maine coon
Źródło: unsplash.com/Sergey Semin

Maine coon inny niż myślisz. 5 faktów, których nie powie ci hodowca

15 Listopada 2020

Maine Coon to jedna z najpopularniejszych ras kota na świecie. Każdy miłośnik mruczków o niej słyszał. Pokutuje jednak wiele mitów na jej temat, często podsycanych przez samych hodowców. Z niektórymi z nich rozprawimy się poniżej.

Maine Coon uchodzi za największego kota domowego, niektórzy twierdzą nawet, że osiągają one rozmiary rysiów. Mają mieć wspaniały charakter, być towarzyskie i przywiązywać się do swoich opiekunów, jednak dobrze znosić godziny spędzone samotnie pod ich nieobecność. Czytając dostępne w internecie opisy i charakterystyki tej rasy łatwo dojść do wniosku, że Maine Coony nie mają żadnych wad. Jak jest naprawdę?

Kotek urodził się z wydłużoną nogą, jakiej jeszcze nikt nie widział. Właściciele od razu go oddaliKotek urodził się z wydłużoną nogą, jakiej jeszcze nikt nie widział. Właściciele od razu go oddaliCzytaj dalej

Maine Coon - kot idealny?

Oczywiście, tak jak nie ma ludzi idealnych, nie ma też rasy kota pozbawionej wad. Maine Coon z pewnością jest jednak bliski osiągnięcia perfekcji. Mimo to, wiele osób zachwalających te mruczki powiela na ich temat pewne mity.

1. Jak duży jest w rzeczywistości? - Zdjęcia z wystaw i opisy zamieszczane w internecie mogą wprowadzić człowieka w błąd. O ile rzeczywiście rozmiar Maine Coona jest dość duży jak na kota, w ustach niektórych zdaje się być wprost ogromny.

Niektórzy twierdzą, że zwierzaki mogą osiągać nawet powyżej 20 kilogramów wagi. Nie jest to jednak prawda. Standardowo ich waga to 5 kg dla samicy, a u samca 7 kg.

2. Nie są w 100 procentach odporne na choroby - Hodowcy często reklamują te koty, twierdząc, że jest to wyjątkowo odporna rasa. Niektórym wydaje się wręcz, że żadne choroby im niestraszne.

W rzeczywistości częściej niż inne mruczki zapadają na choroby kardiologiczne. Średnia długość ich życia to 12,5 roku, bazując na danych ze Szwecji. Często słyszy się też o występowaniu rdzeniowego zaniku mięsni.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Mama powiedziała córkom, że nie dostaną wymarzonego psa. Zapanowała histeria, wtedy ojciec zrobił niezwykłą rzecz
2. Najmłodsza bohaterka programu "Kobieta na krańcu świata". Martyna Wojciechowska zdradza historię niezwykłej dziewczynki
3. 14 owczarków niemieckich otoczyło małą dziewczynkę. Ojciec wszystko nagrał

Fakty i mity o Maine Coonach

3. Nie są "wiecznymi kociakami" - Wiele osób sugeruje, że Maine Coon nigdy tak naprawdę nie dojrzewa, przez całe życie zachowując cechującą młode kotki żywiołowość i chęć do zabawy. O ile z pewnością jest to w wielu wypadkach prawda, nie stanowi jednej z cech tej rasy.

Warto jednak pamiętać, że dorastają one dłużej niż wiele innych ras, dojrzałość płciową osiągają, mając rok, rosną jednak do 3, a w niektórych wypadkach nawet 5 roku życia.

4. Nie znoszą być same - Maine Coon uwielbia towarzystwo człowieka, zabawy z opiekunami i wspólne spędzanie czasu na kanapie. Pod nieobecność właścicieli koty są smutne i znudzone. To nie rasa dla osób dużo pracujących, jak i ceniących u swoich pupili niezależność.

5. Lubią bawić się wodą - Wiele osób sądzi, że wszystkie mruczki nie lubią się moczyć. W wypadku Maine Coonów nie jest to prawda. Chętnie wkładają łapki do naczyń z wodą czy dotykają strugi lecącej z kranu.

To prawdopodobnie cecha, którą otrzymały w spadku od dziko żyjących przodków. Musieli oni oczyszczać kałuże, z których zamierzali się napić z zabrudzeń i liści.

Niewidomy pies po operacji pierwszy raz widzi panią. Niesamowita reakcja wzrusza do łezNiewidomy pies po operacji pierwszy raz widzi panią. Niesamowita reakcja wzrusza do łezCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Monstrualny potwór nagle wyszedł z wody. Ludzie zamarli, mamy nagranie, tylko dla odważnych
  2. Dramat, Martyna Wojciechowska kiedyś poroniła. Opowiedziała o wszystkim, łzy napływają do oczu
  3. W opolskim pies rzucił się na ośmiolatkę. Przewieziono ją helikopterem do szpitala
  4. Dlaczego kot śpi na człowieku? Ma swoje bardzo ważne powody
  5. Otrzymała wymarzony prezent od dzieci. Kiedy starsza pani zmarła, jej syn wyznał poruszającą prawdę
  6. Dwa jamniki wkradły się do zagrody lwa. Dziki kot zareagował natychmiast
  7. Uwaga, Standander Bank ostrzega przed oszustami. Z kont klientów znikają pieniądze, ważny komunikat

źródła: kochamyzwierzaki.pl

Następny artykuł