lew w zoo
Źródło: pixabay.com/NicholasDeloitteMedia

Chcą uśpić 14-letniego lwa. Powód bardzo przykry, łzy ciekną z oczu

30 Października 2020

Lew przebywa obecnie w zoo w Norymberdze. Subali jest już wiekowym zwierzęciem, ma 14 lat. Nie jest jednak chory ani niedołężny. Z tego względu przed władzami ogrodu stoi dylemat etyczny. Zdaniem biologa, uśpienie go może być smutną koniecznością.

Lwy są jednym z najmocniej zagrożonych wyginięciem gatunków na świecie. Kiedyś padały ofiarą kłusowników. Ich skóry były bardzo cennymi trofeami. Obecnie większość z nich znajduje się w rezerwatach, jednak wciąż mierzą się z kolejnym poważniejszym zagrożeniem - kurczącym się środowiskiem naturalnym. Zwierzęta pozostające pod opieką ogrodów zoologicznych nie mają jedynie dostarczać zwiedzającym je ludziom rozrywki. Władze placówek robią co w ich mocy, by zapewnić gatunkowi przetrwanie. Jak się okazuje, walka ta wymaga ofiar i poświęceń.

Rowerzystka w ostatniej chwili zobaczyła kocięta na drodze. Ratownicy z Tarnowa łapali je kilka godzinRowerzystka w ostatniej chwili zobaczyła kocięta na drodze. Ratownicy z Tarnowa łapali je kilka godzinCzytaj dalej

Lew ma zostać uśpiony

Lew Subali ma prawdopodobnie zostać uśpiony. Wszystko przez to, że nie doczekał się potomstwa. Pracownicy i władze zoo sądzą, że zwierzę jest bezpłodne, a co za tym idzie nie chcą trzymać go w ogrodzie zoologicznym. Władze zoo w Norymberdze twierdzą, że nie stać ich na utrzymywanie starego zwierzęcia, który nie może mieć młodych. Lew ma zajmować miejsce innemu zwierzęciu tego samego gatunku, który mógłby przyczynić się do powiększenia stada.

Od 2018 roku zwierzę mieszka w zoo w Norymberdze. Towarzyszy mu lwica Aarana, która jest dużo młodsza i "cenna genetycznie". Lew nie został jeszcze zbadany, ale władze przyjmują, że to własnie Subali jest bezpłodny i odpowiada za brak małych lwiątek.

- Pytanie brzmi: co mamy zrobić, gdy zwierzę nie może się rozmnażać? Ponieważ przestrzeń jest ograniczona, mamy dylemat, gdy zwierzę jest bezpłodne. Prawdą jest, że lwa można umieścić w innym zoo. Wątpliwe jest jednak, czy w jakimś zoo jest miejsce dla starego i bezpłodnego lwa - twierdzi Dag Encke cytowany przez dziennik Bild.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Na zdjęciu chowa się kot. Znalezienie go jest prawie niemożliwe, dasz radę?
2. Ależ afera, wystarczył jeden komentarz. Manowska może się pożegnać z programem "Rolnik szuka żony"?
3.Dlaczego kot uwielbia siedzieć na laptopie? Powód może Cię zaskoczyć

Lew mieszkał już w wielu zoo. Na świat przyszedł w Edynburgu. W 2008 roku trafił do Polski. Miał stworzyć parę z Tycią, lwicą zamieszkującą wtedy w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Nie mieli jednak potomstwa, więc przeniesiono go do kolejnej placówki. Trafił więc do Hiszpanii, jednak tam także nie było miejsca dla kota. W końcu w 2011 roku trafił do Norymbergi. Słowa niemieckiego ekologa, o tym, że żadne zoo go teraz nie przyjmie, wydają się więc być prawdą.

O dalszych losach Subali zadecyduje specjalnie powołana do tego celu komisja złożona z weterynarzy, biologów i ekologów. Lew przede wszystkim ma zostać zbadany. Należy potwierdzić, czy zwierzę faktycznie jest bezpłodne. Ich decyzja musi być jednogłośna, jednak istnieje duża szansa, że zdecydują się uśpić bezpłodnego lwa. Cytowany przez Bild badacz podkreśla, że walka o przetrwanie gatunku nie pozostawia miejsca na kompromisy, a uśpienie zwierzęcia może być smutną koniecznością.

Pseudowłaściciel pogrzebał psa żywcem. Zwierzę nie dało za wygranąPseudowłaściciel pogrzebał psa żywcem. Zwierzę nie dało za wygranąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek niemiecki zaatakowany przez właścicieli. Nie spodziewali się, że zapukają do ich drzwi
  2. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił swoje decyzje. Pilna wiadomość do wszystkich Polaków
  3. Piesek wyglądem przypomina pluszowego misia. Aż chce się go przytulić
  4. Kobieta uratowała umierającego psa. Nagle on jednym gestem przekazał jej smutną wiadomość.
  5. Ogromny pies berneński co noc zakrada się do pokoiku dziecka. Rodzice pokazali nagranie
  6. Tysiące Polaków nie zadbają w tym roku o groby bliskich. Na szczęście jest wyjście z trudnej sytuacji
  7. Babcia kroiła cebulę i zalewała jednym składnikiem. Przeziębienie znikało jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki

źródło polsatnews.pl

Następny artykuł