lizanie ran
Źródło: unsplash/ Tamas Pap

Psia ślina złotym środkiem na rany człowieka? Prawda i mity o lizaniu ran przez zwierzaki

10 Listopada 2020

Lizanie ran przez zwierzęta wciąż uznawane jest za "złoty środek" w tej nierównej walce. Wielu właścicieli pozwala zwierzakom wylizywać się, kiedy coś ich boli, nawet kiedy mają otwarte rany! Czy psia ślina faktycznie leczy ludzi?

Czy pies może lizać rany człowieka? Z pewnością zetknęliście się z tym stwierdzeniem i z zachowaniem właścicieli, którzy uważają, że zwierzaki mają magiczne mocne i potrafią zdziałać cuda. Niestety prawda na ten temat jest bardzo bolesna i może zaskoczyć wielu właścicieli. Lepiej nie pozwalać zwierzakowi się lizać. Może to przynieść więcej szkód niż pożytku!

Schronisko pokazało psy na moment przed eutanazją. Panika i strach w oczach, internauci od razu zareagowaliSchronisko pokazało psy na moment przed eutanazją. Panika i strach w oczach, internauci od razu zareagowaliCzytaj dalej

Lizanie ran przez psy

Skąd wziął się mit o leczniczej ślicznie zwierząt? Okazuje się, że zwierzęta do leczenia ludzi wykorzystywano już tysiące lat temu, mianowicie Grecy w świątyni Eskulapa trenowali psy do tego, aby lizały chorych! Święty Roch, który żył w latach 1295-1327 miał być również ocalony przez psią ślinę! Kiedy panowała dżuma, pies lizał jego rany i przynosił mu chleb! Robił wszystko, aby ten wyzdrowiał.

Z kolei Szkoci jeszcze w XIX wieku wierzyli w magiczne mocne psiej śliny. Zamiast lekarstwa woleli dać ranę psu, aby ten ją polizał, wtedy z pewnością szybciej się zagoi.

DZISIAJ GRZEJE:1. Właściciel oddał psa po 9 latach. Nagle zjawił się ktoś w schronisku, na kogo pies nawet nie wiedział, że może liczyć
2. Cała prawda o mamie Zenka Martyniuka. Ma 71 lat, a tak się zachowuje
3. Języki szczeniaków zmieniły kolor na różowy. Nagle było wiadomo, że doszło do zbrodni

Choć lata minęły, a medycyna nie pozostawia żadnych złudzeń, to wciąż wiele osób wierzy w leczenie śliną. Jak wiemy zwierzaki lubią lizać, jednak nie powinniśmy tego nadużywać! Psy liżą nas po twarzy, kiedy czują jakiś smakołyk, aby nas pocieszyć, poznać nasze emocje, czy powiedzieć, że nas kochają. Jednak psy nie są żadnymi medykami i nie leczą swoją śliną. Nie powinno się na to pozwalać!

Psia ślina może zaszkodzić człowiekowi. Odnotowano liczne przypadki, kiedy wywoływała niebezpieczne infekcje, zwłaszcza u osób z chorobami immunosupresyjnymi albo cukrzycą. Psia ślina zawiera białka, które pomagają oczyścić, a nawet leczyć ich rany, jednak mikroorganizmy w niej zawarte niekoniecznie są dobre dla ludzi. Niektóre bakterie przeniesione na człowieka mogą powodować różne choroby.

Psia ślina ma właściwości gojące, jednak są one skuteczne wyłącznie, kiedy zwierzak sam siebie liże. Nie powinniśmy psom pozwalać jednak na ciągłe lizanie swoich ran. Psy nie znają słowa umiar i mogą sobie zaszkodzić, a nie pomóc. Jeśli chcemy, aby pies polizał ludzką ranę, już lepiej zrobić to samemu i się polizać. Ludzka ślina również posiada właściwości gojące, jednak finalnie i tak prawdopodobnie będzie trzeba skontaktować się z lekarzem.

Psia ślina może zaszkodzić człowiekowi, a nie pomóc. Lepiej nie ryzykować życiem i nie pozwalać psom na wylizywanie ludzkich ran.

Następny artykuł