Pies wyleguje się w łóżku
Źródło: Unsplash/Josh Hild

Koniec kwarantanny? Wiemy, jak przygotować na niego pupila

19 Maja 2020

Kwarantanna to niewątpliwe bardzo trudny czas dla wszystkich. Jednak są istoty, które na niej bardzo skorzystały. Jak sobie poradzą ze znoszeniem obostrzeń?

Kwarantanna związana z epidemia koronawirusa to sytuacja, której wynikiem są bardzo złożone i trudne konsekwencje. Wpłynęła nie tylko na funkcjonowanie całego społeczeństwa, ale również na zwierzęta. Czworonożni domownicy też doświadczyli bardzo gwałtownych zmian. Jak poradzą sobie z powrotem do poprzedniego stanu rzeczy?

Jak oswoić zwierzęta z "powrotem do normalności"?

Od dwóch miesięcy większość zwierząt domowych doświadcza czegoś cudownego - ich właściciele spędzają z nimi całe dnie! Poświęcają im o wiele więcej czasu i uwagi, niż wtedy, kiedy chodzili do pracy i mogli wykonywać inne aktywności poza domem. Dla czworonogów zmiana naszych przyzwyczajeń i codzienności okazała się być ogromnym szczęściem. Zwierzaki w końcu mogły się nacieszyć kontaktem ze swoimi opiekunami, zabawami i pieszczotami. Jednak kolejne państwa, w tym Polska, stopniowo znoszą obostrzenia związane z kwarantanną. Co to oznacza dla naszych czworonożnych przyjaciół?

Trzeba podkreślić, że reakcja pupila na Wasz powrót do poprzedniego życia to kwestia bardzo indywidualna i zależy od charakteru danego zwierzaka. Jednak behawioryści podpowiadają, jakich zachowań można się spodziewać oraz proponują różne rozwiązania. Dla kotów nasza stała obecność w domu mogła być nieco przytłaczająca - mruczki potrzebują oddechu i swojej własnej przestrzeni. Lubią od czasu do czasu pobyć same. Dlatego stałe przebywanie z nimi oraz interakcje od rana do wieczora mogą być dla nich bardzo przytłaczające. Koniec kwarantanny może dla nich oznaczać... oddech. Oczywiście nie chodzi o to, że koty nie chcą z Wami spędzać czasu. Potrzebują po prostu trochę więcej niezależności niż psy.

Z rozszczekanymi czworonogami może być nieco trudniej. Psy są bowiem bardzo socjalnymi stworzeniami. Wasza stała obecność w domu sprawiała im wiele radości - w końcu stado było w komplecie. Na Wasz powrót do pracy i spędzania czasu poza domem mogą zareagować dużym lękiem. Jak się może objawiać? Zmniejszonym apetytem oraz łaknieniem, niszczeniem różnych przedmiotów oraz skowytaniem.

Co należy zrobić, żeby pomóc naszym milusińskim przetrwać powrót do poprzedniego życia? Mamy kilka porad. Przede wszystkim wydłużaj Twojemu zwierzakowi czas spędzony samotnie - stopniowo przyzwyczajaj swojego pupila, że coraz częściej i na dłużej nie ma Cię w domu. Dobrym rozwiązaniem jest też skracanie spacerów oraz zmniejszanie ich liczby - choć oczywiście 3 spacery dziennie z psiakiem to minimum.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ogrody zoologiczne ponownie otwierają bramy. Kiedy pójdziemy do ZOO w Poznaniu, Łodzi czy Krakowie? 2.Kot zachowuje się, jakby wychował się z królikami. Skacze jak one

Oswojenie zwierząt domowych z kolejnymi zmianami, które czekają zarówno nas, jak i ich jest kluczowe, żeby nasi milusińscy czuli się dobrze i spokojnie. W tych trudnych czasach pełnych zawirowań, nie zapominajmy zatroszczyć się także o zdrowie psychiczne zwierzaków.

Czekamy na Wasze informacje

swiatzwierzat.pl - portal z informacjami o zwierzętach, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt, potrzebujesz pomocy w sprawie psa, kota, innego pupila lub masz ciekawy temat - pisz na redakcja@swiatzwierzat.pl. Obserwuj nas też na Facebooku i Instagramie!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Jak przygotować milusińskich na nasz powrót do poprzedniego życia?Jak przygotować milusińskich na nasz powrót do poprzedniego życia?
Unsplash/d e m o n

Większość zwierzaków korzysta z tego, że pozostajemy w domach.Większość zwierzaków korzysta z tego, że pozostajemy w domach.
Unsplash/Drew Coffman

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna sadził kwiaty w ogrodzie. Podszedł do niego pies i nagle zrobił niebywałą rzecz. Nagranie rozkłada na łopatki
  2. Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Zgadzasz się?
  3. Husky przemówił ludzkim głosem. Wyznał właścicielowi, że go kocha
  4. Meghan i Harry świętują 2. rocznicę ślubu. Nie każdy wie, że para kocha zwierzęta
  5. Nagła śmierć młodej żyrafy z Zamościa. Nie dożyła dzisiejszego otwarcia zoo
  6. Ktoś porzucił szczeniaki przy torach kolejowych. Bezbronne zwierzęta czekały na śmierć

Źródło: rtbf.be

Następny artykuł