Konie w Janowie
Źródło: unsplash/Gene Devine

Decyzja Sądu Najwyższego. Były prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim zwolniony zgodnie z prawem

24 Września 2020

Marek Trela, były prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim został zwolniony zgodnie z prawem. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną, jednocześnie kończąc jego walkę o odszkodowanie. Trela żądał 36 tys. zł.

Marek Trela stracił posadę prezesa stadniny koni w lutym 2016 roku, po przejęciu władzy przez PiS. Trela był prezesem od 2000 roku, czyli przez 16 lat. W umowie, którą podpisał nie był zawarty czas jej trwania. Jego stanowisko nie było ograniczone kadencją. Kiedy były prezes stadniny koni został zwolniony, powołał się na umowę, przekonując, że jego formę zatrudnienia należy traktować jako umowę o pracę, co oznacza, że należy mu się 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Ponieważ ten nie został zachowany, Trela domagał się odszkodowania w kwocie 36 tys. zł.

Konie w Janowie zostaną uratowane. Rząd dołoży miliony do słynnej hodowliKonie w Janowie zostaną uratowane. Rząd dołoży miliony do słynnej hodowliCzytaj dalej

Stadnina koni w Janowie. Marek Trela przegrał w Sądzie.

Oprócz Marka Treli pracę stracili również Jerzy Białobok, prezes stadniny w Michałowie, Anna Stojanowska, specjalista do spraw hodowli w Agencji Nieruchomości Rolnych. Stojanowska w połowie kwietnia powróciła do pracy w Janowie.

Marek Trela domagał się pieniędzy w ramach zadośćuczynienia. Z takim postępowaniem nie zgodziły się sądy obu instancji. Były prezes najpierw przegrał w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej (2017 rok), później w Sądzie Okręgowym w Lublinie (2018 rok). Jak czytamy na money.pl, Sądy podkreślały, że "Trela w spółce w Janowie był połączony poprzez dwa stosunki pracy - korporacyjny oraz za sprawą umowy o pracę. Ten pierwszy wynikał z powołania go na funkcję prezesa zarządu i ustał z chwilą podjęcia uchwały o odwołaniu Treli przez nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Chaos na lotnisku. Turyści rzucili się do ucieczki, nie mogli uwierzyć własnym oczom
2. Żona oskarżyła go o podjadanie z lodówki. Kiedy zobaczył nagranie z ukrytej kamery, oniemiał
3. Wzruszająca reakcja bezpańskich szczeniaków, kiedy pierwszy raz wbiegły na pole trawy. Cudowne nagranie

Pomimo 2 przegranych Trela nie poddał się i postanowił walczyć dalej o swoje odszkodowanie. Jednak Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego zdecydowała o oddaleniu skargi kasacyjnej. Zdaniem sędziego w momencie podpisania umowy przez byłego prezesa ze Stadniną Koni w Janowie Podlaskim obowiązywały inne przepisy regulujące kwestię umów o pracę, co zmieniła dopiero nowelizacja Kodeksu pracy z 2016 roku.

Marek Trela wyprowadził się do Jordanii, gdzie obecnie pracuje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pola Raksa gwiazdą “Czterej pancerni i pies”. Tak dzisiaj wygląda gwiazda serialu
  2. Dorosły owczarek niemiecki pierwszy raz widzi małego szczeniaka. Niezwykła reakcja psa
  3. Suczka żebrała na ulicy o jedzenie. Mężczyzna postanowił ją śledzić, osłupiał gdy poznał prawdę
  4. Chaos na lotnisku. Turyści rzucili się do ucieczki, nie mogli uwierzyć własnym oczomnagranie z Bielska-Białej podbija sieć. Ciężko uwierzyć, co zrobili z owcami
  5. Po śmierci pana kundelek został całkiem sam. Przez trzy miesiące czekał na pomoc
  6. Oburzające słowa Cejrowskiego. Podróżnik wywołał kolejny skandal. Internet nie zapomina

Źródło: money.pl, kurierlubelski

Następny artykuł