najlepszy przyjaciel człowieka
Źródło: unsplash.com/Sam Manns

Czy pies jest najlepszym przyjacielem człowieka? Badania naukowców nie pozostawiają żadnych wątpliwości

1 Listopada 2020

Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Naukowcy nie mają co do tego żadnych wątpliwości. Nawet najwierniejsi miłośnicy kotów będą musieli zaakceptować ten fakt. Z wynikami badań DNA ciężko jest polemizować.

Ludzie od lat spierali się o to, jakie zwierze jest ich najlepszym przyjacielem. Choć większość osób bez wahania wskazuje psa, koty także mają swoich zwolenników. Niewielu nieśmiało zasugerowałoby zwierzaki innych gatunków. Badacze postanowili znaleźć odpowiedź na to pytanie. Naukowcy z brytyjskiego Instytutu Francisa Cricka, uniwersytetu w Oksfordzie, uniwersytetu w Wiedniu oraz archeolodzy z 10 różnych państw wspólnymi siłami dowiedli, że to właśnie pies jest najwierniejszym, najstarszym i najlepszym przyjacielem ludzkości.

Wrocław. Pyszczek psa Wrocław. Pyszczek psa "wybuchł", właściciel nie leczył zwierzaka od lat. Ratownicy nie mieli wyboru, cierpienie było przeolbrzymieCzytaj dalej

Najlepsi przyjaciele towarzyszą nam od tysięcy lat

Badanie naukowców miało pomóc ustalić, kiedy i w jaki sposób udomowiono te czworonogi. Wszystko wskazuje na to, że nasza wspólna historia sięga aż epoki lodowcowej. Naukowcy przeprowadzili badania DNA 27 szkieletów zwierząt, pochodzących z Syberii, Bliskiego Wschodu i Europy.

Ustalili, że najstarsze z nich pochodzą sprzed aż 11 tysięcy lat. Ich zdaniem istniało wtedy co najmniej 5 różnych ras tych zwierząt. Niektóre cechy przodków, żyjących w epoce lodowcowej możemy obserwować u zwykłych psów, które codziennie mijamy na ulicach miast.

Krzyżowanie się ras żyjących przed wiekami zaowocowało powstaniem tych, które znamy obecnie. Psy zamieszkujące Europę stanowiły wtedy mieszankę gatunków zamieszkujących Syberię i Bliski Wschód. Większość ich cech zanikła w obecnie żyjących pokoleniach tych zwierząt, niektóre jednak będą dostrzegalne dla osoby, która wie, na co zwracać uwagę.

- Jeszcze 5 tys. lat temu Europa była niezwykle różnorodnym (genetycznie – red.) miejscem z punktu widzenia psów. To, co dziś pozostało, jakkolwiek w postaci wielu psich rozmiarów i form budowy, genetycznie pochodzi tylko od jednej wąskiej podgrupy z tamtych czasów – wyjaśnia Anders Bergström, główny autor badania w komunikacie prasowym.

Naukowcy podkreślają, że nasza wspólna historia sięga ponad 11 tysięcy lat. Zwierzęta mocno się przez ten czas zmieniły. Psy żyjące w tamtych czasach były bardziej podobne do wilków. Świadczy o tym między innymi budowa ich szkieletu. Trudno sobie wyobrazić jak naszym przodkom, żyjącym we wspólnotach zbieracko-łowieckich udało się je udomowić. Były przecież mięsożernymi drapieżnikami, które byłyby w stanie polować na ludzi.

DZISIAJ GRZEJE:1. Qczaj był tak zajęty treningiem, że nie zauważył, co robi jego kot. Grażynka wymiata
2.Tylko dla osób o mocnych nerwach: skandaliczne sekrety pracy przy zbiorze truskawek w Niemczech
3. Wrocław. Pyszczek psa "wybuchł", właściciel nie leczył zwierzaka od lat. Ratownicy nie mieli wyboru, cierpienie było przeolbrzymie

Najlepsi przyjaciele wędrowali z nami po świecie

Badania naukowców dowodzą także tego, że psy ewoluowały razem z ludźmi. Zmiany zachodzące w ich budowie, rozmiarze mózgu i cechach miały pomóc im w nawiązywaniu z nami głębszych relacji. Za przykład takiego przystosowania może posłużyć psia mimika. Zwierzęta wykształciły zdolność do lepszego przekazywania nam informacji o swoim stanie i zamiarach, której nie posiadają wilki, czy nawet domowe koty.

- Psy są naszymi najbliższymi i najstarszymi towarzyszami. Badając DNA pradawnych psów, widzimy, jak daleko w przeszłość sięga nasza wspólna historia. Dzięki temu będziemy w końcu w stanie zrozumieć, jak ta przyjaźń się zaczęła – stwierdził w komunikacie dla mediów Greger Larson, jeden z autorów badania i dyrektor Sieci Badawczej Paleogenomiki i Bioarcheologii na uniwersytecie w Oksfordzie.

Naukowcy wciąż nie wiedzą jednak, jak doszło do tego, że wiele różnorodnych linii genetycznych, występujących na terenie Europy zostało wypartych przez jedną z nich. Wciąż nie rozumiemy także, jak udało nam się obłaskawić i udomowić dzikie zwierzęta, którymi kiedyś były psy. Autorzy wskazują na potrzebę przeprowadzenia kolejnych, zakrojonych na jeszcze szerszą skalę badań genetycznych i archeologicznych.

Wyżeł węgierski: sportowiec i gentlemenWyżeł węgierski: sportowiec i gentlemenCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ukryta kamera zarejestrowała, co pies robi z kotem, gdy właściciele wychodzą z domu. Nie mogli uwierzyć
  2. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił swoje decyzje. Pilna wiadomość do wszystkich Polaków
  3. Pochowali kota w ogrodzie, chwilę później zobaczyli go w domu. Odkopali grób i nic nie zrozumieli, dopiero weterynarz zdradził im prawdę
  4. Wyszło na jaw. Po 4 latach u owczarka odkryto chipa, ale tożsamość opiekuna wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Nie żyje 99-letnia pani Maria z Bielan. Całe życie poświęciła pomocy kotom
  6. Topowe produkty w Rossmann za grosze. Sklep wyprzedaje swoje hity. Klienci mają powody do radości
  7. Delektujesz się kawą zaraz po przebudzeniu? Błąd, wystarczy pić ją o innej porze dania, a od razu poczujesz niesamowite efekty

Źródło: national-geographic.pl

Następny artykuł