Swiatzwierzat.pl
Małe pieski - najpopularniejsze rasy małych psów

pixabay.com

Małe pieski - najpopularniejsze rasy małych psów

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Małe pieski kroczące dumnie u boku swoich właścicieli to bardzo częsty widok na polskich ulicach. Dlaczego tak kochamy miniaturowe psy i które rasy są z nich najpopularniejsze?

Małe pieski - dlaczego tak je kochamy?

Małe pieski przy pierwszym kontakcie urzekają nas przede wszystkim swoim wyglądem. Mały pies w rodzaju maltańczyka czy shih tzu wygląda po prostu uroczo i często zdarza się tak, że nawet kiedy jest już dorosłym psem, wiele osób, które zaczepiają na spacerach właściciela z małym pieskiem, uważa czworonoga za szczeniaka. A zatem wygląd to zazwyczaj najsilniejszy bodziec, który skłania nas do zakupu psa małej rasy. Bywa tak, że nawet specjalnie się nie zastanawiamy, jak sobie poradzimy z wychowaniem takiego psa, zresztą jego gabaryty wskazują, że nie powinniśmy mieć z tym problemu. 

Niestety jest to błędne przekonanie i wychowanie małego psa w niektórych przypadkach jest bardziej wymagające niż dużego czworonoga. Prawda jest jednak taka, że małe pieski po prostu bez problemu podbijają serca zarówno małych dzieci, seniorów, jak i młodych, pracujących ludzi, dla których przechadzanie się z mopsem u boku jest po prostu modne. Także żyjąc pod wspólnym dachem z małym psem, wyobrażamy sobie te wspólne życie sielankowo, jakby miało ono polegać tylko na trzymaniu psa na kolanach, głaskaniu i momentach wspólnej zabawy. 

Małe pieski - zalety miniaturowych ras

Rzeczywiście, trzymanie psa na kolanach, głaskanie i wspólna zabawa to stałe punkty interakcji właściciela z małym psem i jedna z zalet we wspólnym obcowaniu. Małe psy pasują do małych mieszkań, choć tak naprawdę im więcej pies ma zapewnionej przestrzeni, tym dla niego lepiej. 

Małe pieski są mało problemowe podczas przemieszczania się z nimi. Nawet starsza osoba jest w stanie wziąć je na ręce, kiedy jest ku temu uzasadniona potrzeba, choćby taka jak usadowienie psa na weterynaryjnym stole podczas wizyty u weterynarza. A jeśli w grę wchodzi dłuższa podróż, z małym psem będzie nam z pewnością prościej niż z dużym, który często samymi swoimi gabarytami powoduje, że transport bywa uciążliwy.

Mały pies to również mniejsze koszty utrzymania, co dla wielu właścicieli jest bardzo istotną sprawą. Na karmę wydamy dużo mniej pieniędzy niż w przypadku dużego psa. Także pielęgnacja, ze względu na jego rozmiary, zajmuje zazwyczaj dużo mniej czasu. Mały pies również dużo mniej brudzi, traci mniej sierści, po intensywnym spacerze zostawia mniej śladów i nie rozrzuca jedzenia wokół miski, kiedy je. 

Zwykle też potrzebuje mniej ruchu i krótszych spacerów, a każdy właściciel, który sprząta na zewnątrz po psie kiedy ten się załatwi, doskonale wie, że znacznie prościej zebrać odchody małego niż dużego psa.

Jest jeszcze jedna, bardzo istotna zaleta małych piesków - z zasady żyją dłużej niż duże psy, tak samo jak później osiągają wiek psiego seniora. Można powiedzieć, że posiadanie małego psa przekłada się na więcej lat wspólnej radości i obcowania. A czy małe psy mają wady, które mogą być istotne przed decyzją o zakupie czworonoga w miniaturowym rozmiarze?

Małe pieski to mały kłopot?

Mały pies to zazwyczaj mniej wydatków i mniej obowiązków. Z całą pewnością łatwiej jest nam nad nim zapanować, szczególnie kiedy interakcja na zewnątrz z innymi czworonogami robi się zbyt intensywna. Niestety właśnie podczas takich interakcji jest bardziej podatny na urazy, szczególnie kiedy mały pies nie traktuje większego psa z respektem. Również interakcje małych psów z małymi dziećmi mogą skończyć się uszkodzeniem tych pierwszych (choć równie dobrze i tych drugich).

Niektórzy właściciele małych psów uważają, że nie potrzebują one szkolenia, co często okazuje się błędem. W rzeczywistości małe psy są zazwyczaj bardziej pobudliwe niż duże i mogą sprawiać problemy wychowawcze. Najczęściej jest tu winny sam właściciel, który rozpieszcza małego psa i nie wpaja mu podstawowych zasad współżycia. Nasz czworonóg  może wtedy zacząć przejawiać syndrom małego psa - będzie szczekał, gryzł i warczał na właściciela żeby coś na nim wymóc lub kiedy ten będzie mu chciał czegoś zabronić. Pamiętajmy zatem, że małego psa należy traktować jak każdego innego. Warto poddać go prostemu szkoleniu, dzięki któremu zacznie reagować na najważniejsze komendy. Natomiast jeżeli będziemy małego pieska traktować jako synonim maskotki może to się skończyć bardzo źle. Nadmierne okazywanie czułości przez właściciela zazwyczaj powoduje, że pies staje się niestabilny emocjonalnie i agresywny.

Małe pieski - najpopularniejsze rasy

W chwili, kiedy rozstrzygnęliśmy wszystkie plusy i minusy w kwestii posiadania małego psa, nadchodzi decyzja o zakupie konkretnej rasy. Oto kilka przykładów małych piesków, które są wyjątkowo popularne i zdobyły już serca wielu miłośników miniaturowych ras.

Yorkshire terrier

Oto popularny york, który obecnie jest chyba najczęstszym widokiem na ulicach polskich miast, czasami niesiony przez właściciela na rękach. Prowadzenie tego małego pieska na smyczy wydaje się czasami przesadą, ale psiaki te są znane ze swych skłonności do zaczepek i smycz jest jak najbardziej wskazana. York, zarówno kiedy jest szczeniakiem, jak i w wieku dorosłym, sprawia urocze wrażenie, ale należy pamiętać, że to pies o myśliwskim rodowodzie, który wymaga od właściciela odpowiedniego szkolenia, a nie ciągłego pobłażania. W przeciwnym razie może wyrosnąć na psiego terrorystę.

Mops 

To obecnie bardzo popularny mały pies, który świetnie dostosowuje się do każdej mieszkaniowej sytuacji. Może mieszkać z rodziną i z samotną osobą - w obu przypadkach nie jest absorbujący. Nie wymaga szczególnej aktywności na spacerze, nie jest również wymagający w pielęgnacji, a jednocześnie wprowadza do życia człowieka dużo pozytywnej energii. To idealny pies dla singla, który chce mieć więcej czasu dla siebie po powrocie z pracy. Trzeba jednak mieć świadomość o podatności mopsa na schorzenia układu oddechowego.

Maltańczyk

Maltańczyk to typowy pies do towarzystwa. Jest bardzo ceniony za swój łagodny charakter i inteligencję. Podczas zabawy jest żywiołowy, ale w domu ceni sobie spokój i stabilizację, często w tych warunkach dopraszając się o uwagę i pieszczoty. Jego biała sierść wymaga regularnej pielęgnacji.

Chihuahua

To pies naprawdę niewielkich rozmiarów, który uwielbia być w centrum uwagi. Stał się bardzo popularny za sprawą kilku hollywoodzkich filmów, jednak w żadnym wypadku nie należy traktować go jak maskotki. W równym stopniu lubi się bawić, co przesiadywać w mieszkaniu na kolanach lub u boku właściciela.

Jamnik

Jamniki dzielimy na trzy rodzaje: krótkowłose, szorstkowłose i długowłose, a w ramach rasy są jeszcze jamniki normalnego rozmiaru, miniaturowe oraz jeszcze mniejsze, czyli królicze. To psy popularne w Polsce od wielu dziesięcioleci, z jednej strony uważane za uparte i szczekliwe, z drugiej z wielką łatwością kradnące ludzkie serca. Bardzo przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny i zazwyczaj śpią w łóżku u boku swoich właścicieli.

Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy był swojego czasu najpopularniejszym z najmniejszych psów w Polsce. Określany również jako ratlerek lub sarenka, jest pełnym energii, małym, drobnym pieskiem, który ma wesoły charakter i znany jest ze swojego częstego szczekania. Jest jednym z najbardziej aktywnych psów wśród małych ras.

Shih tzu

Oto pies, który w ostatnich latach zdobył w Polsce niezwykłą popularność. To ufny, czuły i towarzyski czworonóg o niezwykłej aparycji, który z miejsca potrafi rozczulić każdą napotkaną osobę. W równym stopniu lubi spokojnie i długo spacerować, co wylegiwać się w domu na kanapie. Co prawda wymaga regularnej pielęgnacji, ale w zamian zawsze potrafi wprowadzić właściciela w dobry nastrój. Jest też trochę dystyngowany i niezależny - czasami mówi się o nim, że ma koci charakter, ponieważ lubi chadzać własnymi drogami.

Szpic miniaturowy pomeranian

Pomeranian to pies, który z wyglądu przypomina miniaturowego lwa, ze względu na bujny kołnierz wokół szyi. To bardzo lojalny i towarzyski piesek, którego często można było niegdyś spotkać u boku starszych pań. Trzeba jednak pamiętać, że to też pies, który wymaga sporej dawki aktywności i lubi się bawić. Jest dosyć szczekliwy, ale to właśnie sprawia, że nadaje się znakomicie na psa alarmującego, choć jego pocieszny wygląd nie przestraszy żadnego intruza.

Ras małych psów jest oczywiście dużo więcej i jeśli komuś nie wystarczają powyższe propozycje, śmiało może szukać innej, mniej znanej rasy. Ważne żeby pamiętał, że małe pieski nie oznaczają jednocześnie małych obowiązków lub ich braku. Każdy pies, nieważne, czy mały czy duży, zasługuje na naszą uwagę i właściwe wychowanie. Tylko w ten sposób będziemy mu w stanie zapewnić zrównoważony rozwój.

undefinedundefinedundefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >