niebieskie jaja
Źródło: pixabay/StockSnap

Weszli do kurnika i zdębieli. Kury zaczęły znosić niebieskie i zielone jajka

16 Września 2020

Kury zaczęły znosić jaja w różnych kolorach. Czasem udało im się znieść niebieskie, innym razem zielone jajka. Właściciele zwierząt gospodarskich nie do końca wiedzieli, dlaczego tak się dzieje. Od niedawna byli rolnikami, nie spodziewali się komplikacji na tym polu.

W zachowaniu kur nie było nic dziwnego. Ptaki nie budziły żadnych podejrzeń, były też zdrowe, stąd hodowcy nie wiedzieli, w czym jest problem. Nie wszystkie kury znosiły kolorowe jaja, jednak niektóre robiły to nieustannie. Choć początkujący rolnicy z początku martwili się, że kupili "trefny" towar, prawda szybko wyszła na jaw. Okazało się, że mają wielkie szczęście a niebiesko-zielone jaja nie są niczym złym, a wręcz produktem pożądanym!

Hannah i Shane powiedzieli sobie Hannah i Shane powiedzieli sobie "tak". Ich pies skradł całe show na bajkowych zdjęciach z uroczystościCzytaj dalej

Dlaczego kory znoszą niebieskie jaja?

Kury, które znosiły niebieskie i zielone jaja różniły się wyglądem od pozostałych. Ptakom brakowało kręgowych ogonów. Jeden z nich miał "nietypowe wąsy". Okazało się, że hodowcy przypadkiem kupili jedną z odmian Aracuna. Te właśnie kury znoszą kolorowe jaja, które są oczywiście zdrowe i jadalna. W ubiegłym wieku sądzono, że niebieskie i zielone jaja są pozbawione cholesterolu. Ale w 1977 naukowcy z Uniwersytetu w Kansas obalili tę tęze.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wyciekło straszne nagranie z polskiej fermy futrzanej. Łzy same cisną się do oczu
2. Ciągnął ciężko chorego owczarka po asfalcie, zwierzę nie przeżyło. Kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być większe?
Dlaczego kury znoszą niebieskie czy zielone jaja? Jest to produkt uboczny żółci, powstający przy tworzeniu się powłok. Jaja mogą mieć różną barwę od koloru zielonkawego, aż do oliwkowego. Ciekawostką jest to, że skorupki Araucany i jej mieszańców są zielone w całym przekroju, a nie tylko na powierzchni.

Niebieskie jaja z pewnością ucieszą wszystkich, którzy obchodzą święta Wielkanocne. Kolorowych skorupek nie trzeba ponownie barwić. Można od razu po ugotowaniu produktu go zdobić, czy włożyć do koszyczka wielkanocnego.

Kury Aracuna słyną z tego, że szybko aklimatyzują się w nowym środowisku. Są waleczne i lubią przesiadywać na drzewach. Kury nie chorują, dobrze znoszą chłodniejsze temperatury i nie są wymagające. Jak czytamy na stronie ekologia.pl jedynym ich problemem jest fakt, że potrafią doskonale latać, stąd należy ich bardzo pilnować. Niskie płotki nie są dla nich żadną przeszkodą. Konieczna jest siatka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ZUS łączy siły dla polskich dzieci. Mało kto wie co takiego robi instytucja
  2. Szczeniak urodził się z pięcioma łapkami. Jego wygląd odbiera mowę, jest niezwykły
  3. Katarzyna Dowbor spełniła marzenie bohaterki z programu "Nasz nowy dom". Chodziło o psy
  4. Najbardziej niechciany pies w schronisku znalazł bratnią duszę. Ich wspólna historia wzrusza do łez
  5. Wiewiórka nagle "odleciała". Wideo wbija w fotel
  6. TVN potwierdziło. Rząd podjął wreszcie decyzję. Nowe ograniczenia dla Polaków ws. podróżowania

Źródło: ekologia, webniusy

Następny artykuł