woda w fontannie w Braniewie
Źródło: facebook.com/OTOZ Animals Inspektorat w Braniewie

Martwe ptaki w fontannie braniewskiego. Dzieci się tam kąpią, psy piją wodę, uważajcie

21 Sierpnia 2020

Martwe ptaki znaleziono w fontannie amfiteatru w Braniewie. Miejsce to stanowi wizytówkę miasta. Szokującego odkrycia dokonali inspektorzy lokalnego oddziału Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt. W wodzie znajdowały się zwłoki kilkunastu gołębi, niektóre w zaawansowanym stadium rozkładu. Organizacja przestrzega mieszkańców przed zagrożeniem, z jakim może wiązać się makabryczne znalezisko. Dzień wcześniej kąpało się tam 10-letnie dziecko.

Martwe ptaki mogły się tam znaleźć z wielu przyczyn. Być może w wodzie znajdują się groźne dla żywych organizmów bakterie. W fontannie znaleziono wiele kawałków chleba, które ludzie rzucali do jedzenia ptakom. Wiele z nich było już spleśniałych. Ornitolodzy od lat apelują o nie karmienie latających zwierząt chlebem. Karmione pieczywem stworzenia mogą cierpieć na wiele różnych schorzeń, takich jak zespół anielskiego skrzydła, kwasice odwodnienie i schorzenia nerek czy zatrucia pokarmowe. Nie jest jednak jasne, czy to pokarm odpowiada za śmierć zwierząt.

Kujawsko-Pomorskie: kobieta wyrzuciła szczeniaki do śmietnika. Uwagę sąsiadów zwróciła zrozpaczona psia mamaKujawsko-Pomorskie: kobieta wyrzuciła szczeniaki do śmietnika. Uwagę sąsiadów zwróciła zrozpaczona psia mamaCzytaj dalej

Martwe ptaki znaleziono w miejskiej fontannie

Mieszkańcy chętnie korzystali ze zbiornika wodnego położonego w miejskim parku. Obecnie jednak może wiązać się to ze śmiertelnym zagrożeniem. Na wodzie unosi się osad, ciężko stwierdzić co doprowadziło do śmierci ptaków. Mogą to być na przykład toksyczne glony, takie jak sinice, efekt zatrucia spleśniałym chlebem, czy celowego otrucia gołębi przez człowieka. W każdym wypadku woda może stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Wielu właścicieli czworonogów pozwalało swoim pupilom pić z niej wodę w trakcie spacerów po parku. Nawet jeśli to nie sadzawka przy fontannie odpowiada za śmierć ptaków, rozkładające się w niej zwłoki mogą wydzielać związki toksyczne dla psów. Władze miasta będą musiały oczyścić i zdezynfekować cały teren obiektu.

Widok martwych ptaków mrozi krew w żyłach

Ze zdjęć udostępnionych przez inspektorów i ich relacji w poście na portalu Facebook wynika, że w fontannie znaleziono wiele ptasich ciał. W ich relacji czytamy między innymi, że:

To są obrazki z dzisiejszego dnia. Mnóstwo martwych gołębi, część w stanie rozkładu. Martwe ptaki w fontannie braniewskiego Amfiteatru. W wodzie leży dużo kromek chleba, cześć z nich pokryta pleśnią.
Na wodzie osad. Wiemy, że wczoraj w fontannie kąpało się 10-letnie dziecko, niektórzy z Was pozwalają pić wodę z fontanny swoim psom. Dopóki nie wiadomo, co jest przyczyną śmierci ptaków, nie pozwólcie swoim zwierzakom wchodzić do wody w fontannie. Tym bardziej uczulcie swoje dzieci. Przyczyny mogą być różne, toksyczne sinice, spleśniały chleb, otrucie. Prosimy również, aby nie karmić pieczywem ptaków, ponieważ jest to dla nich szkodliwe i prowadzi do ich śmierci.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wędkarz złapał dziwną rybę. Gdy zajrzał do środka, zamarł, natychmiast chwycił za telefon
  2. Ania z "Rolnik szuka żony" po rozstaniu z Jakubem Napierałą ma nową miłość. Chwali się nią na Instagramie
  3. Wsiadła do PKP z dwoma psami. Konduktorzy nie mieli dla niej litości, wezwano policję
  4. Szczeniaczek labradora poznaje nowo narodzoną krowę. Wideo stopi serca największych twardzieli
  5. Spacerowali z psem, gdy zobaczyli zawiązany worek. Wycieńczony kotek czeka na pomoc, każda złotówka się liczy
  6. Akcja poszukiwawcza w Sopocie. Zmobilizowano wszystkie siły

źródło: facebook.com/OTOZ Animals Inspektorat w Braniewie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł