kot bawi sie
Źródło: pixabay.com/Flensshot

Jak bawić się z kotem? Pomysły, które dadzą twojemu mruczkowi mnóstwo frajdy

28 Sierpnia 2020

Koty uwielbiają zabawy z właścicielami. Choć same potrafią dostarczyć sobie rozrywki, dużo bardziej podoba im się wspólne spędzanie czasu. Kocie gry zwykle mają imitować polowanie. Małe kocięta nawet gdy bawią się ze sobą nawzajem wykonują podobne aktywności co podczas łowów. Wspólne rozrywki są podstawą budowania więzi między zwierzakiem a jego właścicielem.

Koty, jeśli nie dostarczamy im rozrywki same ją sobie zapewnią. Problem jest taki, że często nie będzie ona zaspokajać potrzeb kota w pełni. Niewybawiony mruczek może popaść w depresję, lub częściej wdawać się w bójki z innymi zwierzętami. Często będzie też drapał meble i niszczył domowe sprzęty. Zabawa w wypadku kotów ma dwa podstawowe cele - stanowi dobry trening umiejętności łowieckich, nawet jeśli nasz czworonóg nie wychodzi na zewnątrz i nie ma powodu by polować, potrzebuje takich bodźców, jest też sposobem zaspakajania potrzeb społecznych. Choć mówi się, że koty to samotnicy, udomowione osobniki zaczynają odczuwać chęć towarzystwa i nawiązywania relacji z innymi.

Dlaczego kot kicha? Najczęstsze przyczyny, jest ich więcej niż myśliszDlaczego kot kicha? Najczęstsze przyczyny, jest ich więcej niż myśliszCzytaj dalej

Koty potrzebują zabawy

W naturalnych warunkach, na wolności kot poluje około 14 razy na dobę. Poszukiwanie pożywienia stanowi jego podstawową aktywność. Większość z wycieczek łowieckich nie kończy się jednak dogonieniem zdobyczy. Stanowi jednak bardzo emocjonujące dla niego zajęcie. W warunkach domowych koty nie muszą polować, z resztą zazwyczaj nie mają na co. Pupile wychodzące na dwór często przynoszą swoim opiekunom "prezenty" w postaci upolowanych przez nie stworzeń - najczęściej małych ptaków i gryzoni. Takie zachowania są dla nich naturalne. W odróżnieniu od psów, które obecnie w dużej mierze polegają na pożywieniu zapewnianym im przez ludzi, koty nie oduczyły się naturalnych zachowań łowieckich. Występuje u nich wykształcony na drodze ewolucji "łańcuch łowiecki" - sekwencja zachowań pozwalająca na upolowanie zdobyczy.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Doberman bawił się z dzieckiem, nagle się na nie rzucił. Gdy matka poznała powód, nie mogła się pozbierać
2. Który kot pierwszy dotrze do miski? Test, z którym 70% osób nie jest w stanie sobie poradzić

Zabawa z kotem powinna obejmować te zachowania

W zabawie kot powinien mieć okazję do wykorzystania tego ewolucyjnego mechanizmu. Składa się on z następujących elementów: wypatrywanie, podchodzenie, pogoń, chwytanie, uśmiercenie, rozszarpanie, zjedzenie. Choć większość zabawek dla kotów nie nadaje się do jedzenia, pozostałe części łańcucha powinny znaleźć odzwierciedlenie w zabawie. Kluczowy będzie tu dobór odpowiedniej zabawki. Najlepiej sprawdzają się długie wędki, na których końcu wisi myszka lub piórko. Dobrze sprawdzają się także lasery, chociaż w tym wypadku niemożność złapania obiektu może frustrować kotka. Powinniśmy dyrygować zabawą tak, by kot najpierw wypatrywał swojej "ofiary", następnie powinno się poczekać aż sam zacznie do niej iść. Wtedy zaczynamy pozorowaną ucieczkę, na końcu której pozwalamy zwierzakowi dopaść "zwierzynę". Jeżeli zabawa nie będzie zawierać tych elementów, zwierzak szybko się nią znudzi. Pamiętajmy, że bawiąc się ze zwierzakiem, powinniśmy przekładać jego samopoczucie nad własną rozrywkę. To są chwile dla niego, podobnie jak spacerując z psem, dostosowujemy się do jego tempa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyłowili z Wisły prawdziwego potwora. Chwilę potem stało się najbardziej niespodziewane, zdjęcie zwala z nóg
  2. Odwołali wesele i przekazali jedzenie bezdomnym w schronisku. Dzień ślubu spędzili z potrzebującymi
  3. Pies czy kot? Niesamowity zwierzak wygląda jak postać z bajki
  4. Katarzyna Dowbor w wybornym towarzystwie. Odwiedziła ją synowa, ale i niezwykłe zwierzęta
  5. Zrobili kotu specjalne łóżeczko. Niebywałe, co zrobił mruczek
  6. Polacy masowo dostają identyczne SMS. Niebezpieczeństwo

źródło: kicikot.com

Następny artykuł