mały i duży piesp
Źródło: pixabay.com/947051

Mały i duży pies w jednym domu - wybuchowa mieszanka czy najlepsze połączenie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed adopcją

16 Listopada 2020

Mały i duży pies mogą żyć wspólnie pod jednym dachem. Nie zawsze jednak większe czworonogi tolerują mniejszych kolegów. Poniżej spróbujemy wyjaśnić jakie czynniki mają wpływ na budowanie poprawnych relacji między pupilami.

Wiele osób chciałoby mieć w domu zarówno małego, jak i dużego psa. Taki pomysł może jednak budzić wiele wątpliwości. Mogłoby się wydawać, że duży pies zdominuje małego. Zwierzęta różnej wielkości mają odmienne potrzeby względem ilości ruchu, długości spacerów, jak i doboru zabaw. Zanim zdecydujemy się na przygarnięcie drugiego czworonoga, warto rozważyć kilka kwestii.

Kipiel-Sztuka narzeka na finanse. Kipiel-Sztuka narzeka na finanse. "Kupiłam więcej karmy niż zwykle dla psa, bo w grudniu nie będę już miała z czego żyć"Czytaj dalej

Mały i duży pies w jednym domu

Chcąc adoptować drugiego psa należy wziąć pod uwagę, co lubi i jaki jest ten pierwszy. Jeśli jest możliwość zapoznania zwierzaków wcześniej to należy to zrobić, aby nie dochodziło między nimi do zgrzytów. Psy tak samo jak ludzie mogą nie przepadać za sobą. Jednak to ważne, aby się szanowały i nie wchodziły ze sobą w konflikty. Przed adopcją należy sprawdzić, czy zwierzaki do siebie pasują pod względem charakteru i... wielkości!

Duża różnica wielkości lub wygląd będzie miała wpływ na kształtowanie się relacji między zwierzakami. Duże psy myśliwskie mogą ganiać małych kolegów po ogrodzie, traktując je niemal jak zwierzynę łowną. Dlatego, kiedy w domu mamy dużego zwierzaka, który uwielbia biegać i szaleć, nie należy szukać mu partnera, który nie lubi tego rodzaju aktywności, jest spokojny i płochliwy. Choć wielkość nie powinna mieć znaczenia, może sprawić, że psy nie dogadają się przez nią ze sobą.

Jeśli pod naszą opieką znajduje się już duży czworonóg, warto obserwować jego reakcję na spotkania z mniejszymi rasami. Najlepiej, jeśli mamy okazję zapoznać go z kilkoma różnymi niewielkimi psami. Gdy dostrzeżemy jakiekolwiek oznaki agresji ze strony pupila, musimy szybko interweniować i raczej zapomnieć o zakupie lub adopcji mniejszego czworonoga. Jeśli jednak psy zaczną się ze sobą bawić, lub po prostu tolerować swoją obecność, będzie to stanowiło dobry znak

Warto także zwrócić uwagę na różnicę wieku pomiędzy psem już znajdującym się w domu a nowym zwierzakiem. Większość behawiorystów radzi, by naszemu pupilowi dobrać zwierzaka w podobnym wieku i mniej aktywnego od niego. W innym wypadku młodszy, natarczywy pies może sprowokować seniora, który ceni sobie ciszę i spokój. Nawet jeśli nie doszłoby między nimi do otwartych sporów, mogłoby się to wiązać ze stresem.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Dlaczego kot biega jak opętany? Proste wyjaśnienie, nie należy się obawiać
2. Anita i Adrian ze "Ślub od pierwszego wejrzenia" podzielili się ważną informacją. Fani wspierają parę w ich decyzji
3. Ręce opadają. Ktoś przywiązał psa nocą do ławki, zostawił mu "pakiet" i wyzbył odpowiedzialności

Jak pogodzić małego psa z dużym?

Jeśli chcemy, by czworonogi znajdujące się pod naszą opieką żyły w zgodzie, tak byśmy nie musieli bać się o nie za każdym razem gdy wychodzimy z domu, warto pozwolić im na samodzielne ustalenie wspólnej hierarchii.

Przed przygarnięciem drugiego psa, musimy zorganizować kilka spotkań "zapoznawczych". Pozwolą nam określić, jak nasze psy się dogadują. Często zdarza się, że mały pewny siebie pies dominuje nad łagodnym olbrzymem. Gdy uznamy, że psiaki dogadują się ze sobą dobrze, możemy zacząć myśleć o wprowadzeniu drugiego zwierzaka. Warto zadbać o to, by każdy czworonóg miał własną miskę i legowisko.

W większości wypadków, o ile oba psy były poprawnie socjalizowane i wychowywane, nie powinniśmy mieć z nimi zbyt wiele problemów. Małe zwierzaki potrafią nawiązywać piękne przyjaźnie z większymi kolegami i odwrotnie.

Macie w domu psy?

Dlaczego pies wynosi karmę z miski? Wcale nie chodzi o kaprys, ma dużo ważniejsze powodyDlaczego pies wynosi karmę z miski? Wcale nie chodzi o kaprys, ma dużo ważniejsze powodyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Monstrualny potwór nagle wyszedł z wody. Ludzie zamarli, mamy nagranie, tylko dla odważnych
  2. RMF: rząd może wydać nowy zakaz na zimę. Wszystko przez zakażenia, zimowe wyjazdy na narty zagrożone
  3. Dlaczego pies kładzie się przy Twoich stopach? Spanie w nogach jest ważnym sygnałem, lepiej go nie bagatelizować
  4. Kipiel-Sztuka narzeka na finanse. "Kupiłam więcej karmy niż zwykle dla psa, bo w grudniu nie będę już miała z czego żyć"
  5. Dlaczego pies wynosi karmę z miski? Wcale nie chodzi o kaprys, ma dużo ważniejsze powody
  6. Dwa jamniki wkradły się do zagrody lwa. Dziki kot zareagował natychmiast
  7. Bardzo niepokojące zjawisko dotyczy całego wszechświata. Naukowcy nie wierzą we własne odkrycie

źródło: psy.pl

Następny artykuł