kot dla alergika
Źródło: pixabay.com/Josephchae

Koty dla alergików. 5 najlepszych ras, które nie wywołają uczulenia

6 Listopada 2020

Koty dla alergików cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością. Niestety niektórzy miłośnicy mruczków wybierając pupila, muszą brać pod uwagę nie tylko wielkość, umaszczenie i charakter zwierzaka, ale także to czy ich sierść i ślina uczulają. Poniżej prezentujemy zestawienie 10 najpopularniejszych ras takich futrzaków.

Koty dla alergików to zwierzęta, których sierść i ślina pozbawione są alergenów. Do objawów uczulenia na mruczka należą między innymi swędzące podrażnienia skóry po kontakcie z nim czy trudności z oddychaniem i duszności przy długotrwałym przebywaniu w pomieszczeniu pełnym ich włosia. Ich nasilenie może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak poziom wrażliwości organizmu na alergeny, czy długość sierści zwierzaka.

Jamnik, który wygląda jak ciastko z czekoladą. Jego bajkowy wygląd zapiera dech w piersiachJamnik, który wygląda jak ciastko z czekoladą. Jego bajkowy wygląd zapiera dech w piersiachCzytaj dalej

Koty dla alergików - 5 najpopularniejszych ras

1. Kot Rosyjski niebieski krótkowłosy - Ta rasa należy do najpopularniejszych niealergizujących odmian tych zwierząt. Ceniona jest za przepiękną sierść przybierającą niebieskawo-szare odcienie. Cieszy się także opinią rasy niezwykle towarzyskiej, lubi pieszczoty i fizyczną bliskość z ludźmi, choć dobrze znosi samotność.

By upewnić się, że nie wystąpi na niego reakcja alergiczna, warto zadbać o to, by jadł wysokiej jakości karmę. Raczej nie należy wypuszczać go na zewnątrz, lepiej czuje się w pomieszczeniach niż na świeżym powietrzu. Ceny takiego zwierzaka zazwyczaj oscylują w okolicach 2,5 tysiąca złotych.

2. Devon Rex - Rasa ciesząca się opinią w ogóle nieuczulającej. Ze względu na krótką sierść i rzadkie linienie polecany jest także osobom, które przed posiadaniem zwierzaka powstrzymuje troska o porządek w domu. Jest niezależny i bardzo inteligentny, jednak mocno i szybko przywiązuje się do swoich opiekunów.

Za jego jedyną wadę uznać możemy cenę, decydując się na niego, musimy liczyć się z wydatkiem minimum 3 tysięcy złotych, najdroższe potrafią jednak kosztować nawet więcej niż 6 tysięcy.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kot wrócił do domu brudny. Dziewczynka wsadziła go do pralki i włączyła ją, finał był porażający
2. Tragedia: rolnik zabity przez maszynę. Michał umierał na rękach kuzyna
3. Od soboty kolejne zmiany w obostrzeniach. Zoo wydało ważny komunikat

3. Cornish Rex - Bardzo podobny do swojego kuzyna, którego opisaliśmy powyżej. Uwielbia wspólne zabawy i psoty, z tego względu poleca się go rodzinom z dziećmi. By nie uczulał, warto zadbać o częste kąpiele. Jego skóra stosunkowo szybko się przetłuszcza.

Zakup rasowego Cornisha to wydatek około 2,5 tysiąca złotych.

4. Sfinks - Choć nie ma sierści, może czasem wywoływać reakcję alergiczną. Jego skóra, podobnie jak w wypadku Cornish Rexa pokryta jest warstwą łoju, który może uczulać. Ślina także zawiera niewielkie ilości alergenów. To bardzo przyjacielskie zwierzaki, które oczarują każdego miłośnika kotów.

Podobnie jak w wypadku opisanej wyżej rasy, niezbędne będą częste kąpiele. Jak większość rasowych kotów, sfinks kosztuje niemało. Jego cena to około 3 tysięcy złotych, jednak niektórzy hodowcy mogą policzyć więcej za mioty zwierzaków wystawowych.

5. Kot jawajski - Ten piękny zwierzak o nietypowym wyglądzie nie ma podszerstka - warstwy futerka znajdującej się pod okryciem wierzchnim. Cieniutka warstwa włosia na ciele kota nie powinna uczulać. Mruczki tej rasy za bardzo aktywne, uwielbiają wspólne zabawy i spacery z właścicielem.

Koszt takiego zwierzaka to około 2 tysięcy złotych, jak na kota rasowego nie jest to wygórowana cena.

Doberman ma nietypowe hobby. Na widok jego zdjęć szczęka sama opadaDoberman ma nietypowe hobby. Na widok jego zdjęć szczęka sama opadaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kot z ludzką twarzą. Kobieta pokazała zdjęcie swojego pupila, ludzie są poruszeni
  2. Nowe, drakońskie kary za brak maseczki. Prezydent Andrzej Duda zadecydował
  3. Przygarnęła dzikiego lwa, zdjęcia zwierzęcia i jej córki wywołują dreszcze. "Nie do wiary, jacy byliśmy głupi"
  4. Na 30 metrach kwadratowych mieszkały 164 psy. Szczegóły są porażające
  5. Matka z córką usłyszały piszczenie ze śmietnika. Zajrzały do środka i potwierdziły się najgorsze obawy
  6. Wyprawa na Księżyc niewątpliwie była niebywałym wyczynem. Jedno nagranie sprawia jednak, że trudno powstrzymać śmiech
  7. Najgorszy błąd podczas gotowania ziemniaków. Jego skutki są prawdziwym koszmarem

źródło: fajnyzwierzak.pl

Następny artykuł