Litera m
Źródło: unsplash/Tiaan Nell

Dlaczego sierść na czole kota układa się w literę "M"? Rozwiązanie legendarnej zagadki może Cię zaskoczyć

13 Listopada 2020

Litera "M" na kocim czole to jedna z odwiecznych zagadek, która nurtuje miłośników mruczków. Choć koty różnią się pod względem umaszczenia czy długości włosia, wszystkie pręgowane zwierzaki mają wspólny mianownik w postaci tajemniczego znaku na główce. Jeśli jesteś ciekawy, co może oznaczać, sprawdź sam!

Skąd wzięła się tajemnicza litera "M" na kocim czole? Czy to aby fascynujący fenomen matki natury, a może specjalne wyróżnienie dla wszystkich pręgowanych zwierzaków? Eksperci do spraw mruczących futrzaków postanowili podzielić się sekretem stojącym za mistycznym znakiem. Zapewniamy, że przedstawione teorie dają wiele do myślenia!

Uczniowie dowiedzieli się, że kot nauczycielki odszedł. Kobieta nie spodziewała się, że zrobią jej najwspanialszą niespodziankęUczniowie dowiedzieli się, że kot nauczycielki odszedł. Kobieta nie spodziewała się, że zrobią jej najwspanialszą niespodziankęCzytaj dalej

Skąd się wzięła litera "M" na kocim czole?

Wielbiciele kociaków mają niekiedy swoiste preferencje w doborze podopiecznych. Jedni wzdychają do mruczków o jednolitym kolorze, inni oddają serce tym szylkretowym. Koty pręgowane, nazywane również bury lub tabby, również zachwycają ogromne grono miłośników zwierzaków. Wśród kotów pręgowanych najczęstszym umaszczeniem jest odcień brunatny, choć kocie maści bywają o wiele bardziej zróżnicowane. Klasyfikuje się koty na cztery kategorie: wzór tygrysi, klasyczny, cętkowany i ticked.

Cechą wspólną dla wszystkich kotów pręgowanych jest charakterystyczny wzorek na czole. Właśnie w tym miejscu futerko zwierzaków układa się w literę "M". Choć jest to powszechny widok wśród tego gatunku, niektórzy właściciele mruczków mogą się zastanawiać, skąd wzięło się takie umaszczenie u ich zwierzaków.

Wzorek w kształcie litery "M" to znak, którego nie da się podrobić. Ma go każdy bury kot, choć w zależności od umaszczenia może przyjmować różne natężenie. Niekiedy jest to wyraźny znak między oczami, innym razem słabo widoczne odbarwienie na futerku. Co sprawia, że czoło każdego pręgowanego kota zdobi ten znak?

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy zwierzęta potrafią przewidzieć śmierć? Wstrząsające nagranie z hodowli świń nie pozostawia złudzeń, aż chce się płakać
2. Od stycznia nowa opłata dla 38 milionów Polaków. Nadchodzi fala niezadowolenia
3. Dlaczego kot ziewa na twój widok? Chce ci w ten sposób przekazać ważną wiadomość

W celu rozwiązania tej zagadki eksperci wzięli pod lupę kocie geny. Analiza wykazała, że tzw. tabby są blisko spokrewnione z kotami nubijskimi. Są one przodkami kota domowego, które dzisiaj określane są jako podgatunek żbika europejskiego. Porównując oba te gatunki, można zauważyć duże podobieństwo pod względem umaszczenia.

Oprócz litery M na kocim czole u tabby charakterystyczne są także obramówki oczu i uszu. Są one jaśniejsze w porównaniu z resztą sierści na ich ciele. Za występowanie tej charakterystycznej cechy odpowiedzialny jest gen zwany tabby! Jednak aby kot posiadał pełne i wyraźne umaszczenie tego typu, współdziałać muszą co najmniej trzy różne geny. W zależności od tego, który z nich będzie dominujący, tego rodzaju umaszczenie tabby przyjmie kot.

Legendy wokół tajemniczego wzoru

Znaczenie znaku w kształcie "M" na czole kota jest niekiedy tłumaczone za pomocą legend i przesądów. Jedna z nich głosi, że tabby zawdzięczają ten znak błogosławieństwu proroka islamu - Mahometa. Według legendy miał on naznaczyć tak swoją kotkę o imieniu Muezzina w ramach podziękowania za ostrzeżenie go przed niebezpiecznym drapieżnikiem. Pewnego dnia Mahomet szykował się do odprawiania modłów w świątyni, lecz gdy sięgnął po swoją szatę, spostrzegł, że leży na niej przepiękny, pręgowany kotek. Islamski prorok, nie chcąc przerywać jej drzemki, postanowił ponoć odciąć rękaw szaty, na którym drzemała i w tym nie do końca wyjściowym stroju odprawić nabożeństwo.

Istnieje też kilka teorii mówiących o tym, że magiczny symbol na czole kotów jest tak naprawdę pamiątką po zawarciu paktu z czarownicami. Kto wie, być może jest w tym ziarno prawdy?

W jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji? Wyjaśniamy, kiedy odebrać pieska z hodowliW jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji? Wyjaśniamy, kiedy odebrać pieska z hodowliCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta spojrzała na test ciążowy i była pewna. Winny jest jej kot
  2. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  3. Przyjacielski corgi zatrzymuje się, by przytulić każdego psa, którego spotka. Zdjęcia absolutnie rozczulają
  4. Nagrano, jak kobieta wrzuca szczeniaka do jeziora. Jej tłumaczenie sprawia, że ręce opadają
  5. Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niewielu wie, jaka jest ich prawdziwa funkcja, oto rozwiązanie zagadki
  6. Rządowy program okazał się wielkim hitem. Mnóstwo Polaków otrzyma nawet 5 tys. złotych
  7. Nieprawdopodobnie skuteczne, oszałamiające sposoby na suszenie grzybów

źródło: koty.pl

Następny artykuł