Czy koty świadomie nas olewają?
Źródło: pexels/matthias oben

Dlaczego koty ignorują nas, kiedy wołamy je po imieniu? Naukowcy rozwiali wszelkie wątpliwości

4 Sierpnia 2020

Naukowcy opublikowali wyniki fascynującego eksperymentu przeprowadzonego na 78 mruczkach. Nareszcie wiadomo, dlaczego naszym podopiecznym zdarza się nie reagować, chociaż wołamy ich po imieniu. Przyczyna tego zachowania jest zaskakująca.

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu w Tokio opublikowali wyniki eksperymentu przeprowadzonego na zwierzętach domowych, który miał na celu wyjaśnić, gdzie leżą granice w komunikacji głosowej pomiędzy różnymi przedstawicielami gatunków. Do tej pory badania tego typu były głównie przeprowadzane na psach, jednak tym razem pod lupę wzięto koty.

Porzuciła psa w schronisku, odwróciła się do kamery i pokazała palec. Nie została anonimowaPorzuciła psa w schronisku, odwróciła się do kamery i pokazała palec. Nie została anonimowaCzytaj dalej

Naukowcy przyjrzeli się reakcjom 78 kotów

Japońscy naukowcy przebadali koty pochodzące zarówno z domów, jak i kociej kawiarni. Badacze próbowali przetestować zachowanie zwierząt za pomocą sprytnego eksperymentu, który miałby ostatecznie wykazać, czy koty są w stanie rozróżnić niektóre z ludzkich słów, kojarzące im się z pozytywnym bodźcem - smacznym posiłkiem, ulubioną zabawką czy przyjemnym zapachem.

- By sprawdzić tę hipotezę wprowadziliśmy cztery różne wyrazy jako stymulanty, a następnie używaliśmy imion kotów by te stymulanty przetestować – piszą w opracowaniu wyników badacze, na czele których stał znany psycholog ewolucyjny Atsuko Saito – Jeśli koty były przyzwyczajane do czterech nowych wyrazów i odzwyczajane od imion ich reakcja powinna na ponowną prezentację tych drugich powinna wskazać na umiejętność ich rozpoznawania.

DZISIAJ GRZEJE:1. Szczenięta bawiły się pod pudełkiem, nikt nie wiedział, co razem kombinują. Wszystko stało się jasne, kiedy zajrzano do środka
2. Szczeniak wygląda jak połączenie kota i psa. Internauci zastanawiają się nad rasą, my już wiemy

Podczas eksperymentów badacze odtwarzali kotom nagrania z ich imionami wypowiadanymi przez ludzki głos. Istotnym warunkiem do spełnienia było to, że zanim koty słyszały swoje "własne" imiona to ówcześnie puszczano im inne nagrania, w których pojawiały się przypadkowe rzeczowniki lub imiona innych zwierząt, które brały udział w eksperymencie. Następny etap badania był najistotniejszy, ponieważ to właśnie wtedy monitorowano, czy zmianie ulegał język ciała zwierzaka. Mowa tutaj o ogólnym zachowaniu kota - ruchy uszu, łebka, ogona, wokalizy czy sposób poruszania się. W teście wzięto również pod uwagę to, czy głos wymawiający imię zwierzaka należy do znajomej lub obcej osoby.

Wyniki eksperymentu były zaskakujące

W wyniku tej obserwacji ustalono, że rzeczywiście zwierzęta potrafią rozróżnić brzmienie różnych wyrazów, a dodatkowo umieją je skojarzyć z czynnościami, czy konkretnymi osobami. W eksperymencie dużo gorzej wypadły koty mieszkające w kociej kawiarni. Wysoce prawdopodobnym jest to, że głośne środowisko pełne nowych bodźców, jakim jest kawiarnia, wpłynęło negatywnie na ich umiejętność rozpoznawania wyrazów oraz intencji, które stoją za nimi.

Zdumiewającą obserwacją japońskich naukowców jest fakt istnienia czegoś, co zostało fachowo nazwane jako „dyskryminacja ludzkich wypowiedzi na podstawie różnic fonemów”. Oznacza to, że koty potrafią odróżniać wyrazy w zależności od wypowiadanych głosek. Dzięki temu badacze dowiedzieli się, że koty nie mają problemów z wychwyceniem własnego imienia i świetnie nas rozumieją, gdy je wołamy, ale świadomie i z pełną premedytacją decydują się nas ignorować!

- Koty nie wyewoluowały w taki sposób by odpowiadać na ludzkie polecenia – mówi profesor Saito w rozmowie z New Scientist – Będą komunikować się z człowiek, gdy będą chciały. Takie już są.

Przełomowe wyniki badań dają nadzieję na to, że w przyszłości człowiek będzie w stanie nawiązać jeszcze głębszą więź ze swoim pupilem. Jednakże, do tego czasu musimy pogodzić się z fochami i ciągle zmieniającymi się zachciankami naszych mruczków.

Zbiórka na karmę dla zwierząt z Radys, każdy grosz się liczy! Kliknij TUTAJ, aby pomóc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagle wybiegły na nich dwa duże psy. Zaciągnęły ich w krzaki, szybko zrozumieli, że zostało im niewiele czasu
  2. Bezdomny wszedł do restauracji i poprosił o jedzenie za 2 zł. Odpowiedź kasjera zaskoczyła wszystkich świadków
  3. Dlaczego koty ignorują nas, kiedy wołamy je po imieniu? Naukowcy rozwiali wszelkie wątpliwości
  4. Nikt nie zauważył groźnego pożaru przed blokiem. Tragedii zapobiegł zając, niewiarygodne
  5. Tragedia na Mazurach, husky zginął 80 metrów od domu. Właściciele podejrzewają myśliwych
  6. Zginęło ponad 200 osób. Samolot runął prosto na ziemię. Mija kolejna rocznica światowego dramatu

Źródło: national-geographic.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł