Swiatzwierzat.pl
Małe kotki - najmniejsze rasy kotów na świecie

pixabay.com

Małe kotki - najmniejsze rasy kotów na świecie

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Na dźwięk słów małe kotki od razu wyobrażamy sobie małe, pocieszne kocięta. Jednak określenia małe kotki można użyć również w stosunku do miniaturowych kocich ras. Poniżej przedstawiamy najbardziej znane rasy małych kotów.

Małe kotki i małe pieski

Czas dla młodych zwierząt płynie szybko i nieubłaganie. Jeżeli trafia do naszego domu kot zabrany od matki po kilku tygodniach życia, to mamy jedynie kilka miesięcy, żeby nacieszyć się jego uroczym wyglądem i niezdarnością. Mniej więcej po pół roku mieszkający z nami kot zaczyna już przypominać swoją dorosłą wersję, mimo że w tym momencie nie osiągnął jeszcze pełnej dojrzałości płciowej. Samice osiągają ją już między 9 i 12 miesiącem i wówczas po małym, uroczym kociaku pozostaje jedynie wspomnienie.

Z psami jest całkiem inaczej. Są rasy, które, gdy są już dorosłe, bywają często mylone ze szczeniakami (ale na pewno nie ze szczeniaczkami, które kojarzą nam się z nieruchawymi, pociesznymi maleństwami) ze względu na młodzieńczą aparycję i często takie same zachowanie. Mylimy je ze szczeniakami także ze względu na ich niewielkie rozmiary, za sprawą których określa się je ostatnio popularnym mianem mikropsiaczków. A czy wśród ras kotów znajdziemy odpowiednik mikropsiaczków, czyli mikrokotki?

Małe kotki - czy istnieją miniaturowe rasy kotów?

Cóż, nie do końca, choć owszem, są takie rasy kotów, które w dorosłym wieku wyglądają jak trzymiesięczny kociak z grona standardowych kocich ras. Jednak koty, o których możemy powiedzieć, że są kieszonkowego rozmiaru nie są tak powszechne jak małe i bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu rasy psów. Poza tym dorosły kot nie będzie przypominał małego kotka, tak jak niektóre dorosłe psy przypominają szczeniaki. 

Jednak sam niewielki rozmiar może zdziałać wiele i miniaturowy kot na pewno będzie budził w sercach cieplejsze uczucia, zwłaszcza w momentach, kiedy jego niefrasobliwe zachowanie będzie porównywalne do tego, którym charakteryzuje się nieporadne, małe kocię. Czy są zatem rasy kota, które możemy określić mianem miniaturowych?

Kot singapurski

Kot singapurski uważany jest za najmniejszą naturalną rasę kotów na świecie. Jego wysokość w kłębie wynosi jedynie od 17 do 20 cm. Samica waży od 1 do 2,5 kg, a samiec od 2 do 3,5  kg. To zatem kot, którego górna waga wynosi tyle, co u przeciętnego yorkshire terriera, co powinno dać nam pojęcie o jego naprawdę drobnej posturze. 

Kot singapurski jest szczególnie popularny w USA, gdzie istnieje najwięcej jego hodowli i tam zaczęła się jego współczesna historia, po przywiezieniu kilku kociąt w 1975 roku z macierzystego Singapuru. 

Od 1976 roku jest prowadzona w ramach hodowli selekcja, która celem od początku jest uzyskanie małych rozmiarów u kotów tej rasy. Szczególne wrażenie robi jego mała główka z dużymi, okrągłymi oczami. To kot o łagodnym usposobieniu, spokojny i bardzo przywiązany do swojego właściciela. Choć jest niewielkiej postury, ma silnie umięśnione ciało. Sierść kota singapurskiego jest krótka i delikatna w dotyku, a maść najczęściej jest jasnobrązowa.

Kot perski miniaturowy

Kot perski miniaturowy jest również nazywany teacup cat, co oznacza, że jest dosłownie wielkości filiżanki. Nie jest to naturalna rasa, a wyhodowana genetycznie odmiana kota perskiego. W rzeczywistości dzieli się na odmianę miniaturową, która waży około 2 kg i odmianę teacup, której waga wynosi około 1 kg. 

Pers teacup uważany jest za najmniejszego kota na świecie, niestety jego hodowla budzi sporo kontrowersji. Przez całe życie wygląda jak mały kociak i tak zazwyczaj się zachowuje, co jest w jakiś sposób nienaturalne. Jest również podatny na wiele schorzeń, a jego delikatna  budowa naraża go na przeróżne urazy

Wyjątkowość kota perskiego miniaturowego i teacup sprawia, że ich ceny zakupu są wyjątkowo wygórowane, a koty tej rasy są synonimem luksusu. 

Toy bobtail

Toy bobtail to stosunkowo młoda rasa miniaturowego kota, która pojawiła się w Rosji w latach osiemdziesiątych XX wieku za sprawą spontanicznej genetycznej mutacji. To rasa bardzo rzadka, która charakteryzuje się bardzo krótkimi kończynami, szczególnie tylnymi oraz krótkim ogonem, stąd w jego nazwie człon bobtail. 

Dorosły osobnik jest wielkości przeciętnego kota w wieku trzech miesięcy. Te małe koty mają dużą głowę z dużymi i okrągłymi oczami, co w kompozycji z niewielkich rozmiarów ciałem nadaje im wyjątkowo słodki wygląd. Do tego są łagodne, przyjacielskie, spokojne i lubią przebywać u boku człowieka.

Munchkin

Munchkin to kot, który w wyniku spontanicznej mutacji genetycznej posiada bardzo krótkie kończyny. Nazwa rasy pochodzi z serii książek ze świata Czarnoksiężnika z Oz, w których Munchkini to niewielkich rozmiarów ludzie, o wzroście takim samym jak bohaterka tych powieści - Dorotka.

Munchkin powstał w wyniku spontanicznej mutacji genetycznej. Krótkość ich nóg spowodowana jest przez gen autosomalny dominujący, który powoduje, że długie kości w kończynach nie rozwijają się w wystarczającym stopniu. 

Bardziej niż miniaturowy jest po prostu niski. Jego waga zamyka się w przedziale 2-3 kg u samic i 3-4 kg u samców, wysokość 20-23 cm dla obu płci. Ze względu na krótkie łapy bywa porównywany do jamnika. Ogólnym wyglądem przypomina europejskie koty domowe. 

Munchkin to kot towarzyski, uczuciowy i zarazem wesoły. Jego krótkie nogi nie przeszkadzają mu w wykonywaniu dużych skoków. Poza tym fakt, że jest niski, pomaga mu szybciej przemieszczać się pod różnymi obiektami bez konieczności zatrzymywania się.

Skookum

Skookum to współczesna, eksperymentalna rasa kotów, która powstała ze skrzyżowania Munchkina z LaPermem w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Od pierwszego Skookum wziął krótkie łapy, od drugiego kręconą sierść. Samice ważą od 1,5 do 2,5 kg, a samce od 2,5 do 3 kg. To zatem kot o drobnej budowie i krótkich, tak samo jak u Munchkina łapkach i z sierścią, która upodabnia go do pluszaka. To bardzo przyjacielski, wesoły, typowy domowy kot, który nie potrafiłby funkcjonować jako wolnożyjące zwierzę i ludzka opieka jest mu niezbędna.

Devon Rex

Koty, których wspólnym określeniem jest rex wyróżniają się falistym, kręconym futerkiem. Ich sierść może być zarówno krótka, jak i dłuższa, a włos okrywowy cieńszy lub grubszy, ważne żeby tworzył na futrze charakterystyczne fale, a czasem nawet loczki. Ta cecha powstała na skutek naturalnie występujących mutacji genetycznych.

Devon Rex jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli rexów. Mówi się o nim, że ma charakter psa, jest wyjątkowo oddany swojej rodzinie, przyjazny i towarzyski, a nawet potrafi machać ogonem z radości, co najprawdopodobniej jest cechą właściwą jedynie tej rasie. Jego rozmiary są niewielkie, od 25 do maksymalnie 30 cm wysokości w kłębie; waga waha się od 2 kg do 3,5 kg. Charakterystyczne są jego duże uszy i krótka, delikatna i falująca sierść. Określany jest często jako elf wśród kotów. Być może nie do końca pasuje do niego określenie rasa miniaturowa, ale jego filigranowa sylwetka sprawia wrażenie, że widzimy w nim po prostu małego kotka. 

undefinedundefinedundefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >