Swiatzwierzat.pl
Koty dla alergików: mruczki, które (prawie) nie uczulają

Pixabay.com

Koty dla alergików: mruczki, które (prawie) nie uczulają

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Alergik nie musi godzić się na życie bez kota – bo i co to za życie? Istnieją koty dla alergików, które prawie nie uczulają. Jakie to rasy i w czym tkwi ich sekret? Co powinien robić alergik, by bezpiecznie mieszkać z kotem? Poznaj kot

Koty dla alergików: czy istnieją rasy hipoalergiczne?

Kociarze często ze współczuciem patrzą na osoby uczulone na koty. Ci nieszczęśnicy nie mogą cieszyć się towarzystwem futrzastych, mruczących gwiazd Internetu, które tak uwielbiamy. Szacuje się, że około 10% populacji ludzkiej cierpi na tę straszliwą przypadłość. Od pewnego czasu na rynku kotów rasowych zaczęły pojawiać się jednak i takie rasy, które mają jakoby być bezpieczne dla osób uczulonych na zwykłe koty.

Niektóre rasy kotów, najczęściej te bezwłose, reklamowane są jako hipoalergiczne, czyli nie uczulające. Niestety, stwierdzenie o nieuczulających kotach należy włożyć między marketingowe bajki. Żaden kot nie jest tak naprawdę w pełni hipoalergiczny. To dlatego, że to nie sierść zwierzęcia stanowi alergen, aktywujący u ludzi reakcje alergiczne. Alergenem jest białko Fel d1, znajdujące się w kociej ślinie i łoju, wydzielanym przez skórę. Sierść, codziennie starannie czyszczona przez kota językiem, siłą rzeczy nasiąka jego śliną oraz łojem ochronnym, dlatego stężenie białka Fel d1 jest na kocich włosach szczególnie wysokie. Jednak nawet bezwłose koty liżą się i wydzielają łój, a więc na ich ciałach także znajduje się białko Fel d1. Białko na nagiej skórze kota czasem może wywoływać nawet silniejszą reakcję po bezpośrednim kontakcie z dłonią czy policzkiem człowieka, niż w przypadku kotów normalnie owłosionych.

Koty dla alergików: czy jest nadzieja dla osób uczulonych?

Jednak w górę serca, bo życie alergików nie musi być ponure i boleśnie bezkocie.

Jest prawdą, że brak włosów najczęściej obniża alergiczność kotów. Ich skórę łatwiej jest wymyć, uwalniając od śliny i łoju, a więc i od szkodliwego białka. Brak włosów roznoszonych przez kota po całym mieszkaniu również zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia u opiekuna reakcji alergicznej. Koty bezwłose to więc jedno z wyjść dla osób uczulonych na te zwierzęta, które jednak nie chcą odmawiać sobie przyjemności dzielenia życia z urokliwym mruczkiem.

Są także takie koty, których ślina i łój zawierają mniej nieszczęsnego białka i są przez to bezpieczniejsze – choć nie całkiem bezpieczne – dla alergików. Oto kolejne światełko w tunelu! Są wreszcie i takie koty, które z natury niemal nie linieją, choć więc mają włosy pokryte śliną z alergenem, to przynajmniej ich nie gubią, co zmniejsza ryzyko dla alergików.

Odpowiednio dobrany kot może być towarzyszem osoby uczulonej, zwłaszcza jeśli zachowa ona odpowiednie środki ostrożności. Oto kilka propozycji ras kotów, które z rożnych przyczyn uznawane są przez hodowców i właścicieli za mało uczulające.

Koty dla alergików: sfinks

Sfinks to stosunkowo najbardziej popularny przedstawiciel ras kotów bezwłosych. Jego efektowny wygląd idzie w parze z przyjaznym, figlarnym charakterem. Sfinksy przywiązują się do ludzi, lubią spędzać z nimi czas na zabawie i stanowią wdzięcznych towarzyszy każdej rodziny – także uczulonej na koty.

Ciało kotów sfinksów pokrywa tylko gdzieniegdzie delikatny meszek, poza tym ich skóra jest naga. Brak włosów to brak roznoszonego wszędzie białka Fel d1.

Łój usuwa się ze skóry kota sfinksa w trakcie kąpieli. Pamiętaj, by przyzwyczaić kota od małego do zażywania kąpieli i używać do mycia go tylko specjalnego szamponu dla zwierząt, najlepiej dedykowanego kotom bezwłosym, który nie podrażnia skóry. Po kąpieli dokładnie wysusz skórę kota, możesz też wsmarować w nią specjalny balsam lub odżywkę. Zdrowa skóra kota sfinksa nie łuszczy się, a więc alergeny nie są rozprowadzane po domu na kocim naskórku.

Opiekując się kotem rasy sfinks, pamiętaj, by nie spędzał on zbyt wiele czasu na słońcu, bo jego skóra może się poparzyć, ani na zimnie, bo z powodu braku sierści sfinksy łatwo się przeziębiają.

Koty dla alergików: cornish / devon rex

Te angielskie rasy kotów cechuje delikatne futerko, złożone z podszerstka, ale pozbawione włosa okrywowego. Dzięki temu koty te prawie nie gubią sierści i nie trzeba ich regularnie czesać – wystarczy od czasu do czasu przetrzeć kawałkiem irchy. Te cechy sprawiają, że dość dobrze nadają się na koty dla alergików.

Rasy cornish rex i devon rex mają ponadto sympatyczne usposobienie, garną się do ludzi i lubią się bawić. To czyni z nich odpowiednich towarzyszy np. dla dzieci.

Koty dla alergików: kot syberyjski i balijski

Te dwie rasy to przedstawiciele kotów o gęstym, bujnym futrze. Gdzie tu hipoalergiczność? Otóż ciała kotów syberyjskich i balijskich wytwarzają stosunkowo niewiele białka Fel d1, które stanowi główny alergen, wywołujący reakcje alergiczne u ludzi.

Kot syberyjski i balijski uczulają więc w mniejszym stopniu niż inne koty, choć i one linieją oraz wymagają regularnego szczotkowania. Nie tak bezpieczne jak koty bezwłose, rasa syberyjska i balijska oferują jednak alergikom możliwość posiadania pięknego kota o spektakularnym futerku przy niskim – mimo wszystko – ryzyku wywołania reakcji alergicznej.

Koty dla alergików: kot orientalny krótkowłosy i bengalski

Kot orientalny krótkowłosy łączy w sobie szlachetne piękno dalekowschodnich ras z cechą, która czyni go odpowiednim towarzyszem dla alergików: nie posiada podszerstka i niemal nie linieje. Chociaż więc posiada piękne, gęste, choć krótkie futerko, nie gubi go, co oznacza, że alergeny nie roznoszą się po domu.

Kot bengalski wygląda równie powabnie i również linieje tylko w niewielkim stopniu. W przeciwieństwie jednak do statecznego orientalnego krótkowłosego, kot bengalski to wulkan energii, który kocha ruch i zabawę. Siłą rzeczy może więc wciskać się w przeróżne miejsca w mieszkaniu i pozałatwiać tam nieco włosów. Posiadacze tego kota muszą przykładać dużą wagę do częstego odkurzania mieszkania.

Podobne właściwości posiada jeszcze np. kot jawajski. Inne koty orientalne, np. syjamski, mają podszerstek, choć niezbyt obfity. Do pewnego stopnia mogą nadać się dla osób uczulonych na koty.

Koty dla alergików: kot rosyjski niebieski krótkowłosy

To kolejny kot, który nie gubi zbyt wiele sierści. Ma niepowtarzalny wygląd – charakterystyczne niebieskie umaszczenie.

Odpowiednia dieta i regularne szczotkowanie kota pozwalają zminimalizować roznoszenie przez niego włosów z alergenem po mieszkaniu, co jednak nie zwalnia uczulonego właściciela od dokładnego sprzątania i zachowywania innych środków ostrożności.

Koty dla alergików: kot Ashera

Kot Ashera to chyba jedyna rasa kota objęta patentem, z roczną gwarancją dla każdego osobnika. Ashery to hybrydy kotów domowych, bengalskich i serwali, stworzone w USA specjalnie dla alergików. Inżynierom udało się obniżyć ich alergiczność o 95% – cokolwiek to znaczy.

Jeśli więc jesteś silnie uczulony na koty, Asher to najlepszy wybór dla Ciebie. Naszykuj jednak nerkę na sprzedaż i dorzuć kilka innych parzystych organów, bo kot Ashera może kosztować od 30 tys. do ponad 130 tys. dolarów. Przynajmniej dają roczną gwarancję.

Koty dla alergików: jak bezpiecznie żyć z kotem przy uczuleniu?

Niezależnie od tego, którą rasę kota wybierze osoba uczulona, musi ona zachować kilka środków ostrożności, które zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia u niej reakcji alergicznych.

Przede wszystkim, po każdym kontakcie z kotem należy myć ręce. By nie dokuczały nam alergeny pokrywające kocią sierść, trzeba często odkurzacz mieszkanie, zwłaszcza tapicerki i kocie legowisko, najlepiej przy użyciu specjalnego filtra HEPA. Należy też często wietrzyć pomieszczenia, a także pozbyć się z domu gęstych dywanów i długich zasłon, po których koty lubią hasać i w efekcie pokrywają je drobinami sierści.

Osoby uczulone na koty nigdy nie powinny wpuszczać pupili do swojej sypialni. Warto też nauczyć kota leżenia w konkretnym miejscu, na konkretnym kocu czy poduszce, tak by samemu móc usiąść w ulubionym fotelu czy krańcu kanapy bez ryzyka, że pokryje nas pozostawiona przez pupila sierść. Najlepiej po prostu poczekać, aż kot sam dla wybierze dla siebie poduszkę czy koc, i oddać mu je w wyłączne użytkowanie.

Produkcja łoju obniża się u kotów kastrowanych, jest to zresztą zabieg standardowo przeprowadzany u zwierząt domowych, które nie są przeznaczone do dalszego rozrodu.

Z kotów bezwłosych łój najlepiej zmywać w czasie regularnych kąpieli, do których zwierzaki powinny być przyzwyczajane od małego.

Kuwetę kota powinny czyścić osoby nieuczulone. Jeśli nie ma takiej pod ręką, należy zachować szczególną ostrożność przy czyszczeniu kuwety i robić to w rękawiczkach oraz maseczce – teraz o nie nietrudno.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >