kot leży
Źródło: pixabay.com/pasja1000

Dlaczego kot przewraca się na grzbiet? Mowa kociego ciała, którą powinniśmy znać

9 Września 2020

Mowa ciała kota stanowi zagadkę dla wielu, nawet bardzo doświadczonych właścicieli tych zwierząt. Mruczki często zachowują się w sposób niezrozumiały dla swoich opiekunów. Ile razy twój pupil podszedł do ciebie i ocierał się o twoje nogi, tylko po to by odejść gdy tylko zwróciłeś na niego uwagę? Postaramy się pomóc ci zrozumieć sygnały, które stara się przekazać ci twój zwierzak.

Mowa ciała zwierząt stanowi podstawowy sposób ich komunikowania się. Większość czwórnogów posługuje się nią instynktownie, rzadziej wykorzystuje wyuczone zachowania, takie jak podawanie łapy przez psa proszącego o jedzenie. Choć różne zwierzaki posługują się odmiennymi gestami i sygnałami, zazwyczaj możemy wyróżnić cechy charakterystyczne dla całego gatunku. W wypadku kotów jest to między innymi stroszenie grzbietu, gdy czują się zestresowane i mogą zaatakować.

Jechała autostradą, gdy zobaczyła jak ktoś wyrzuca coś z auta. Kobieta błyskawicznie zareagowałaJechała autostradą, gdy zobaczyła jak ktoś wyrzuca coś z auta. Kobieta błyskawicznie zareagowałaCzytaj dalej

Mowa ciała kota, co warto wiedzieć?

Wielu właścicieli nie może dogadać się ze swoimi pupilami przez błędne odczytywanie ich mowy ciała. Wiele emocji i pragnień kot wyraża za pomocą ułożenia swojego ciała w konkretny sposób. Zwinność i gibkość sprzyja takim manewrom. Gdy zwierzak odwraca się do nas tyłem, nie ma ochoty na wspólne zabawy czy pieszczoty. Ten gest jest dość łatwy w interpretacji, dlatego też stanowi dobry punkt wyjścia do zrozumienia, co mruczek przekazuje nam swoimi zachowaniami. Jeśli zwierzak kładzie się rozłożony u naszych stóp, znaczy to, że nam ufa i czuje się swobodnie. Taka pozycja sprawia, że jest wobec nas praktycznie bezbronny. Przybiera ją jednak, ponieważ jest dla niego wygodna i wie, że nie ma się z naszej strony czego bać.

DZISIAJ GRZEJE: Kundelek płakał przy każdym dotyku. Nagrano pierwszy raz, gdy ktoś go pogłaskał, reakcja wywołuje łzy
2. Chciał kopnąć psa. Kilka sekund później karma wróciła do niego ze zdwojoną siłą, nagranie zwala z nóg

Złe odczytanie mowy ciała kota może boleć

Największym błędem większości osób nieprzebywających z kotami na co dzień, lub tych przyzwyczajonych do obcowania z psami, jest próba pogłaskania mruczka po brzuchu. Zazwyczaj kot posługuje się wtedy zębami i pazurami, by wyrazić swoje niezadowolenie. To reakcja odruchowa, którą nie do końca kontroluje. Obrona wrażliwego brzuszka jest dla niego bardzo istotna. Czemu więc czasem kładzie się na grzbiecie przed człowiekiem odsłaniając się i prawie że zapraszając do pieszczot tej części ciała? Często kot zaprasza nas w ten sposób do zabawy, należy jednak pamiętać, że to także pozycja wypoczynkowa. Nie każdy kot lubi, gdy człowiek dotyka go podczas drzemki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ZUS przygotował prezent dla emerytów, chociaż wielu o nim nie pamięta. Możesz zyskać dużo więcej pieniędzy
  2. Chłopak chciał kopnąć bezpańskiego psa. Nie minęło 5 sekund i gorzko pożałował
  3. Jechała autostradą, gdy zobaczyła jak ktoś wyrzuca coś z auta. Kobieta błyskawicznie zareagowała
  4. Sparaliżowana po wypadku dziewczynka poznaje swojego psa-pomocnika. Uchwycono magiczny moment na zdjęciach
  5. Dorobił się milionów na przemyśle futrzarskim. Milioner tłumaczy się z warunków panujących na fermach zwierząt
  6. Nagle runął, 50 osób może nie żyć. TVP przekazało rano dramatyczne wiadomości ze świata

źródło: poznajkota.pl

Następny artykuł