Swiatzwierzat.pl
Lotopałanka karłowata w dłoni

Anna Smolińska

Nietypowe zwierzęta z Australii są coraz częściej hodowane w Polsce. Lotopałanki w roli nowych przyjaciół człowieka

3 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Udostępnij:

Lotopałanki karłowate to wyjątkowe ssaki, które ostatnio zyskują na popularności na całym świecie. To małe, urocze i milutkie torbacze, które cechuje wyjątkowa zdolność do latania. Któż nie chciałby mieć takiego zwierzaka? Zanim jedna

Lotopałanki karłowate to nietypowe czworonogi pochodzące z Australii. Ostatnimi czasy zyskują sobie coraz większą popularność jako zwierzęta towarzyszące, w tym także i w Polsce. Te wyjątkowe stworzenia nie bez powodu zaskarbiły sobie sympatię ludzi. Co sprawiło, że stały się tak lubiane? Co obecnie wiemy na temat pielęgnacji i hodowli lotopałanek? W rozmowie z Ewą Nalepą na wszystkie te pytania odpowiedziała Anna Smolińska, specjalistką od hodowli i utrzymania lotopałanek.

Lotopałanka karłowata jako zwierzę towarzyszące

Ewa Nalepa, redaktor swiatzwierzat.pl: Lotopałanka to bardzo egzotycznie brzmiąca nazwa. Co to za zwierzęta i czym się charakteryzują?Anna Smolińska, specjalistka od hodowli i utrzymania lotopałanek: Lotopałanka karłowata to mały ssak należący do nadrzędu torbaczy. Waży od 80 do 120 g. Można więc powiedzieć, że jest trochę większa od chomika. Ma puszysty i chwytny ogon oraz błonę lotną między łapkami, dzięki której potrafi szybować na odległość nawet 70 m. To niezwykły rekord wśród ssaków! Ten torbacz w naturze występuje w Australii, Papui-Nowej Gwinei oraz na pobliskich wyspach.

Z tego co mi wiadomo, lotopałanki zaczęto hodować stosunkowo niedawno. Skąd wzięło się nagłe, tak duże zainteresowanie tym ssakiem?- Myślę, że jego popularność bierze się przez wyjątkowy wygląd oraz przynależność gatunkową. W końcu, kto nie chciałby mieć małego szybującego "kangura" w domu? Lotopałanki mają między innymi piękne, przenikliwe duże oczy i bardzo milutką sierść, ponadto istnieje wśród nich wiele odmian barwnych. Te cechy mogą czynić je "uroczymi" w oczach wszystkich ludzi. Poza tym bardzo duży wkład mają tutaj internauci wstawiający filmiki pokazujące lotopałanki w locie czy słodkie i urocze zdjęcia tych małych ssaków.

Jak obecnie wygląda sytuacja hodowli lotopałanek w naszym kraju?- W Polsce popularność lotopałanek jest coraz większa dzięki mediom społecznościowym typu Facebook czy TikTok. Niestety, prawidłowo prowadzone oraz zarejestrowane hodowle można policzyć na palcach jednej ręki. Tacy „porządni” hodowcy wydają metryczki, zaświadczenia o pochodzeniu, książeczkę zdrowia z pierwszym badaniem czy certyfikaty pochodzenia. W przeciwieństwie do nich wiele osób prywatnych lub pseudohodowców sprzedaje te zwierzęta, nie zważając na ich zdrowie czy wiek. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak ważną rolę pełni odpowiedni pokarm czy wielkość klatki dla lotopałanek przy ich hobbystycznym utrzymaniu. Poza tym często zdarza się, że czworonogi są krzyżowane w bliskim pokrewieństwie (jeśli nie dba się o rodowody i metryki), co z kolei może prowadzić do poważnych chorób i deformacji u ich potomstwa.

To brzmi strasznie! Zmieniają jednak nieco temat… załóżmy, że ktoś chce kupić lotopałankę od porządnego hodowcy. O czym powinien wiedzieć kupujący? Jak wygląda utrzymanie lotopałanek?- Lotopałanki należy utrzymywać przynajmniej w parach, gdyż są to zwierzęta stadne. Zwierzęta utrzymuje się w klatkach lub wolierach, których minimalna wielkość to 50x80x100 cm. Należy pamiętać, że im wyższa klatka, tym lepiej czuje się lotopałanka. Bardzo ważne jest, aby klatka nie była ocynkowana. Do jej wystroju można używać domków polarowych, sztucznej roślinności, tuby korkowej, gałęzi drzew (tylko z listy bezpiecznych roślin dla lotopałanek), łupiny kokosa i wiele innych. Nie należy zapominać również o miseczkach oraz poidełku. Za podłoże może robić prześcieradło, polar lub granulat z drzew liściastych, traw czy pigwy. Klatka nie powinna stać w przeciągu lub koło grzejnika, zalecana temperatura to 22-30 (optymalnie 25) stopnie Celsjusza bez dużej wilgotności.

Istotnym wystrojem klatki jest kołowrotek, który musi mieć minimum 30 cm średnicy. Nie może to być jednak zwykły kołowrotek jak dla chomika! Nie może posiadać poprzecznych prętów w środku oraz na zewnątrz. Wynika to z tego, że lotopałanki skaczą w kołowrotku, a nie biegają. Brak prętów sprawi, że zwierzę nie wkręci w nie ogona, błony lotnej czy nie dojdzie do dekapitacji głowy.

A czym je karmić?- Lotopałanki są wszystkożerne, więc podaje im się owoce, warzywa czy kwiaty, które są na liście roślin jadalnych dla tego gatunku. Podaje się im także żywe czy zasuszone owady, jajka, ugotowane bez soli i przypraw mięso drobiowe, miód, pyłek pszczeli oraz specjalne mieszanki uzupełniające przeznaczone dla tego gatunku. W diecie lotopałanek bardzo ważny jest wapń i fosfor podane w odpowiednich proporcjach (2:1). Przy zbyt małej ilości tych pierwiastków dochodzi do poważnych chorób układu kostnego, a czasem nawet śmierci zwierzęcia.

Czy lotopałanki można utrzymać w domu razem z innymi zwierzętami, np. psami i kotami?- Tak, można, ale należy nie dopuszczać do fizycznego kontaktu ze względu na możliwość przeniesienia się pasożytów. Poza tym może się zdarzyć, że lotopałanka zostanie potencjalną ofiarą domowych drapieżników, lepiej więc mieć te zwierzaki na oku.

Ile kosztują lotopałanki?- W Polsce za jedną lotopałankę ceny wahają się od 700 (umaszczenie standard grey) do 3500zł, a czasem nawet i więcej w zależności od odmiany barwnej, płci (samice są z reguły droższe) oraz czy zwierzę było kastrowane. Dla porównania, w zależności od tych samych czynników w Stanach Zjednoczonych ceny wahają się od 150 $ (za odmianę standard grey) do 3000 $ za jedną lotopałankę.

A jakie są koszty ich utrzymania?- Bardzo ogólnie zarysowany koszt miesięcznego utrzymania lotopałanki karłowatej (bez wizyty u weterynarza) może wynosić około 100 zł. Jednak odwiedziny w klinice są koniecznością, a jednorazowa wizyta weterynaryjna u specjalisty od zwierząt egzotycznych specjalizującego się w lotopałankach karłowatych w Warszawie kosztuje około 120 zł za osobnika. Trzeba też mieć na względzie doliczenie do tego różnego rodzaju zabiegów, np. RTG kośćca, badanie krwi oraz kału i moczu.

O czym warto pamiętać, zanim kupi się takiego zwierzaka? Czy to dobrym towarzyszem dla każdego?- Lotopałanki nie nadają się dla osób, którym przeszkadza ich specyficzna woń (porównywana do spalonej waty cukrowej, kawy lub piżma), dlatego przed kupnem należy udać się do hodowli, żeby sprawdzić, jaki to rodzaj zapachu. Problem może stanowić również późna pora ich aktywności oraz wiążący się z tym hałas i dźwięki wydawane przez te torbacze (które nie przypominają dźwięków „typowych” zwierząt domowych). Nie każda osoba będzie w stanie spać w jednym pokoju z tymi zwierzętami, jak również poświęcić im odpowiednią ilość czasu kiedy przypada ich aktywność. Bardzo istotne jest, by zapewnić im codzienny wybieg poza klatką w godzinach ich aktywności. Lotopałanki będą więc dobrymi zwierzętami dla "nocnych marków".

Inny problem może stanowić kupno klatki odpowiedniej wielkości oraz umiejscowienie jej w mieszkaniu, a także bardzo duży koszt początkowy kupna sprzętu, zwierząt, jedzenia oraz wyposażenia. Koszt ten może swobodnie sięgnąć ponad 2000 zł, poza tym należy pamiętać, że cena lotopałanki za sztukę może być bardzo różna w zależności od odmiany barwnej, płci oraz posiadaniem praw do rozrodu. Warto też mieć na uwadze, że to są zwierzęta stadne, więc trzeba kupić minimum 2 osobniki.

Zobacz zdjęcie:

fot. Anna Smolińska

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Schorowane krowy brodziły we własnych odchodach. Potrzebna była pomoc

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Cuda jednak się zdarzają. Myśliwy zlitował się nad dzikiem, dał mu na imię Halinka

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Świnka miała tylko 3 dni, gdy straciła mamę. Teraz kocha swoją opiekunkę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Niepozorne żyjątka mogą zakażać chorobami groźnymi dla ludzi i zwierząt. Jak się przed nimi bronić?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Straciłam okulary, ale zyskałam świetną opowieść". Orangutan został królem Internetu

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Niezwykła interwencja policji, pomocy potrzebowało ranne zwierzę. Zdjęcia z akcji mówią wszystko

Czytaj więcej >