mięso na grillu
Źródło: pixabay.com/PhilippT

Coraz mniej osób wybiera mięso. Czeka nas rewolucja na rynku?

29 Sierpnia 2020

Mięso pomału odchodzi do lamusa? Tak wynika z badań niemieckiej firmy mięsnej Rügenwalder Mühle. Statystyki wskazały, że w lipcu tego roku po raz pierwszy ilość sprzedanych produktów roślinnych przewyższyła sprzedaż produktów odzwierzęcych. Konsumpcja mięsa na świecie stopniowo maleje, co może oznaczać, że czaka nas prawdziwa rewolucja na rynku.

Mięso, choć lubiane i spożywane przez większość społeczeństwa, ma poważną konkurencję. Chodzi o roślinne zamienniki mięsnych produktów. Firma Rügenwalder Mühle z Saksonii produkuje wegetariańskie wędliny i kiełbasy od 2014 roku, jednak dopiero w lipcu tego roku sprzedała ich więcej, niż mięsnych wyrobów. Wprowadzenie do oferty wegetariańskich zamienników może się wydawać ryzykowne, ale jeśli przyjrzeć się statystykom dotyczącym spożycia mięsa na świecie w ciągu ostatnich lat, być może już wkrótce większość firm wędliniarskich będzie musiała dostosować się do zmieniającego się świata.

Kucyk uciekł właścicielowi. Szybko do akcji wkroczyła policjaKucyk uciekł właścicielowi. Szybko do akcji wkroczyła policjaCzytaj dalej

Mięso odchodzi do lamusa?

Już w zeszłym roku ekspert dr inż. Ryszard Kowalski cytowany przez portalspozywczy.pl zapowiadał, że rynek mięsny musi przygotować się na poważne zmiany. Stoi za tym przewrót w stylu życia oraz zwiększająca się świadomość społeczna. Obecnie nawet jeśli ktoś nie rezygnuje całkowicie z jedzenia mięsa, wiele osób stara się je możliwie ograniczać. Niektórzy robią to ze względów zdrowotnych, inni z ideologicznych, ale efekt jest jeden - stopniowo spada poziom konsumpcji mięsa i to na całym świecie. Dziś wiele osób zdaje sobie sprawę, jakim cierpieniem okupione jest mięso znajdujące się na naszym talerzu, a wegetarianizm, weganizm i freeganizm nie wydają się już tak dziwne i obce, jak kilka lat temu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kucyk uciekł właścicielowi. Szybko do akcji wkroczyła policja
2. Myśleli, że ich pies jest chodzącym ideałem. Wszystko zmieniło się, gdy zobaczyli nagranie z ukrytej kamery
3. Zatrzymano kłusownika, śledczy znaleźli na jego posesji prawdziwy arsenał. Aż strach pomyśleć, na co polował

Roślinne zamienniki na rynku

Z raportu "Rolnictwo 2019" opublikowanego przez GUS na początku sierpnia wynikało, że przeciętny Polak w 2019 roku zjadł 61 kg mięsa, dwa lata temu było to jeszcze 76,9 kg. Te dane zostały szybko zweryfikowane przez blog „Roślinnie Jemy” - okazało się, że w istocie różnica była jednak dużo mniejsza - w 2019 roku owszem, przeciętny Polak spożył 61 kg mięsa, ale w 2018 było to 62,4 kg. Różnica więc nie była aż tak drastyczna, jednak nadal w skali całego kraju konsumpcja mięsa spadła o 2,24% - to całkiem imponujący wynik. W połączeniu z faktem, że, jak wykazało badanie Market Research World na zlecenie Upfield, w czasie pandemii ponad 25% Polaków ograniczyło spożycie mięsa na rzecz roślinnych zamienników, może nas czekać mała rewolucja na rynku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Psy zakradły się do pokoiku niemowlaka. Ukryta kamera uchwyciła, co zrobiły, rodzice nie mogli się otrząsnać
  2. Odwołali wesele i przekazali jedzenie bezdomnym w schronisku. Dzień ślubu spędzili z potrzebującymi
  3. Małgorzata Kożuchowska w doborowym towarzystwie na plaży. Dobrze razem wyglądają?
  4. Co pies myśli o właścicielu? Wielu z nas zadaje sobie podobne pytanie
  5. Po 4 latach psiak ma stracić dom. Wolontariusze mają ostatnią szansę, by znaleźć mu kochającą rodzinę
  6. Wiemy, jak Jarosław Kaczyński spędza wakacje. Wygadali się znajomi

źródło: noizz.pl, polsatnews.pl, rp.pl

Następny artykuł