kot podskakuje na widok ogórka przerażony
Źródło: YouTube/My Cartoon Show

Położył zielone warzywo przed mruczkiem. Czy koty boją się ogórków?

29 Czerwca 2020

Koty na widok ogórka reagują paniką i odskakują. W Internecie hitem okazały się nagrania, na których właściciele kotów doprowadzają swoich pupili do skrajnych reakcji za pomocą zielonych warzyw. Na platformie YouTube znaleźć możemy dziesiątki filmów i kompilacji ukazujących mruczki wpadające w panikę po odkryciu tego warzywa obok siebie. Dla nas może być to zabawne, ponieważ ogórki są dla nas co najwyżej składnikiem mizerii i nie mamy powodu, by reagować strachem. Dlaczego więc koty panicznie boją się ogórków?

Większość nagrań ukazująca koci strach przed ogórkami polega na tym, że warzywo zostaje umieszczone za plecami pupila, a osoba nagrywająca czeka na reakcję swojego mruczka. Znaleźliśmy na YouTube, na kanale My Cartoon Show kompilację śmiesznych kotów odskakujących na widok ogórka. Z reguły późniejsze zachowanie zwierzęcia wydaje się nam być irracjonalne i wręcz zabawne. Nagrywany kot bowiem po ujrzeniu niegroźnego dla niego warzywa, odskakuje i ucieka. Skąd bierze się to zachowanie?

Brzuch owczarka był ogromny. Właściciele czekali na szczeniaki, prawda zwaliła ich z nógBrzuch owczarka był ogromny. Właściciele czekali na szczeniaki, prawda zwaliła ich z nógCzytaj dalej

Koty panicznie boją się ogórków

Przede wszystkim, położone za pupilem warzywo nie zostało przez niego zaobserwowane przy zapoznawaniu się z otoczeniem, w którym się znajduje. Osoby robiące te filmiki kładą ogórka za zwierzęciem, więc istotny w tej niespodziewanej dla nas reakcji jest element zaskoczenia. Należy pamiętać, że nasze koty to istoty terytorialne i bardzo wrażliwe na bodźce, łatwo też ulegają stresowi. Analizują swoje otoczenie, w którym się znajdują i dopiero po zapoznaniu się z nim czują się w nim spokojnie. Strach przed przedmiotem umiejscowionym za ich plecami bez ich świadomości jest więc zrozumiały.

Ponadto, ogórki kształtem i kolorem mogą instynktownie skojarzyć się kotu z wężem, którego mogłyby napotkać w środowisku naturalnym. Nie jest więc do końca prawdą, że koty po prostu boją się ogórków. Reagują paniką na nowe obiekty w swojej przestrzeni, a intensywny zielony kolor i podłużny kształt przerażają je przez skojarzenie z potencjalnym niebezpieczeństwem. Mimo, że filmiki te wydawać mogą się nam zabawne, nie powinniśmy wypróbowywać tego na naszych pupilach. Dla nas lęk przed niewinnym i niegroźnym ogórkiem jest dość śmieszny, jednak narażanie kota na stres związany z lękiem czy nawet paniką, w jaką może wpaść, nie jest wart momentu śmiechu. Pamiętajmy, że koty to zwierzęta bardzo wrażliwe i takie zachowanie wobec nich może doprowadzić do problemów behawioralnych, a nawet i zdrowotnych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Pies robi niesamowitą rzecz dla chorego brata. Ukryta kamera nagrała wszystko, wideo powala na łopatki 2. Rodzice tylko na chwilkę zostawili noworodka samego ze swoim psem. Niebywale, co zrobiły zwierzaki, wszystko się nagrało

Potraktujmy te materiały jako ciekawostkę dotyczącą funkcjonowania kotów i nie narażajmy naszych ulubieńców na zbędny stres. Oczywiście nie musimy udawać, ze nie dostrzegamy komizmu w takiej sytuacji i czuć się źle przez rozbawienie tymi treściami. Starajmy się jednak rozumieć podłoże zachowań naszych pupili i nie doprowadzajmy celowo do sytuacji, w których czują one dyskomfort.

ZOBACZ WIDEO:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewidomy pies został znaleziony na śmietniku. Jego zdjęcia przed i po są niesłychane
  2. Mężczyzna spadł z drabiny i zemdlał. Jego pies zrobił niesamowitą rzecz, ratownicy nie mogli uwierzyć
  3. Ktoś zatrzymał samochód przy drodze i zabrał yorka. 14-letnia suczka jest chora, wyznaczono nagrodę
  4. Zamknęła córkę w domu z kotami i szczurami na 26 lat. Żywiła ją kocią karmą, straszne
  5. Tylko 1% ludzi widzi na rysunku kota. Czy jesteś wśród nich?
  6. Zostawił psa w samochodzie w najgorętszy dzień roku. Temperatura w środku rosła z każdą minutą

Źródło: YouTube, National Geographic

Następny artykuł