Miłość psów
Źródło: unsplash/FLOUFFY

Co czują psy, gdy wyznajemy im miłość? Naukowcy wreszcie rozwiązali zagadkę

17 Września 2020

Miłość to wyjątkowo skomplikowane uczucie, które dla milionów osób jest najważniejszą wartością w życiu. Niektórzy właściciele zwierząt domowych kochają swoich pupili całym sercem i zrobiliby dla nich dosłownie wszystko. Nic dziwnego, że czasami zastanawiają się, czy ich podopieczni odwzajemniają ich uczucie, czy może jedynie naśladują pewne zachowania w obawie, że stracą dom nad głową i pełną miskę. Naukowcy przeprowadzili badania na czworonogach i nareszcie poznali odpowiedź na nurtujące pytanie - co odczuwają psy, gdy mówimy im "kocham Cię".

Miłość to uczucie, które z teoretycznego punktu widzenia powstają pomiędzy dwojgiem ludzi. Psycholodzy wykazują, że od czasów starożytnych Greków rozróżnia się aż osiem rodzajów miłości: agape - bezinteresowna i bezwarunkowa, na którą niewiele osób stać, eros - pełna miłosnych uniesień, pożądania i pasji, philia - platoniczne uczucie, którym obdarzamy przyjaciół, filautia - zdrowa miłość pełna akceptacji, którą odczuwamy w stosunku do samego siebie, storge - silne przywiązanie, którego doświadczają rodzice w stosunku do swoich dzieci, pragma - trwała, dojrzała postać erosa, rodząca się dopiero po wielu latach, ludus - poczucie motyli w brzuchu i zauroczenia oraz mania - szaleństwo i obsesja na czyimś punkcie. Jednakże, miłość do czworonoga rządzi się zupełnie innymi prawami, aczkolwiek nie mamy pewności, czy odwzajemniają uczucia swoich właścicieli. Czy psy naprawdę potrafią kochać? W końcu znamy odpowiedź!

Słodki ciężar. Radosław Majdan udowodnił, że kilogramy nie mają znaczeniaSłodki ciężar. Radosław Majdan udowodnił, że kilogramy nie mają znaczeniaCzytaj dalej

Miłość między człowiekiem i psem - czy jest jednostronna?

"Kocham Cię" - te słowa mają ogromną moc i według wielu osób potrafią nawet zmieniać świat. Naukowcy postanowili sprawdzić, jaką reakcję wywołuje wyznanie miłości w najlepszych przyjaciołach człowieka. W tym celu zbadali rytm serca czworonożnych podopiecznych i porównali wyniki sprzed i po usłyszeniu przez nich słów "kocham Cię". Badanie zostało zlecone przez brytyjską firmę Canine Cottages, która pomaga ludziom w odnajdowaniu ośrodków wypoczynkowych oraz prywatnych kwater przyjaznych zwierzętom.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dlaczego kot mnie liże? Powody mogą Cię zaskoczyć
2. Wiewiórka znieruchomiała, kiedy zobaczyła ogrom orzeszków. Zabawne nagranie podbija internet
3. Tylko owczarek wiedział. Świetna akcja psa w policji, brawo

Czterem czworonogom została założona specjalna obroża, która rejestrowała ich puls. Badacze oszacowali, że standardowe tętno u zwierzaków wynosiło około 67 uderzeń na minutę. Co ciekawe, dokładnie w chwili, gdy słyszały, jak ich właściciele wyznają im miłość, liczba ta podskakiwała aż do 98 uderzeń, wykazując u nich poczucie ekscytacji i zadowolenia. W przypadku pieszczot takich jak przytulanie, puls zwalniał do 52, co jest dowodem na to, że objęcie przez opiekuna wywołuje u nich stan relaksu. Eksperci są zdania, że to wystarczający dowód na to, że zwierzęta odwzajemniają okazaną im miłość.

Warto pamiętać, że psy są zupełnie innym gatunkiem niż ludzie i mają własne sposoby na wyrażanie miłości. Najczęstszymi metodami jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego, trącanie nosem, wzdychanie oraz przytulanie się. Właściciele nie muszą mierzyć pulsu swoim zwierzakom, aby mieć pewność, że darzą ich równie ciepłym uczuciem. To się po prostu czuje!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Studentka przez telefon poprosiła mamę o pieniądze. Nie była świadoma, że słucha jej ktoś jeszcze
  2. Kot bawi się gumką do włosów. Po chwili ucieka w panice, wszystko nagrano
  3. Tylko owczarek wiedział. Świetna akcja psa w policji, brawo
  4. Dla pieniędzy robiła z kotem straszne rzeczy. Podczas transmisji zwierzę odpłaciło się jej z nawiązką
  5. Całe życie dokarmiała bezdomne psy. Kiedy odeszła, na pogrzebie zjawili się niespodziewani goście
  6. Sanepid apeluje. Koronawirus w pociągu. Zagrożeni pasażerowie popularnej trasy

Źródło: ladyfreethinker.org, ohme.pl

Następny artykuł