kot muzyk
Źródło: pixabay.com/bici

Czy koty lubią muzykę? Odpowiedź może niektórych zaskoczyć

30 Sierpnia 2020

Muzyka jest bardzo ważna dla wielu osób. Ludzie zdolni są do określenia czy dane dźwięki są dla nich przyjemne czy nie. Słyszymy różne harmonie, rozpoznajemy rytm i potrafimy określić tonację utworu. Nasz mózg potrafi interpretować piosenkę odnosząc się nie tylko do warstwy melodyjnej, lecz także odczytując wywoływane przez nią skojarzenia, czy analizując jej strukturę. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy ich pupil potrafi dobrze się bawić słuchając ludzkiej muzyki.

Muzyka jest bardzo istotna dla wielu osób. Część uznaje ją za składową swojej tożsamości. Zwierzęta nie słyszą jej jednak w taki sam sposób jak my. Większość z nich wyczulona jest na inne zakresy częstotliwości niż człowiek. Mruczki ignorują utwory tworzone dla ludzi. Stanowią one dla nich szum i zakłócenie, nie wywołują żadnych stanów emocjonalnych. Badacze z Uniwersytetu Wisconsin-Madison dowiedli jednak, że istnieją piosenki, które spodobają się każdemu kotu. W eksperymencie, 47 zwierzaków miał okazję wysłuchać kilku utworów spreparowanych specjalnie dla nich.

Muzyka została dostosowana do potrzeb zwierząt

Naukowcy stworzyli utwory specjalnie dla tych czworonogów. Dostosowali zakres ich częstotliwości, rytm oraz rodzaj dźwięków, tak by piosenki oddziaływały na mózg zwierzaka. Kocia muzyka przypomina odrobinę kołysankę z wplecionymi do niej odgłosami mruczenia lub ssania sutków matki przez kociaki.

- Nie odtworzyliśmy dźwięków wydawanych przez koty, ale staraliśmy się wyprodukować melodię o odpowiednim tonie i rytmie - tłumaczy główny autor badań prof. Charles Snowdon.

Muzyka stworzona przez nich miała działać na koty relaksująco i odprężająco. Badacze odwiedzali koty w ich domach. Na potrzeby eksperymentu panowała w nich kompletna cisza. Najpierw odtwarzano dwa utwory muzyki klasycznej, przeznaczonej dla ludzi. Później po kilku minutach, puszczano im utwory dla nich.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kucyk uciekł właścicielowi. Szybko do akcji wkroczyła policja
2. Myśleli, że ich pies jest chodzącym ideałem. Wszystko zmieniło się, gdy zobaczyli nagranie z ukrytej kamery
3. Zatrzymano kłusownika, śledczy znaleźli na jego posesji prawdziwy arsenał. Aż strach pomyśleć, na co polował

Koty polubiły przygotowaną dla nich muzykę

Zwierzęta dobrze reagowały na puszczane im piosenki. Badając ich reakcję naukowcy opierali się na ich zachowaniach. Mruczenie, ocieranie się o głośnik czy zrelaksowana postawa traktowane były jako pozytywna reakcja. Koci grzbiet, najeżona sierść, prychanie czy odchodzenie od źródła dźwięku były sygnałami niezadowolenia. Zaczynały reagować na przeznaczone dla ich ucha dźwięki średnio po 110 sekundach, na ludzką muzykę - po 171. Zazwyczaj reakcja na utwory Bacha nie była zbyt negatywna. Zwierzęta raczej ją ignorowały. Wiele osób może zastanawiać się, po co właściwie robi się takie badania. Jeśli okaże się, że możemy korzystać z muzyki by wpływać na nastrój zwierząt, będziemy mogli posłużyć się tą wiedzą, by uczynić, na przykład pobyt w schronisku czy wizytę u weterynarza mniej stresującą dla futrzaków.

POSŁUCHAJ KOCIEJ MUZYKI:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 6-latek rzucał szczeniakiem o beton. „Teraz płacze, więc jest mu przykro”
  2. Odwołali wesele i przekazali jedzenie bezdomnym w schronisku. Dzień ślubu spędzili z potrzebującymi
  3. Małgorzata Kożuchowska w doborowym towarzystwie na plaży. Dobrze razem wyglądają?
  4. Co pies myśli o właścicielu? Wielu z nas zadaje sobie podobne pytanie
  5. Po 4 latach psiak ma stracić dom. Wolontariusze mają ostatnią szansę, by znaleźć mu kochającą rodzinę
  6. Wiemy, jak Jarosław Kaczyński spędza wakacje. Wygadali się znajomi

źródło: wyborcza.pl

Następny artykuł