norka
Źródło: Steeve Marcoux / Design Pics/eastnews

Martwe norki "wychodzą z grobów". A wybitych zostało ponad 10 milionów

26 Listopada 2020

W Danii wybito ponad 10 milionów norek z powodu koronawirusa. Ich ciała zakopano, a chwilę później policjanci zauważyli, że zwierzęta "wstają ze swoich grobów". Okropny widok i dziwna sytuacja przeraziła mieszkańców, ale nie należy się obawiać. W truchle wytworzyły się gazy, które wydobyły norki na powierznię.

– Wyłanianie się z grobów jest spowodowane naturalnymi procesami, którym ulegają zwłoki ludzi i zwierząt. Po śmierci na organizmie zaczynają żerować drobnoustroje wytwarzające toksyczne gazy – m.in. siarkowodór. Gazy wypełniają zwłoki, przez co zaczynają się one nienaturalnie wybrzuszać – wyjaśnili eksperci cytowani przez "Daily Mail".

Mężczyzna chciał z całej siły kopnąć psa. Nie spodziewał się, jak boleśnie ukarze go los, kamera wszystko nagrałaMężczyzna chciał z całej siły kopnąć psa. Nie spodziewał się, jak boleśnie ukarze go los, kamera wszystko nagrałaCzytaj dalej

Norki wstają z grobów

Norki zostały zbyt płytko zakopane, a kiedy ich ciała zaczęły się rozkładać i wytworzyły się gazy, ich szczątki wypchnęły się na powierzchnię. Norki zostały pochowane na wyjątkowo piaszczystej glebie w Jutlandii Północnej. "Wzdęte zwłoki z łatwością ją strącają – powiedział rzecznik duńskiej policji Thomas Kristensen.

Czy władze Danii zbyt szybko podjęły decyzję o wybiciu milionów norek, nie zapewniając im miejsca pochówku? Mieszkańcy i aktywiści obawiają się o środowisko, które traktowane jest jak wysypisko śmieci. Istnieje również inny poważny powód do zmartwień. Jak zauważa lokalny polityk Leif Brogger, norki miały zostać pochowane zbyt blisko jezior i wód podziemnych, więc istnieją obawy, że woda została skażona.

– Wygląda na to, że nikt tak naprawdę nie wie, jakie przyniesie to konsekwencje. Muszę przyznać, że mnie to martwi - powiedziała Susan Muenster odpowiedzialna za stan wód w kraju. Dodała, że poproszono ją o wykopanie norek i ich spalenie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wieniawa wzięła rozgwiazdę do ręki, a chwilę później położyła ją na pupie. Zdjęcia skasowała, ale w sieci nic nie ginie
2. 5-letnia Łucja została bohaterką. Szła polną drogą, gdy nagle jej uwagę przykuło coś zupełnie niespotykanego
3. Przyłapali kota na gorącym uczynku i o mało nie dostali zawału. Jego reakcja nie mieści się w głowie

Koronawirus na fermach norek

Kilka tygodni temu władze Danii poinformowały o wybiciu wszystkich norek na fermach w ich kraju. Wszystko z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa i jego nowej mutacji, którą wykryto aż na 207 z około 1500 ferm. Po tygodniu dyskusji zrezygnowano z wybicia wszystkich zwierząt tego gatunku, ponieważ prawo nie pozwalało rządzącym na wybicie wszystkich norek. Zdecydowano o uśmierceniu norek tylko na tych fermach, gdzie wykryto ogniska koronawirusa i w promieniu kilku kilometrów od takich miejsc.

Do tej pory hodowcy wybili ok. 10 milionów norek.

Następny artykuł