Te psy mogą mocno dziabnąć!
Źródło: pexels/splitshire

Naukowcy dowiedli, które rasy psów najczęściej gryzą dzieci. Tych psów lepiej nie prowokować

5 Sierpnia 2020

Naukowcy z amerykańskich uczelni przedstawili wyniki badań nad najbardziej agresywnymi rasami psów na świecie. To właśnie te zwierzęta wykazują największe skłonności do agresji w stosunku do najmłodszych. Wnioski są zadziwiające, czy rodzice powinni się bać o swoje pociechy?

Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu The Ohio State University College of Medicine oraz The Ohio State University Wexner Medical Center opublikowali wyniki badań, które zdumiały miłośników zwierząt. Mowa o wykazie najbardziej agresywnych ras psów,które z łatwością tracą cierpliwość i mogą mocno ugryźć. Badacze zaznaczają, że na ataki z ich strony najbardziej narażone są dzieci.

Kotka podziękowała mężczyźnie we wspaniały sposób. Chwilę wcześniej została uratowana z drogiKotka podziękowała mężczyźnie we wspaniały sposób. Chwilę wcześniej została uratowana z drogiCzytaj dalej

Naukowcy zbadali, które rasy najczęściej gryzą dzieci

Wydawałoby się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, jednak wyniki badań jasno pokazały, że nie wszystkie psiaki chcą się z nami kolegować. Amerykańscy uczeni przeprowadzili badania na psach różnych ras, aby dowiedzieć się, które z nich plasują się w samej czołówce najbardziej agresywnych czworonogów. Ważnym kryterium decyzji naukowców była m.in. rasa oraz budowa psa, w szczególności jego waga oraz długość głowy. Naukowcy współpracowali z lekarzami z Nationwide Children's Hospital oraz University of Virginia Health System, a swoje badania oparli na prawdziwych przypadkach urazów twarzy, które zostały spowodowane w wyniku ugryzienia przez agresywnego psa. Najczęściej ofiarami rozzłoszczonych psiaków padały dzieci w wieku szkolnym między 5. a 9. rokiem życia.

DZISIAJ GRZEJE:1. Sąsiad Polski z przerażeniem patrzy na sytuację nad Wisłą. Rozważają decyzję o przymusowej kwarantannie dla Polaków
2. Szczenięta bawiły się pod pudełkiem, nikt nie wiedział, co razem kombinują. Wszystko stało się jasne, kiedy zajrzano do środka
3. Bokser znalazł patent na niemowlaka. Pies robi jedną rzecz koło dziecka, wszystko nagrano

Wyniki badań były wielkim zaskoczeniem i okazją do refleksji

Wyniki zszokowały niejednego miłośnika zwierząt. Okazuje się, że największe zagrożenie dla dziecka stanowią... kundelki! Psy rasy mieszanej były sprawcami aż około 60 procent badanych przypadków pogryzień. W następnej kolejności zostały wymienione pitbule oraz owczarki niemieckie. Zdaniem amerykańskich badaczy, największe zagrożenie stanowią także czworonogi z szerokimi i krótkimi głowami, których waga oscyluje pomiędzy 30 a 45 kilogramów. Psy, które spełniały te wymagania były bardziej skłonne do agresji, a jednocześnie doprowadzały do poważniejszych obrażeń u dziecka. Wyniki badań mogą okazać się pomocnym narzędziem przy wyborze przyszłego pupila. Rodzice, którzy obawiają się o to, że ich dzieci nie będą potrafiły dać zwierzakowi wymaganej przestrzeni i spokoju powinni zastanowić się ponownie, czy adopcja psa jest dobrym pomysłem.

Wina nie zawsze stoi po stronie zwierzęcia

Niemniej jednak, należy mieć na uwadze, że każdy pies ma indywidualną historię i jeśli notorycznie zdarza mu się przejawiać agresję w stosunku do ludzi to może wymagać specjalistycznej opieki behawiorysty czy trenera. Konsekwentna tresura i motywacja to klucz do sukcesu i spokojnego współżycia z psem. Jednocześnie warto pamiętać, że psy powszechnie uważane za agresywne nie zawsze wpasowują się w przypisany kanon zachowań. Słodki i potulny pupil typu "miniaturka" może być dużo groźniejszy, niż pies powszechnie uważany za rasę agresywną, który nie skrzywdziłby nawet muchy.

Nie wolno zapominać, że ważnym czynnikiem jest także zachowanie właściciela oraz dzieci. Każdy dorosły powinien mieć świadomość, że nieodpowiednio dobrane gesty czy ton głosu także mogą sprowokować zwierzę i narazić na niepotrzebne ryzyko. Odpowiedzialnością rodziców czy opiekunów jest również przypilnowanie zachowania dziecka i uświadomienie go, że pies nie jest zabawką, lecz żywą istotą, która również odczuwa ból. Zbyt mocne przytulenie czy męczenie zwierzaka może wywołać w nim złość oraz stres i sprowokować do ataku, dlatego niesamowicie istotnym jest zrozumienie odmiennych potrzeb pupili.

Zbiórka na karmę dla zwierząt z Radys, każdy grosz się liczy! Kliknij TUTAJ, aby pomóc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Duży pies w jednej chwili skoczył w kierunku dziecka. Sekundy później babcia musiała zareagować, wszystko się nagrało
  2. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  3. Dlaczego koty ignorują nas, kiedy wołamy je po imieniu? Naukowcy rozwiali wszelkie wątpliwości
  4. Zaczęła kopać w ziemi, nie chciała odejść. Kotka wykopała prawdziwy skarb
  5. Tragedia na Mazurach, husky zginął 80 metrów od domu. Właściciele podejrzewają myśliwych
  6. Justyna Steczkowska skrytykowana za rozmnażanie kotów. "Co za bezmyślność", internauci nie dowierzają

Źródło: lowicz.naszemiasto.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł