobił awanturę, bo nie dostał jedzenia na czas. Właściciele płakali ze śmiechu
2. Mężczyzna próbował kopnąć bezbronnego psa. Wszystko zarejestrowała kamera

W kolejnym badaniu testowi została poddana "predyspozycja do tresury" u 285 labradorów, owczarków niemieckich, golden retrieverów oraz kundelek powstałych z krzyżówek tych ras. Opiekunowie mieli do wypełnienia ankietę, na bazie której naukowcy wyciągnęli wnioski - w wieku 5 i 12 miesięcy pupile były chętniejsze do tresury niż w wieku 8 miesięcy.

Wyniki badań udowadniają, że psy także przechodzą okres buntu

Naukowcy potwierdzili podejrzenia opiekunów zwierząt - ich pupile także przechodzą okres nastoletniego buntu. Zarówno samice, jak i samce mogą przejawiać lękowy styl przywiązania, który odznacza się dużą potrzebą uwagi ze strony opiekuna i lękowym zachowaniem podczas jego nieobecności. Zatem psiaki, które wchodzą w burzliwy okres adolescencji będą statystycznie bardziej nieposłuszne.

- Wielu specjalistów i właścicieli psów od dawna wiedziało lub podejrzewało, że zachowanie psa może stać się w okresie dojrzewania nieco trudniejsze. Jednak do tej pory nie było na to dowodów empirycznych. Wyniki naszego badania pokazują, że zmiany zachowania obserwowane u psów bardzo przypominają te obecne w relacji rodzice-dziecko – wytłumaczyła dr Naomi Harvey, współautorka przedsięwzięcia.

Specjaliści od psiej behawioryzmu radzą, aby właściciele nie karali swoich podopiecznych za nieposłuszeństwo, jeśli zdarzy im się stroić fochy. Wycofanie opiekunów, tak samo jak rodziców może tylko przysporzyć więcej problemów w przyszłości. Wystarczy cierpliwie poczekać, ponieważ faza buntu w końcu przemija.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Liczba psów, jaką widzisz, zdradza o Tobie wszystko. Ilu się doliczyliście?
  2. Koniec z paleniem w miejscach publicznych. Zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem, więc władze Hiszpanii podjęły decyzję
  3. Pieski poznały nowego członka rodziny, czekały na to aż 9 miesięcy. Ich reakcja chwyta za serce
  4. Jaką rasą kota jesteś? Quiz powie prawdę o Tobie
  5. Zostawił owczarka niemieckiego w hotelu dla psów. 2 tygodnie później wydarzyła się okropna rzecz
  6. Stało się, przywracają obostrzenia, wpłyną na wakacje. Nasi sąsiedzi podjęli decyzję

Źródło: naukapap.com.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł