Jak zapanować nad hałaśliwym kociakiem?
Źródło: unsplash/pufj

Jak oduczyć kota ciągłego miauczenia? Sposób jest prostszy niż myślisz

24 Sierpnia 2020

Miauczenie i inne sygnały kociego języka są naturalnym sposobem na porozumiewanie się z innymi przedstawicielami swojego gatunku, a także człowiekiem. Jednakże, co jeśli nasz podopieczny jest tak bardzo wygadany, że nie daje nam choćby chwili spokoju? Behawioryści podpowiadają, jak oduczyć mruczka przesadnego miauczenia, aby w domu nareszcie zapanowała upragniona cisza.

Miauczenie w różnych intonacjach i natężeniach to odgłos nierozłącznie kojarzony z mową kotów. Kocięta wołają w ten sposób swoją mamę, lecz dorosłe osobniki nie miauczą między sobą, chyba że zbliża się okres godów. Okazuje się, że charakterystyczne kocie "miau" wykształciło się na drodze ewolucji w celu porozumiewania się z człowiekiem. Co ciekawsze, współcześnie koty wolno żyjące wokalizują w zupełnie inny sposób niż koty przebywające na co dzień blisko człowieka. Wąsate pupile najczęściej wykorzystują swoją mowę, gdy proszą swoich opiekunów o spełnienie ich potrzeb, lecz nasilone kocie żądania mogą być skutecznym sposobem na owinięcie sobie człowieka wokół kociej łapki. Zapewne wielu miłośników kocurków zastanawia się, co zrobić, aby odpowiednio oduczyć kota miauczenia? Z pomocą przychodzą zwierzęcy behawioryści.

Rottweiler i maleńki chomik zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Delikatność olbrzymiego psa jest niewiarygodnaRottweiler i maleńki chomik zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Delikatność olbrzymiego psa jest niewiarygodnaCzytaj dalej

Dlaczego kocie miauczenie wywołują w ludziach dyskomfort?

Nasze zwierzaki mogą mieć nam wiele do powiedzenia, jednak hałaśliwe i nasilone miauczenie kota potrafi przyprawić o migrenę nawet najbardziej zatwardziałego miłośnika mruczków. Badania brytyjskich naukowców z University of Sussex wykazały, że ekspresyjne miauki o silnym ładunku perswazyjnym mają podobną częstotliwość jak płacz małego dziecka. Płacz dziecka jest ewolucyjnie zakodowany w człowieku jako niepożądany dźwięk, który wywołuje przede wszystkim w rodzicach poczucie, że trzeba coś zrobić, podjąć natychmiastowe działania, które ukoi strapione maleństwo. Wnioski przeprowadzonych badań mogą być zatem ogromnym zaskoczeniem, ale też ostrzeżeniem dla właścicieli rozgadanych mruczków - koty używają odpowiedniej tonacji, na którą ludzie są wyjątkowo wrażliwi, bo chcą nami manipulować! Co zrobić, aby uniknąć szantażu ze strony natarczywego pupila?

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zdjęcia psów przed i po uratowaniu topią serca. Troska wolontariusza odmieniła je nie do poznania
2. Niedźwiedź zareagował na kobietę, która pomachała mu z auta. Nikt się tego nie spodziewał
3. Rottweiler i maleńki chomik zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Delikatność olbrzymiego psa jest niewiarygodna

Jak odzwyczaić kota od miauczenia?

Istnieje kilka ras kotów, które są wyjątkowo rozmowne. Należą do nich m.in. koty syjamskie, których przyszli właściciele powinni dobrze zapoznać się z charakterem ich pupili i zaakceptować konsekwencje hodowli tych zwierząt, aby w przyszłości nie mieć do nikogo pretensji, jeśli kociaki rozpoczną nieplanowany koncert. Behawioryści zapewniają, że jest kilka sposób na oduczenie pupila wydawania z siebie hałaśliwych miauków. Należy pamiętać, że poniższe metody sprawdzą się w przypadku zwierząt poddanym sterylizacji, które są odporne na marcowe zaloty, a także zdrowym zwierzętom, które nie wykorzystują miauczenia w celu zasygnalizowania, że coś im dolega.

Zaleca się, żeby właściciel poczekał na miauczenie swojego pupila i nie reagował dopóki kot nie przestanie. Kiedy będzie cicho, od razu powinien otrzymać nagrodę. Na początku kociak powinien być nagradzany za krótkie pauzy, a wraz z czasem przerwy w miauczeniu powinny być nagradzane coraz rzadziej. Po pewnym czasie pupil zrozumie, że cisza oferuje lepszą nagrodę niż miauczenie.Clicker, czyli małe urządzenie za pomocą, którego można wydawać klikające dźwięki także będzie pomocnym narzędziem przy treningu wygadanego pupila. Klikamy dopiero wtedy, gdy kot nie miauczy i momentalnie oferujemy mu nagrodę w postaci drobnego smakołyku. Nie wolno zapominać, że trening kota może przynieść zadowalające efekty jedynie wtedy, gdy opiekun będzie trzymał nerwy na wodzy i wykaże się konsekwencją. Nie poddawajcie się, jeśli pierwsze próby nie zakończą się sukcesem, perfekcja przychodzi z czasem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie mieści się w głowie, jak potraktowali Szarika po śmierci. Porażające fakty
  2. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia
  3. Wściekły kot nienawidzi weterynarza. Nagranie wbija w fotel
  4. Mops po raz pierwszy poznaje jeża. Reakcja jedyna w swoim rodzaju
  5. Chcieli nagrać zabawny filmik, postawili pitbulla i pomeraniana przed sobą. Internauci są wściekli
  6. Pilne ostrzeżenie GIS dla wszystkich Polaków, nie żyje już 11 osób. Nie chodzi o koronawirusa

źródło: zycjakkot.pl, wamiz.pl

Następny artykuł