Łajka w pojeździe
Źródło: EAST NEWS/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Kiedyś jej misję śledził cały świat. Dziś mało kto pamięta o Łajce

4 Listopada 2020

Łajka była pierwszym zwierzęciem, które znalazło się w kosmosie. Umieszczenie psa na orbicie stanowiło ogromny sukces radzieckich naukowców, który nadał tempa wyścigowi o podbój kosmosu. Mało kto zna jednak smutną stronę tej historii.

Łajka wyleciała w kosmos 3 listopada 1957. Była dwuletnim, bezpańskim zwierzakiem odłowionym z ulic Moskwy. Naukowcy wybrali ją, wraz z 9 innymi psami do testów, które miały wyłonić najlepszego kandydata do podróży na orbitę okołoziemską. Kundelek ważył około 6 kilogramów, idealnie więc pasował do ciasnej kapsuły pojazdu, który miał wynieść ją w kosmos. Nikt nie przewidywał jednak powrotu psa z tej misji.

Chroniony prawem wombat został postrzelony 26 razy. Walczy o życieChroniony prawem wombat został postrzelony 26 razy. Walczy o życieCzytaj dalej

Łajka była pierwszym zwierzakiem na orbicie Ziemi

Wysłanie na orbitę psa miało stanowić ostatni krok przed podróżą człowieka w kosmos. Misja ta miała dostarczyć naukowcom ważnych danych na temat tego jak zachowuje się organizm żywego stworzenia w warunkach nieważkości oraz przy związanych ze startem przeciążeniach. Miała także charakter propagandowy. Radzieccy badacze nie chcieli dopuścić do tego, by Amerykanie jako pierwsi dokonali tego przełomu.

Założenia programu były dość proste. Satelita Sputnik 2 miał wynieść Łajkę na orbitę. Z umieszczonych w kapsule czujników dane przesyłane były wprost do centrum monitorowania lotu. Przygotowanie psa do takiej podróży stanowiło jednak pewne wyzwanie.

Zwierzęta były szkolone, by potrafiły poradzić sobie w kokpicie rakiety. Do tego zadania wybrano 10 czworonogów o jasnej sierści. Psy miały dobrze prezentować się na zdjęciach. Łajka nie była pierwszym wyborem naukowców. W kosmos polecieć miała inna suczka, jednak tuż przed rozpoczęciem przygotowań do lotu oszczeniła się. Ten zaszczyt przypadł więc psu, który przeszedł do historii.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Owczarek ruszył na poszukiwania 88-latki. Każda minuta bardzo ważna
2. Zostało 6 dni. ARiMR wypłaci dotacje dla kolejnej grupy poszkodowanych
3. Prowadziła e-lekcję, kiedy wszedł wielki bokser. Zaskakujące zachowanie nauczycielki, wszystko jest na wideo

Przykrym aspektem tej historii jest fakt, że nikomu nie zależało na powrocie zwierzaka na ziemię. Co prawda kokpit przystosowano do tego, by pies mógł w nim przeżyć nawet kilka tygodni, jednak ściągnięcie go z powrotem na powierzchnię planety wiązało się z ogromnymi kosztami i nie było kluczowe dla powodzenia misji. Łajka przeżyła na orbicie około 7 godzin, wykonując w tym czasie 4 obroty wokół błękitnej planety. Po tym czasie zmarła w wyniku stresu i panujących w satelicie warunków. Data wylotu Łajki w kosmos stanowi jednocześnie rocznicę jej śmierci.

Dramat, kierowca celowo rozjechał kotkę? Dramat, kierowca celowo rozjechał kotkę? "Odebrałeś małym kociakom matkę. Poczułeś się wielki?"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niania znęcała się nad dzieckiem. Wtedy w obronie malucha stanął pies
  2. Będą nowe ograniczenia i zakazy. Mamy potwierdzenie z Kancelarii Premiera
  3. Afera futrzana w Wielkopolsce. Setki martwych lisów na nielegalnej fermie. Widok, który zastali wolontariusze, przechodzi ludzkie pojęcie
  4. Horror w supermarkecie. Zwierzęta obwinęli folią, wystawili na sprzedaż, wyglądały jakby umierały w cierpieniach
  5. Premier ogłosił nowe restrykcje. Galerie handlowe zamknięte, a co ze sklepami zoologicznymi?
  6. Premier podał datę ważnego wydarzenia. Ruszyła kolejna edycja wsparcia finansowego dla miliona Polaków
  7. Jajka w zupełnie innym wydaniu, czyli po szkocku. Zaskakujące połączenie smaków, banalne w przygotowaniu

źródło: wikipedia

Następny artykuł