naturalne futra w sklepie
Źródło: unsplash.com/ Markus Spiske

Oni powiedzieli "dość". Lista państw i marek, które nie sprzedają naturalnych futer

27 Listopada 2020

Naturalne futra budzą na świecie wiele kontrowersji. Choć producenci zapewniają, że hodowane przez nich zwierzęta mają zapewnione odpowiednie warunki, wiele wskazuje na to, że w większości wypadków mijają się z prawdą. W świetle ostatnich doniesień o pojawieniu się koronawirusa na fermach norek cały ten przemysł stanął pod znakiem zapytania. A jakie państwa i firmy już dawno powiedziały "nie" naturalnym futrom?

Naturalne futra są coraz mniej popularne. Wiele wielkich marek i projektantów mody rezygnuje z wykorzystywania ich w swoich kreacjach. Regulacje zakazujące lub ograniczające hodowli norek i innych zwierząt futerkowych wprowadzane są w kolejnych krajach. Naciski organizacji ekologicznych i prozwierzęcych, które w różny sposób próbowały przekonać opinię publiczną do takich kroków, w końcu przynoszą skutek.

Liczyli dzikie zwierzęta na pustyni. Nagle ich oczom ukazało się Liczyli dzikie zwierzęta na pustyni. Nagle ich oczom ukazało się "dzieło kosmitów"Czytaj dalej

Naturalne futra znikają z kolekcji topowych marek

Posiadanie naturalnego futra powoli z norek, nutrii czy lisów przestaje być wyznacznikiem prestiżu. Niektórzy idą nawet na tyle daleko, by stwierdzić, że ich noszenie może stanowić powód do wstydu.

Większość największych graczy w przemyśle mody walczy o to, by ich marka była wpisana na listę "Fur Free Retailers", znajduje się na niej aż 1486 firm z całego świata, które całkowicie zrezygnowały ze stosowania takich materiałów.

Niektórzy producenci posuwają się nawet o krok dalej, rezygnując także z wykorzystania wełny i angory. Rynek produktów imitujących naturalne futra i tkaniny czy skóry rozwinął się na tyle mocno, że w większości wypadków produkty "eko" są nie do odróżnienia od "oryginału".

Do producentów, którzy przestali wykorzystywać w swoich kolekcjach naturalnych futer należą między innymi Calvin Klein (od 1994 roku), J. Crew (2005), Vivienne Westwood (2007), Ralph Lauren (2007), Tommy Hilfiger (2007), Hugo Boss (2015), Giorgio Armani (2016), The Kooples (2016), Chanel, Jean Paul Gaultier, Michael Kors, Jimmy Choo, Gucci, Maison Margiela. (wszystkie w 2018 roku).

Najdłużej obstawały przy nich firmy takie jak Coach, Burberry, St. John, Diane von Furstenberg, Versace, Furla, Donna Karan, DKNY, 3.1. Phillip Lim, które zrezygnowały z nich w zeszłym roku. W 2020 ma zrezygnować z nich Prada i Miu Miu.

Z opartym na cierpieniach zwierząt przemysłem futrzarskim walczą nie tylko producenci, ale także importerzy i sprzedawcy luksusowych ubrań i akcesoriów. Dystrybutorzy tacy jak Yoox-Net-a-Porter Group, właściciele największych platform sprzedaży takich marek nie przyjmują ubrań zawierających naturalne futra.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Miała wziąć z nim ślub. Gdy na nagraniu odkryła, co robi z jej psami natychmiast zerwała zaręczyny
2. Jacek Rozenek opublikował poruszające wideo. Nawiązał nim do dramatycznej sytuacji ze swojego życia
3. Myślał, że jest sam na sam z psem. Żona przyłapała ich na kanapie i wszystko nagrała

Niektóre państwa zakazały produkcji naturalnych futer

W Polsce przy okazji zapowiadanej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt rozgorzała dyskusja na temat tego biznesu. Ustawodawcy chcieli wprowadzenia całkowitego zakazu hodowli zwierząt na futra za wyjątkiem królika.

Podobne regulacje wprowadziła między innymi Wielka Brytania, Austria czy Holandia. Poza argumentami natury moralnej dotyczącymi cierpienia zwierząt na fermach podnosi się między innymi kwestie degradacji środowiska w okolicy ferm czy głosy sprzeciwu ze strony lokalnych społeczności.

Aktywiści są wściekli. Rodzina więziła kundelka przez 2 lata w piwnicy z absurdalnych powodówAktywiści są wściekli. Rodzina więziła kundelka przez 2 lata w piwnicy z absurdalnych powodówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Pojawiło się ostrzeżenie. Od pierwszego "ataku zimy" dzielą nas godziny, Polacy powinni się przygotować
  2. W Milionerach padło banalne pytanie. Uczestnik załamał ręce. Każdy miłośnik podróży poda odpowiedź bez problemu
  3. Zemsta na myśliwym. Jeleń ukradł mu broń, absurdalne zgłoszenie na policję
  4. Czy koty płaczą? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kocich emocjach
  5. Aktywiści są wściekli. Rodzina więziła kundelka przez 2 lata w piwnicy z absurdalnych powodów
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Paradoks czarnych dziur. Naukowcy od lat głowią się nad odpowiedzią

źródło: noizz.pl

Następny artykuł